לימודים בישראל

תואר ראשון להנדסאים

חלק בלתי מבוטל מהצעירים בוגרי התיכון המעוניינים לרכוש השכלה והכשרה מקצועית פונים אל מסלולי ההנדסאי השונים: אלו הם לימודי תעודה שנהנים משני יתרונות משמעותיים על פני לימודים אקדמיים – זמן קצר יותר (שנתיים במקום 3 או 4), ותנאי קבלה קלים יותר.

הנדסאים רוכשים מקצוע, ויכולים להשתלב במגוון משרות ולעשות חיל בעבודתם. יחד עם זאת חלק מההנדסאים מגלים בשלב מסוים כי בתחום עיסוקם קיימת "תקרה" אותה לא יוכלו לעבור ללא תואר ראשון ובהתאם פונים אל לימודי הנדסה אקדמיים. מאחר שמדובר במי שכבר רכשו ידע בלתי מבוטל וצברו ניסיון יקר ערך במסגרת לימודי הנדסאים, הרי שאוניברסיטאות ומכללות אקדמיות רבות מציעות מסלולים מיוחדים של תואר ראשון להנדסאים – מסלולים המקנים פטור מחלק מהחובות האקדמיות שבהם עומדים אלה שאינם הנדסאים.

באופן טבעי, ישנם הבדלים בין המסלולים השונים בכל אוניברסיטה ומכללה. להלן דוגמאות אחדות מתוך המבחר הרחב של האופציות המאפשרות תואר ראשון להנדסאים, ובכל מקרה מומלץ לפנות לייעוץ לימודים על מנת לקבל מידע מותאם אישית עבורכם (בהתאם לתחום אותו למדתם כהנדסאים ולתחום בו אתם שואפים לקבל תואר ראשון).

לימודי תעודת הנדסאי או לימודי תואר בהנדסה?

אפשרות אחת להמשך לימודים היא השלמה לתואר ראשון, שבו הנדסאים נדרשים להשלים חומר לימוד תיאורטי שחסר בלימודי הסמכה להנדסאי, וקיים בלימודי הסמכה למהנדס – בהיקף של שנתיים בדרך כלל.

לימודי הנדסאי בתחום מסוים מאפשרים השלמה לתואר בהנדסה, באותו תחום, אך לא ניתן להשלים לימודים לתואר בתחום הנדסה אחר – למשל, מי שלמד לתעודת הנדסאי בחשמל לא יוכל להשלים לימודים לתואר בוגר במדעים עם התמחות בהנדסת בניין, אך ייתכן שחלק מהקורסים שנלמדו במהלך לימודי תעודת הנדסאי חשמל יוכרו לו במעבר לתחום בניין.

אפשרות נוספת היא התמחות כהנדסאי בתחום אחר של הנדסה. במקרים רבים הנדסאים מוסמכים לתחום צר יחסית ומגלים כעבור שנה ששוק העבודה מצריך היערכות מחדש. לימודי הנדסאי לתעודה נוספת תוך התמחות במסלול הנדסאי שני או אפילו שלישי היא אפשרות מקובלת שמגדילה את כושר ההתמודדות בשוק העבודה ועשויה להגדיל את השכר.

לימודי מנהל עסקים במכללה האקדמית נתניה

הנדסאים רבים מתחילים לעבוד בתחום בו הוכשרו, ובהדרגה מתקדמים בסולם הדרגות במקום העבודה ובהתאם נפתחות בפניהם אופציות ניהוליות – המחייבות מיומנויות ניהול וידע מתקדם, אותם ניתן לקבל במסגרת לימודי מנהל עסקים לתואר ראשון, שכך שלימודים אקדמיים אלה מבוקשים מאוד בקרב הנדסאים.

אחת המכללות המציעות מסלול ייחודי להנדסאים במסגרת לימודי מנהל עסקים היא המכללה האקדמית נתניה, שבה יכולים הסטודנטים לתואר הראשון לבחור בהתמחות במימון, במערכות מידע, בשיווק, בייעוץ השקעות או במסלול רב תחומי.

הלימודים נמשכים 8 סמסטרים רצופים (כולל שניים בקיץ), והפטורים הניתנים להנדסאים הם בהתאם למה שלמדו (בתנאי שמדובר בלימודים ב- 5 השנים שקדמו ללימודים האקדמיים). חשוב להדגיש כי הקבלה למסלול לימודי מנהל עסקים להנדסאים היא רק למי שסיים את מסלול ההנדסאות עם ממוצע 80 ומעלה וכן עבר מכינה במתמטיקה (לשם רענון).

המרכז האקדמי רופין

במסגרת המרכז האקדמי רופין, השוכן בעמק חפר, פועל גם בית ספר להנדסאים המכשיר אנשי מקצוע במגמות רבות, ובהתאם מוצעות אפשרויות רבות של לימודי השלמה ל- B.A בפקולטה למנהל עסקים ובלימודי הנדסה שונים.

תואר ראשון במנהל עסקים במתכונת מותאמת להנדסאים מוצע לבוגרי מגמות האלקטרוניקה, המכשור והבקרה, המכונות והתוכנה.

אופציות אחרות הן B.Sc בהנדסת מחשבים, הנדסת חשמל ואלקטרוניקה והנדסת תעשייה וניהול במסלולים הנמשכים 10 סמסטרים במקום 12.

תואר ראשון להנדסאים בפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת חיפה

אמנם הנדסאים מזוהים בעיקר עם לימודים בתחומים יישומיים, אולם באוניברסיטת חיפה ניתן ללמוד לתואר ראשון רב תחומי במסגרת מדעי הרוח (להנדסאים המעוניינים בתואר ראשון ובהעשרה).

תוכנית הלימודים משלבת ידע מ- 4 תחומים: סוציולוגיה ושירותי אנוש, מדעי החברה ופסיכולוגיה, אתיקה כלכלה וניהול, ומשפטים, ומחייבת הגשת 4 סמינריונים. מי שאין בידיו ציון פסיכומטרי חייב לעבור מבחן אמיר"ם לשם סיווג מבחינת רמת האנגלית.

האופציות של בוגרי רשת אורט

גם רשת אורט מציעה לימודי השלמה לקראת תואר ראשון להנדסאים, וזאת במכללה האקדמית להנדסה אורט הרמלין השוכנת בנתניה.

במכללה זו ניתן ללמוד לתואר ראשון בהנדסה רפואית, הנדסת מכונות והנדסת חשמל ואלקטרוניקה.

אופציה נוספת העומדת לרשות בוגרי לימודי תעודה במסלולי ההנדסאים של רשת אורט היא תואר ראשון בלוגיסטיקה באוניברסיטת בר אילן.

שיתוף פעולה נוסף הוא זה של המכללה למנהל ושל המכללה האקדמית עמק יזרעאל: בוגרי המכללה למנהל בחיפה יכולים להמשיך לתואר ראשון בכלכלה וניהול, בחוג לשירותי אנוש וכן תואר רב תחומי במכללה האקדמית עמק יזרעאל.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן