לימודים בישראל

תואר ראשון נוסף

לקראת לימודי תואר ראשון מושקעים לא מעט משאבים בבחירת מסלול הלימוד האופטימלי. ראשית, כל מי ששם פעמיו לאוניברסיטה או למכללה אקדמית לוקח בחשבון את תחומי העניין שלו וכך למשל מי שמילדות התעניין במטוסים והרכיב טיסנים ישאף ללמוד אווירונאוטיקה ומי שנפש האדם מרתקת אותו ינסה להתקבל אל לימודי פסיכולוגיה, לאחר מכן עליו לבחון בכנות את כישוריו (האם למשל הוא בעל כישורים מתמטיים ריאליים או דווקא מתאים יותר ללימודים המוגדרים כ"הומניים"), ובנוסף הוא ינסה לבחון את המצב בשוק התעסוקה, הן בהווה והן בעתיד הנראה לעין על מנת להעריך את סיכוייו להגיע למשרה מתגמלת בכל תחום לימודים העומד על הפרק. מרכיב נוסף בהחלטה הוא לאילו מסלולי לימוד מאפשרים לו הישגיו עד כה, כלומר ציוני הבגרות והציון בבחינה הפסיכומטרית, להתקבל, כשבחלק מהמקרים יתבצע מאמץ לשפר חלק מהציונים על מנת להרחיב את מנעד האפשרויות.

לאחר כל אותו תהליך, שכמובן מחייב השקעה של זמן ומחשבה, אולי אף התייעצויות – בין אם עם קרובי משפחה שעליהם סומך הצעיר שרוצה לפסוע בעולם האקדמי בנתיב הנכון ביותר עבורו ובין אם עם יועצי לימודים שזהו תחום מומחיותם – נבחרת תוכנית לימודים וכעבור זמן מה פוסע הסטודנט נרגש אל עבר האוניברסיטה.

לאחר מספר שנים הוא יקבל, בטקס רב רושם, תעודה המעידה כי השלים תואר ראשון כזה או אחר. אם יתמזל מזלו הוא גם יתקבל למשרה נחשקת ויביא לידי ביטוי את הידע והיכולות שרכש.

העולם דינמי ובמיוחד שוק התעסוקה

אבל כעבור מספר שנים גם מי שהשלים לימודים אקדמיים בתחום מבוקש מאוד עלול לגלות שהקריירה שלו מדשדשת. אולי האתגר המקצועי אינו מספק, אולי רמת השכר אינה מתגמלת באמת (וגם אם לפני תחילת הלימודים האקדמיים היה זה תחום שהתאפיין ברמת שכר גבוהה, העולם דינמי ובמיוחד כך שוק התעסוקה, כך שבהחלט ייתכן כי בינתיים רמת השכר צנחה), ואולי האדם עצמו השתנה ופתאום הוא רוצה משהו אחר.

לפעמים כלל לא חולפות מספר שנים עד שמתעוררת הכמיהה לשינוי – אולי הבוגר הטרי של התואר הראשון מגלה שהעבודה בתחום אותו למד אינה מספקת כפי שחשב, ואולי אין ביקוש לשירותיו (גם אם הוא עצמו איש מקצוע מעולה).

כך או כך, עולה האופציה של תואר ראשון נוסף.

זוהי, כמובן, לא האופציה היחידה. יש הממשיכים בשגרת יומם, למרות חוסר הסיפוק, ויש הממשיכים אל תואר שני באותו תחום בתקווה שזה יפתח עבורם יותר דלתות ויוביל לתגמול יותר גבוה, הן מבחינת תנאי העבודה והן מבחינת רמת העניין – אבל תואר ראשון נוסף הוא בהחלט אופציה שכדאי לקחת בחשבון, ובמיוחד לנוכח העבודה כי קל יותר להשלים תואר ראשון שני מאשר תואר ראשון ראשון.

למה קל יותר להשלים תואר ראשון נוסף?

מי שכבר עבר את החוויה של לימודים אקדמיים הוא מן הסתם בוגר יותר ובפרט בעל כישורי למידה משוכללים יותר. אמנם ייתכן כי הם קהו מעט עם השנים, אולם כל מי שחוזר אל האקדמיה כדי ללמוד תואר ראשון נוסף מגלה עד מהרה כי ללמוד באוניברסיטה זה כמו לרכב על אופניים, כשבנוסף סביר להניח שהוא ייהנה מפטורים מחלק מהקורסים שאותם, או דומים להם, כבר למד בסיבוב הראשון.

אגב, גם החשש שמא מי שחוזר ללמוד בגיל מבוגר יחסית יחוש חריג בין כל הסטודנטים הצעירים מתבדה עד מהרה, ובסך הכל זוכה מי שלומד שוב לתואר ראשון לחוויה מעשירה ומהנה.

מגוון אפשרויות רחב יותר

עוד חשוב לזכור שתנאי הקבלה למי שכבר השלים תואר ראשון שונים לחלוטין ביחס לאלה המפרידים בין מי שרק סיים תיכון. בהתאם נפתחות אפשרויות רבות הרבה יותר, ופתאום ניתן גם להגשים חלומות ישנים.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן