לימודים בישראל

תואר ראשון ברפואה

תואר ראשון ברפואה הוא התואר המוענק בתום 3 שנות הלימודים הראשונות בפקולטות השונות לרפואה אשר פועלות בארץ, או בחו"ל, שהרי לא מעט צעירים שחולמים להיות רופאים (או שהחלום של אמא שלהם הוא שהם יהיו רופאים…) עושים זאת מעבר לים עקב הרף הגבוה עד מאוד שמציבים תנאי הקבלה בארץ.

מה לומדים במסגרת תואר ראשון ברפואה?

באופן טבעי, לא מדובר במסלול "אמיתי" של לימודים אקדמיים שהרי אף אחד לא חושק להירשם אל לימודי רפואה רק על מנת לקבל תואר ראשון ולעזוב את הפקולטה לרפואה בתום 3 שנים. יחד עם זאת המשך הלימודים אינו אוטומטי ובאוניברסיטת תל אביב למשל נדרש ממוצע משוקלל 75 או יותר על מנת לעבור משנה ג' לשנה ד'.

בכל מקרה מי שכבר צולח את תהליך הקבלה הלא פשוט בדרך אל לימודי רפואה באוניברסיטה העברית, בטכניון, באוניברסיטה העברית או באוניברסיטת בן גוריון – אלה הם מוסדות הלימוד שיש בהם פקולטה לרפואה בישראל – שואף להשלים את כל המסלול בן 7 השנים:

3 השנים הראשונות – אלה שבסיומן מוענק כאמור תואר ראשון ברפואה, או ליתר דיוק תואר בוגר במדעי הרפואה (B.Sc.Med) – מתמקדות בלימודים פרה קליניים: פיזיקה, ביולוגיה, כימיה, ביוכימיה, מיקרוביולוגיה, פיזיולוגיה, פרמקולוגיה, מטבוליזם, גנטיקה, ביולוגיה התפתחותית, אפידמיולוגיה, פתולוגיה, ביוטכנולוגיה, אנדוקרינולוגיה, נוירוביולוגיה ועוד.

לאחר מכן מגיעות 3 שנים נוספות המתמקדות בלימודים קליניים שחלקם העיקרי כולל התנסויות מעשיות בבתי חולים ומוסדות רפואיים אחרים. התחומים הנלמדים הם קרדיולוגיה, נפרולוגיה, המטולוגיה, אורתופדיה, רפואת ילדים, כירורגיה, ראומטולוגיה, גניקולוגיה, פסיכיאטריה, רפואת משפחה, טיפול נמרץ, רפואת עיניים, קרדיולוגיה, גריאטריה, אונקולוגיה, רפואה מונעת ועוד.

השנה השביעית היא שנת הסטאז' ובסופה מקבלים הבוגרים את תואר הדוקטור הנכסף (M.D).

תנאי הקבלה ללימודי רפואה

רף הקבלה ללימודי הרפואה בישראל, כאמור, הינו גבוה מאוד.

באוניברסיטת בן גוריון ציון הסכם המינימלי הוא 735, באוניברסיטה העברית ממוצע הבגרויות המינימלי הוא 111 והפסיכומטרי – 760, ואילו על מנת להתקבל אל לימודי רפואה באוניברסיטת תל אביב נדרש ציון פסיכומטרי מינימלי של 700. משקלו של ממוצע הבגרויות הוא 30% וניתן להמירו בציון מכינה מתאימה (במסלול מדעים מדויקים או מדעי הטבע) ובתנאי שהציון הוא 90 ומעלה (לא כולל בונוסים). יודגש כי זהו הרף המינימלי ובפועל נדרשים הישגים לימודיים ברמה גבוהה מאוד עקב הביקוש העצום ומספר המקומות המצומצם.

בכל מקרה ישנם גם מבחני מיון קשים בדרך להתחיל לימודי רפואה, בין אם כאלה שיסתיימו לאחר קבלת התואר הראשון ובין אם בדרך לעיסוק כרופא: מערכות המיון נקראות מו"ר ומרק"ם (אין הבדל מהותי ביניהן) והן כוללות שאלונים ומרכז הערכה. במסגרת השאלונים נדרשים המועמדים לפרט את הביוגרפיה שלהם וכן להביא לידי ביטוי את יכולות השיפוט וקבלת ההחלטות. מרכז ההערכה כולל ראיונות אישיים, סימולציות המדמות עבודת רופאים ודיונים בסוגיות מעולם הרפואה.

הסבת בעלי תואר ראשון לרפואה

לפני מספר שנים נפתח מסלול נוסף להכשרת רופאים, המיועד לבעלי תואר ראשון (לא תואר ראשון ברפואה כי אם בתחומים אחרים, ובפרט כאלה המשיקים לרפואה).

מסלול זה מוצע ע"י אוניברסיטת תל אביב וע"י הפקולטה לרפואה בצפת (אשר משויכת אקדמית לאוניברסיטת בר אילן) והוא כאמור מיועד למי שכבר יש באמתחתו תואר ראשון ורוצה להתפתח עוד יותר – אבל לא במתכונת של לימודי תואר שני אלא בדרך להיות רופא.

מסלול הכשרה ייחודי זה הוא בן 4 שנים, ועל מנת להתקבל אליו יש להיות בעלי ממוצע 80 ומעלה בתואר הראשון, לעבור את מערכת המיונים (כאמור מו"ר או מרק"ם) וכן להציג ציונים נאותים בשורת קורסים חיוניים ללימודי הרפואה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!



checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן