לימודים בישראל

מה ללמוד לתואר ראשון?

אם בעבר הדילמה הייתה האם לפנות אל המסלול של לימודי תואר ראשון או שמא להסתפק בתעודת בגרות (בצירוף קורסים מקצועיים שונים או בלעדיהם), הרי שכיום – לנוכח חשיבותו המכרעת של תואר אקדמי כשמנסים להשתלב בשוק התעסוקה – השאלה היא בעיקר מה ללמוד לתואר ראשון.

האפשרויות רבות ומגוונות, ולעיתים אף נראות אינסופיות ממש. כלכלה, מנהל עסקים, ניהול, ראיית חשבון, פסיכולוגיה, מדעי המדינה, סוציולוגיה, אנתרופולוגיה, משפטים, היסטוריה, מדעי המחשב, הנדסת מכונות, ביולוגיה, ארכיאולוגיה, כימיה, מדעי המוח, גיאוגרפיה, מחשבת ישראל, הנדסת בניין, קולנוע, הנדסת חשמל ועוד ועוד מסלולי לימוד שאת רובם ניתן ללמוד בנפרד אבל גם בשילוב עם מסלולים אחרים, ובקיצור שפע רב של אפשרויות כך שאין פלא כי השאלה מה ללמוד לתואר ראשון עלולה להותיר רבים וטובים תוהים ומבולבלים.

ללכת עם הלב או עם הראש?

לימודי תואר ראשון מחייבים השקעת משאבים רבים – זמן (לפחות 3 שנים וישנם גם מסלולים הנמשכים שנים רבות יותר), כסף (שכר לימוד באוניברסיטאות עומד על למעלה מ- 10,000 ש"ח לשנה ועל כך יש להוסיף עלויות שונות כגון ספרים, חומרי לימוד, צילומים וכו', ובמכללות שכר הלימוד אף עשוי להיות גבוה יותר), אנרגיה ומאמץ מחשבתי.

באופן טבעי כל מי שמתעתד ללמוד באוניברסיטה או במכללה רוצה שההשקעה הניכרת הנ"ל תחזיר את עצמה, ולא רק בכך שיהיה לו ידע רחב יותר על העולם בתחום כזה או אחר, אלא גם במשרה נחשקת.

מצד שני, ישנן גם נטיות לב, וגם להן תפקיד משמעותי מאוד בהחלטות של ימינו, הן באופן כללי והן ספציפית כשמחפשים תשובה לשאלה מה ללמוד לתואר ראשון.

כדאי לדעת שמחקרים עדכניים מוכיחים כי סיפוק, תחושת הגשמה ועיסוק בתחום שמושך אותנו התגלו כמתגמלים לא פחות משכר נאה, ואף יותר ממנו במקרים רבים. אם מוסיפים לכך את העובדה שקשה עד בלתי אפשרי לחזות כיצד ייראה שוק התעסוקה בעתיד הקרוב, ובוודאי ובוודאי שבעתיד הרחוק יותר, ובהתאם אין ערובה כי לימודים נחשקים כיום אכן יובילו למשרה בשכר גבוה בעתיד, הרי שהמסקנה ברורה: כדאי ללכת עם הלב.

מה ללמוד לתואר ראשון – ואיפה?

פקטור נוסף המשפיע על ההחלטה מה ללמוד לתואר ראשון הוא מקום הלימודים המועדף על ידי כל מועמד ומועמד.

אמנם ברוב המקרים ראשית בוחרים מסלול לימודים רצוי ובהתאם לו מתלבטים בין האוניברסיטאות והמכללות השונות המציעות את המסלול הנ"ל, אולם ישנם גם מקרים הפוכים בהם נבחרת קודם כל המכללה או האוניברסיטה, ולאחר מכן נבחר אחד המסלולים שהיא מציעה – בהתאם לכישורי המועמד, נטיות ליבו וכמובן סף הקבלה לחוגים השונים.

למעשה רף הקבלה הקיים בכל חוג וחוג בכל אוניברסיטה ובכל מכללה משפיע גם הוא מאוד על ההחלטה שלנו מה ללמוד במסגרת התואר הראשון, שכן לא כל האפשרויות פתוחות בפני כל אחד – ולא תמיד רוצה המועמד להשקיע משאבים בשיפור ציוני בגרות או פסיכומטרי.

ייעוץ לימודים אישי – הדרך אל המסלול האופטימלי עבורכם

דרך נוספת להבטיח כי בסופו של דבר תגיעו אל מסלול הלימודים האופטימלי עבורכם היא לפנות לעזרה לייעוץ לימודים.

ייעוץ לימודים מוצע הן על ידי האוניברסיטאות והמכללות השונות והן על ידי גופים שונים בתחום האבחון וההשמה כחלק מייעוץ מקצועי כללי למי שמתלבט לאיזה אפיק לפנות.

במסגרת ייעוץ שכזה מקבל כל מועמד מידע מותאם אישית עבורו בנוגע לחוגים אליהם הוא יכול להתקבל עם ציוני הפסיכומטרי והבגרות שלו או לחילופין איזה ציון כדאי לו לשפר על מנת להתקבל לחוג עליו הוא חולם, ועוד קודם לכן ניתן לקבל המלצות לגבי חוגים המתאימים לכל אחד בהתאם לנטיות הלב, ההעדפות, הכישורים והיכולות.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן