לימודים בישראל

תואר ראשון למבוגרים

בני אדם רבים נכנסים למירוץ החיים בגיל צעיר, פתאום גם ילדים נולדים והם מוצאים עצמם עמוק בתוך מחויבויות היום-יום: מתפרנסים, עושים קריירה, משקיעים בילדים האהובים – ומאחור נותר חלום הכולל לימודים אקדמיים בקמפוס יפה, רביצה נינוחה על מדשאות מוריקות עם קלסרים ודפדפות (או לפטופ בגרסה עדכנית יותר), וכמובן ישיבה בכיתות לימוד תוך הקשבה בשקיקה להרצאות המאלפות, מרחיבות הדעת והידע.

מי שלא זוכה להגשים את החלום ולהחזיק תעודת BA שמעניקה חותמת של מוסד להשכלה גבוהה על ההשכלה שלו נותר באופן טבעי עם תחושת החמצה – וגם לא מעט דלתות סגורות בפניו רק כי המציאות והבחירות שעשה בחייו לא אפשרה לו להתפנות ללמודי תואר באוניברסיטה או במכללות.

אבל ניתן לבצע תיקון, ובכל גיל – גם אנשים לא צעירים אלא כאלה שכבר עברו כברת דרך יכולים להחליט כי ברצונם לרכוש השכלה גבוהה: לימודי תואר ראשון למבוגרים הם אפשרות זמינה, שהופכת פופולארית יותר ויותר, ובעיקר מעניקה טעם טוב של הצלחה בחיים.

לימודי תואר ראשון למבוגרים – איך זה עובד בפועל?

לימודי תואר ראשון למבוגרים בימינו הם כאמור קונספט מקובל שהולך והופך לנפוץ יותר ויותר. הסיבות לכך שכבר לא כל כך נדיר לראות סטודנטים מבוגרים באוניברסיטאות או במכללות נעוצה כנראה בעיקר בתוחלת החיים הגבוהה שמאפשרת לאנשים לצאת לפנסיה כשהם עדיין מלאי אנרגיות ובעלי יכולות (ורצון עז המפעם בקרבם!) ללמוד ולהתפתח. שנים רבות של פנאי בגיל המבוגר מאפשרות להתפנות לפתע להגשמת השאיפה להשיג תואר ראשון ולהעשיר את העולם בתוכן לימודי מרתק ומוערך.

בכל שלב בחיים ניתן לרכוש השכלה אקדמאית באמצעות לימודי תואר ראשון למבוגרים באחד ממוסדות הלימוד המוכרים. אוניברסיטאות ומכללות נוטות כיום להתחשב בקהל הבוגר, להציע לו מסלולי לימוד ייחודים המיועדים למי שהחל בתהליך בשלב מתקדם בחייו, ואפילו מעניקים הנחות מיוחדות למי שבחרו להתפנות סופסוף ללימודים בגיל מבוגר.

למעשה, לימודים גבוהים אפשריים אפילו למי שחסרה להם בגרות: המוסדות האקדמיים מציעים לחסרי הבגרות המלאה מסלול מכינה לבני 30+, ובכלל, תנאי הקבלה ללימודי תואר ראשון עבור קהל מבוגר מתחשבים וקלים יותר (אין צורך במבחן פסיכומטרי למשל), ובהחלט מאפשרים לכל מעוניין להירשם, ללמוד ולסיים בהצלחה תואר ראשון.

איך מחליטים מה ללמוד?

ברוב המקרים לפני התחלת לימודי תואר ראשון למבוגרים ישנם לא מעט לבטים לגבי איזה תחום לימודים לבחור, והאם להיות ספציפיים ולהתמקד בנושא לימוד ספציפי או שמא להעדיף לימודי תואר BA כללי שמספקים גם הם עניין והרחבת אופקים.

דילמה נוספת היא האם בחירה של לימודי תואר ראשון בתחום מסוים, כמו למשל לימודי מנהל עסקים, מקנה סיכוי לעבוד בתחום לאחר קבלת התואר.

בכל מקרה כדאי למתלבטים ולמי שלא מכיר את כל אפשרויות הלימוד ותחומי הלימודים במוסדות הגבוהים לפנות לקבלת ייעוץ לימודים ממקור מוסמך. בפגישה או שתיים עם יועצי לימודים יוצגו בפניכם שלל האפשרויות ללימודי תואר ראשון למבוגרים, העלויות, אורך ואינטנסיביות הלימודים, הדרישות לקבלת תואר וכן הסיכויים או האפשרויות ליישם את התואר לבסוף בשוק העבודה.

הלימודים עצמם – תובעניים אך מתגמלים

כבר בסמסטר הראשון ללימודים מגלים הסטודנטים המבוגרים כי ההקלות הן רק בשלב הקבלה ללימודים. לאחר מכן, בכדי ללמוד ולסיים עם תואר בגיל מתקדם, נדרשים משמעת, מוטיבציה גבוהה, זמן פנוי בשפע ללימודים (גם בבית), יכולת קוגניטיבית טובה, והרבה הרבה התלהבות – וגם התמורה כוללת הרבה הרבה התלהבות, שכן מלהיב מאוד להיות סטודנט לפתע, לבלות באוניברסיטאות, ללמוד תחומים שעניינו אתכם מתמיד ולגלות עוד ועוד דברים חדשים ומופלאים.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן