לימודים בישראל

נקודות זכות לתואר ראשון

ישראל היא אחת המדינות המובילות בעולם מבחינת אחוז האקדמאים בה – על פי מחקר של ה- OECD שפורסם בשנת 2012, כמעט כל ישראלי שני הוא בעל תואר אקדמי (וליתר דיוק 46% מאיתנו), כשנכון למועד עריכת המחקר, רק בקנדה היה שיעור אקדמאים גבוה יותר (51%).

ואכן, רבים וטובים מתעניינים בלימודים גבוהים ובפרט בלימודים אקדמיים, וכדאי להכיר את שיטת הצבירה של נקודות זכות לתואר ראשון – השיטה שנהוגה במרבית הפקולטות ברוב האוניברסיטאות.

לימודי בחירה ולימודי חובה

האוניברסיטאות השונות וכן המכללות האקדמיות הרבות הפזורות ברחבי הארץ מציעות מבחר מסלולים בדרך לתואר ראשון (וכמובן שבעקבותיו ניתן להמשיך גם ללימודים לקראת תואר שני).

כל המסלולים כוללים קורסי חובה וקורסי בחירה, כשכל קורס מקנה לסטודנטים שעוברים אותו מספר מסוים של נקודות זכות (בהתאם להיקף הלימודים בו) ובסך הכל צריך להגיע לסך מסוים של נקודות זכות כדי להיות זכאים לתואר הראשון (וגם במסגרת לימודי תואר שני השיטה דומה).

בנוסף לחלוקה הראשונית בין קורסי חובה לקורסי בחירה, ישנן גם חלוקות נוספות, ובפרט יש לדעת כי במסלולים רבים יכולים הסטודנטים לבחור קורסים מתוך שתי רשימות: רשימה אחת של קורסים מתוך מסלול הלימודים הספציפי אותו לומדים ורשימה שנייה של מקצועות לימוד כלליים, וזאת במטרה ליצור בוגרים רחבי אופקים ככל האפשר – כשכמובן שישנה מכסה ספציפית של קורסי בחירה המהווים קורסי העשרה ומכסה נפרדת לקורסים במקצוע הראשי אותו לומדים.

בכל אוניברסיטה ובכל מסלול ישנו מספר אחר של נקודות זכות אותו צריך לצבור, ובנוסף, ישנם הבדלים מבחינת המספר הדרוש של נקודות זכות לתואר ראשון כשלומדים מקצוע מסוים באופן חד חוגי או דו חוגי, אולם ככלל סדר הגודל של נקודות הזכות הנדרש הוא 120.

נקודות זכות לתואר ראשון – דוגמאות נבחרות

תואר ראשון בכלכלה וניהול במרכז האקדמי רופין מוענק לסטודנטים שצברו 120 נ"ז, וניתן להשלים אותו בתוך 3 שנים כשבכל אחת מהן לומדים 3 או 4 ימים בשבוע.

המעוניינים בתואר ראשון בהנדסה כימית בטכניון כבר יזדקקו לקורסים בהיקף של 156 נקודות זכות, כשמתוכן 117 נ"ז הן של קורסי חובה, עוד 29 נ"ז הן של קורסי בחירה בפקולטה להנדסה כימית, ו- 10 נקודות הזכות הנותרות הן של מקצועות לימוד בבחירה חופשית ושל קורסי העשרה.

מי שרוצה ללמוד תואר ראשון בפסיכולוגיה באוניברסיטת בן גוריון צריך להגיע ל- 120 נקודות זכות, המתחלקות בין קורסים בפסיכולוגיה (בהיקף של 54 נ"ז), קורסים בחוג השני אותו לומדים לצד הפסיכולוגיה (54 נ"ז גם כן) שכן לא ניתן ללמוד פסיכולוגיה באופן חד חוגי, ועוד קורסים כלליים בהיקף של 12 נ"ז.

דוגמה נוספת היא תואר ראשון בפסיכולוגיה וחינוך במגמת לקויי למידה באוניברסיטה הפתוחה, שעבורו נדרשות 117 נקודות זכות – כשלמשל הקורסים "פסיכולוגיה חברתית", "פסיכולוגיה קוגניטיבית" ו"סוגיות בחינוך מיוחד", שכולם מהווים קורסי חובה, מקנים 6 נ"ז.

מהו הקצב המומלץ להשלמת התואר הראשון?

השיטה של צבירת נקודות זכות לתואר ראשון מאפשרת לסטודנטים, לפחות בחלק מהמקרים, גמישות מבחינת פרק הזמן שבו הם משלימים את התואר וכן לגבי האופן בו הם מחלקים את הקורסים בין הסמסטרים השונים.

כך, למשל, מי שחייב לעבוד למחייתו (ובאופן טבעי סטודנטים רבים חייבים לעבוד למחייתם) ומתקשה בשלב זה או אחר לשלב לימודים ועבודה יכול להחליט על סמסטר דליל יותר בקורסים ולהשלים את הנקודות ה"חסרות" בתקופה פחות עמוסה, או אפילו לפרוס את הלימודים על פני יותר סמסטרים (אם כי במקרה שכזה כדאי כמובן לקחת בחשבון ששכר הלימוד הכולל המשולם עבור התואר גבוה יותר).

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן