לימודים בישראל

תואר ראשון ללא בגרות

תעודת בגרות היא תנאי קבלה הכרחי לרוב רובם של מסלולי הלימוד באוניברסיטאות ובמכללות האקדמיות, ולמעשה גם בחלק גדול מלימודי התעודה נדרשת תעודה זו. הצורך בתעודת בגרות על מנת לרכוש השכלה גבוהה נולד משתי סיבות: האחת, על מנת להצליח בלימודים אקדמיים נדרש בסיס ידע במתמטיקה, אנגלית, הבנת הנקרא ועוד; והשנייה, השלמת החובות והעמידה במבחנים המקנים את תעודת הבגרות מעידות על כישורי למידה ויכולת התמודדות עם קשיים שונים ועל כן מהוות אינדיקציה טובה לסיכויי ההצלחה במהלך לימודי התואר הראשון.

יחד עם זאת ישנן גם אופציות להשלים תואר ראשון ללא בגרות, וזאת בעיקר מתוך רצון להעניק הזדמנות שנייה למי שמסיבות כאלה ואחרות לא השקיע בלימודים בבית הספר, ומתוך הבנה שישנם כישורים המתפתחים בגיל מאוחר יותר ובדרכים שונות, כך שגם מי שאין באמתחתו תעודת בגרות יכול להצליח בלימודים אקדמיים.

עוד חשוב לציין כי בחלק ממוסדות הלימוד האופציה של קבלה ללימודים אקדמיים ללא בגרות מוגבלת לבני 30 ומעלה שעוברים מכינה, וכי בחלק מהמקרים מעבר קורס פסיכומטרי והשגת ציון גבוה בבחינה משפרת משמעותית את סיכויי הקבלה.

תואר ראשון ללא בגרות באוניברסיטה הפתוחה

אחת האופציות הפופולאריות ביותר ללימודי תואר ראשון ללא בגרות היא האוניברסיטה הפתוחה.

אוניברסיטה זו, שמספר התלמידים הרשום בה הוא הגדול בישראל (למעלה מ- 40,000 סטודנטים לתואר ראשון, אם כי מן הראוי לציין כי לא כולם משלימים את החובות האקדמיים וזוכים בתעודה הנכספת), מאפשרת לכל מי שרוצה ללמוד לתואר ראשון לעשות זאת, ללא צורך בתעודת בגרות ולמעשה ללא כל תנאי פרט למעבר מבחן מיון באנגלית – מבחן אמיר"ם, אמי"ר או הפסיכומטרי (בנוסף, באופן טבעי, קורסים רבים באוניברסיטה הפתוחה מחייבים מעבר קורסים קודמים במסגרתה).

בדרך זו ניתן להגיע לתואר ראשון בתחומים רבים, הן במתכונת חד חוגית והן במתכונת דו חוגית, כשבאופן כללי ישנה גמישות רבה בכל הקשור לבניית תוכנית הלימודים. בין התארים המוצעים באוניברסיטה הפתוחה: בי.איי בהיסטוריה, בהיסטוריה של עם ישראל, בלימודי אפריקה, בקולנוע, במדעי הקוגניציה, בחינוך, במדעי המדינה ויחסים בינלאומיים, בכלכלה, בחשבונאות, בהנדסת תוכנה, במדעי החיים עם דגש על ביוטכנולוגיה, בכימיה, במדעי המחשב, במתמטיקה ועוד.

בנוסף ישנן תוכניות מובנות, שאת הלימודים בהן מסיימים תוך 3-4 שנים: תואר ראשון בפסיכולוגיה, תואר ראשון בתחומים נוספים כמו לימודי מדעי המחשב וניהול, תואר ראשון במדעי החיים בהדגשה תאית-מולקולרית ועוד. יש לציין כי בחלק מתוכניות אלה ישנם תנאי קבלה (למשל לתוכנית האחרונה יש צורך בידיעה של פיזיקה, כימיה ומתמטיקה ברמה מסוימת) אולם אין דרישה לבגרות מלאה.

מכינות לבני 30 ומעלה

דרך נוספת המאפשרת קבלת תואר ראשון ללא בגרות היא לעבור מכינה, כשברוב המקרים מסלול זה מיועד לבני 30 ומעלה.

בדרך זו ניתן להגיע לתואר ראשון במנהל עסקים במרכז האקדמי פרס שברחובות, תואר ראשון במשפטים במרכז האקדמי למשפטים ולעסקים ברמת גן, תואר ראשון בכלכלה ו/או ניהול במכללה האקדמית גליל מערבי וישנן עוד דוגמאות רבות.

לימודי תואר ראשון ללא בגרות במכללת אחווה

המכללה האקדמית אחווה מאפשרת להתקבל למסלולים רבים ללא בגרות, וזאת על סמך מעבר מכינה מיוחדת הנמשכת 12 שבועות ושניתן לשלב בתוכה קורס פסיכומטרי.

מתכונת הלימודים היא 2 ימי לימוד בשבוע – יום אחד אחה"צ (החל מ- 15:00 ועד 22:00) ובנוסף יום שישי החל מ- 8:00 ועד 14:00, והלימודים כוללים 5 קורסים: אנגלית, מתמטיקה, יסודות המשטר בישראל, סוגיות בהיסטוריה של עם ישראל ומדינת ישראל ואוריינות אקדמית.

בוגרי מכינה זו יכולים להמשיך ללימודי תואר ראשון במדעי החברה או מדעי הרוח במכללה (השוכנת, אגב, בסמוך לצומת ראם), ללמוד תואר ראשון רב תחומי ואף להשתלב בלימודים לתואר B.Ed (תואר בחינוך המקנה גם תעודת הוראה).

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן