לימודים בישראל

תואר ראשון ללא פסיכומטרי

בשנת 1981 החלו האוניברסיטאות בארץ לחייב את המבקשים להתקבל אליהן לעבור את הבחינה הפסיכומטרית, וזאת על מנת לקבל אינדיקציה לגבי סיכוייו של כל מועמד לצלוח לימודים אקדמיים תובעניים ולמיין את כל המועמדים על פי אינדיקציה זו בנוסף לציוני הבגרות.

מאז נמתחה לא מעט ביקורת אודות הפסיכומטרי, למרות שמחקרים רבים גילו כי השקלול שלו עם ממוצע הבגרויות מנבא בצורה מדויקת למדי את הסיכוי להתמיד בלימודי התואר הראשון ולסיים אותם בהצלחה. עבור לא מעט צעירים הפך המבחן למאיים מאוד, ולאחד החסמים המשמעותיים בפני השכלה אקדמית – וב-2014 הכריז שר החינוך באותה שנה, שי פירון, על "מהפכה": ביטול חובת הפסיכומטרי בחלק משמעותי של תוכניות הלימוד לתואר ראשון באוניברסיטאות ובמכללות האקדמיות. השר פירון אף הציב יעד כמותי: 30% מהסטודנטים החדשים יתקבלו רק על סמך הבגרות.

החזון של לימודי תואר ראשון ללא פסיכומטרי בהיקף משמעותי עדיין רחוק מאוד ממימוש, ומבחר האפשרויות העומד בפני מי שלא עבר מבחן פסיכומטרי עדיין מצומצם יחסית. עוד חשוב לזכור בהקשר זה שבהיעדר ציון פסיכומטרי זינקה חשיבותה של תעודת בגרות מרשימה וכך למשל מי שלא השקיע במהלך התיכון עשוי למצוא עצמו שקוע בהשלמת בגרויות בצבא על מנת לעלות מיד לאחר השחרור על מסלול הלימודים האקדמיים.

לימודי תואר ראשון ללא פסיכומטרי באוניברסיטאות השונות

מהפכה אמנם לא התרחשה – בכל הקשור ללימודים בישראל ישנן הרבה יותר הצהרות של שרי חינוך ורפורמות על הנייר ממעשים בפועל – אבל גם כך ישנן לא מעט אופציות של לימודי תואר ראשון ללא פסיכומטרי.

אוניברסיטת תל אביב

אוניברסיטת תל אביב מציעה שלל תוכניות לימוד אליהן ניתן להתקבל גם ללא פסיכומטרי – על סמך בגרויות ומעבר ראיון אישי (שאינו חובה כשמתקבלים על סמך שקלול של הבגרות עם הפסיכומטרי).

בין השאר יוכלו בעלי הישגים נאותים בבגרות ללמוד לתואר ראשון בפיזיקה (תנאי הקבלה הוא 5 יח' במתמטיקה ובפיזיקה, וציון 90 ומעלה בשני מקצועות אלה), סוציולוגיה ואנתרופולוגיה (בתנאי שממוצע הבגרויות הוא 111 או יותר), תולדות האמנות, קולנוע וטלוויזיה וכן בחוג למדעי הרוח.

האוניברסיטה העברית

האוניברסיטה הוותיקה ביותר בארץ הציעה לא מעט אפשרויות של לימודי תואר ראשון ללא פסיכומטרי עוד לפני הרפורמה, אם כי אז כמו גם היום הקבלה בדרך זו מוגבלת לתלמידים מצטיינים במיוחד.

לדוגמה, למדעי הרוח נדרש ממוצע בגרויות 97.5, מי שרוצה ללמוד כלכלה חקלאית ומינהל בחקלאות יצטרך להציג ממוצע בגרויות 100, לחוג ליחסים בינלאומיים רף הקבלה הוא 102.5, לכימיה ומדעי המזון – 107.5 – ולחוגים המבוקשים ביותר דוגמת מנהל עסקים, פסיכולוגיה, כלכלה ומדעי המחשב הממוצע המינימלי הוא 110-112.5.

הטכניון

הטכניון מאפשר קבלה ללא פסיכומטרי ללימודי פיזיקה, מתמטיקה, ביולוגיה, כימיה, הנדסת אווירונאוטיקה וחלל, הנדסה כימית והנדסת ביוטכנולוגיה ומזון.

אגב, אל כל המסלולים הנ"ל (פרט לביולוגיה) ניתן להתקבל גם על סמך מכינה, כתחליף לציוני הבגרות הנדרשים.

אוניברסיטת בן גוריון

האוניברסיטה הדרומית מציעה מגוון אפשרויות של לימודי תואר ראשון ללא פסיכומטרי, ובהם לימודי המזרח התיכון (לבעלי ממוצע בגרויות 100 ומעלה), כלכלה (ממוצע 106 ובנוסף מתמטיקה 5 יח' עם ציון 85), גאולוגיה, חינוך, ניהול ועוד.

לימודי אנגלית ברמה גבוהה הם תנאי הכרחי, הרי שמי שלא נבחן בפסיכומטרי חייב לעבור בחינת סיווג בשפה זו.

לימודי תואר ראשון בלי פסיכומטרי במכללות האקדמיות

גם ברוב המכללות האקדמיות תוכלו להתקבל למגוון תכניות לימוד ללא פסיכומטרי. במכללה האקדמית גליל מערבי, למשל, ניתן ללמוד לתואר ראשון בקרימינולוגיה עם ממוצע בגרויות 82 ומעלה, ובמסלול האקדמי המכללה למנהל תוכלו בין השאר ללמוד לתואר ראשון במנהל עסקים (עם ממוצע בגרות 102 ומעלה ומבחן אמי"ר בציון 185 ומעלה).

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן