לימודים בישראל

תואר ראשון בשוק ההון

בהתאם למרכזיותו של שוק ההון אך טבעי הוא שלימודים בתחום הפכו למסלולים מבוקשים. אמנם ברוב המקרים כשמדברים על לימודי שוק ההון תואר ראשון אינו בהכרח האסוציאציה הראשונה – עבור המשקיע הפרטי הצנוע ש"רק" רוצה להבין טוב יותר מהם האפיקים השונים של שוק זה וכיצד לבחור ביניהם ולהתנהל בהם בתבונה די בקורסים ממוקדים במתכונת של לימודי תעודה. למעשה גם מי שרוצה לעסוק בייעוץ השקעות או בניהול תיקי השקעות עבור אחרים באופן מקצועי יותר ולהתפרנס מכך לא בהכרח מחויב לחפש לימודים אקדמיים ללא פסיכומטרי או להתעמק בסעיפי הקבלה באוניברסיטאות ובמכללות האקדמיות השונות – כל מה שנדרש ממנו הוא מעבר בחינות רישוי של הרשות לניירות ערך וסטאז' בן מספר חודשים.

יחד עם זאת, למי שרוצה להגיע למשרות מתגמלות באמת הקשורות לשוק ההון – בין אם במגזר הציבורי, בין אם בבנקים השונים ובין אם בגופים האחרים ששוק ההון הוא ביתם (כאמור הבורסה, חברות ביטוח, קרנות נאמנות וכו') – מומלץ כן להשקיע בלימודים אקדמיים, כשבאופן טבעי, המסלול של לימודי שוק ההון לתואר ראשון הוא הבסיס ההכרחי.

לימודי שוק ההון לתואר ראשון

האם מבחינת לימודי שוק ההון תואר ראשון הוא כדאי? אמנם מבחינת לימודי שוק ההון תואר ראשון הוא אפשרי, אולם מסלולים אלה לא בהכרח משתלמים עבור כל אחד. למי ש"רק" רוצה לקבל ידע בסיסי בתחום שוק ההון על מנת שיוכל להשקיע בתבונה רבה יותר כסף פנוי שיש ברשותו – שהרי לא מומלץ להשקיע בשוק ההון אם לא יודעים מהו ההבדל בין מעו"ף לתעודות סל – די בקורסים בסיסיים בני מספר חודשים כך שיוכלו לבצע השקעות מושכלות יותר, או לכל הפחות לדעת לשקול לעומק את המלצותיהם של יועצי השקעות כאלה ואחרים. גם למי שכבר יש ידע בסיסי ומטרתו היא רכישת כלים מתקדמים אין צורך אמיתי בתואר ראשון, וגם עבורו יש די והותר אופציות של קורסים רלוונטיים במכללות השונות שתחום התמחותן הוא לימודי שוק ההון.

עוד כדאי לדעת שגם על מנת לעסוק בייעוץ השקעות או בניהול תיקי השקעות אין בהכרח צורך בתואר ראשון. עפ"י חוק "הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, התשנ"ה 1995" על מנת לקבל רישיון לעסוק בתחומים הנ"ל יש לצלוח שורת מבחנים אותם עורכת הרשות לניירות ערך וכן לעבור תקופת סטאז' בת מספר חודשים במקום שהוסמך לבצע חונכות מעשית שכזו – תואר אקדמי אינו חובה. יחד עם זאת תואר ראשון הוא תעודה שעשויה לפתוח דלתות שונות בשוק התעסוקה גם בעיסוק ספציפי זה.

כמה זמן נמשכים הלימודים?

על פי רוב, לימודי שוק ההון לתואר ראשון נמשכים שלוש שנים אקדמיות.

מהם תנאי הקבלה?

במרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה לימודי בנקאות ושוק ההון אפשריים לבעלי ממוצע בגרויות 80 ומעלה או למי שסיים מכינה קדם אקדמית בציון 80 ומעלה. בנוסף, סטודנטים במסלול מימון ובנקאות חייבים ממוצע של לפחות 75 בקורסים הבסיסיים (מתמטיקה א'+ב', סטטיסטיקה א'+ב', מיקרו, מקרו, מימון וחשבונאות א') על מנת לעבור לשנה ב'.

גם במכללה האקדמית נתניה נדרשת תעודת בגרות עם ממוצע הולם (או לחילופין מכינה), ואין חובה לציון פסיכומטרי, אולם מי שעבר את המבחן בציון גבוה עשוי ליהנות מיתרון בקבלה ללימודי שוק ההון.

על מנת להתקבל ללימודי כלכלה באוניברסיטאות השונות יש צורך בממוצע בגרויות גבוה וכן בציון גבוה במבחן הפסיכומטרי: באוניברסיטת תל אביב, למשל, נדרש פסיכומטרי 728 וממוצע בגרות משוקלל של 111 כדי להתקבל.

מסלולים ותוכניות לימודים במוסדות נבחרים

במכללה האקדמית נתניה (שאגב, היא מוסד הלימודים היחיד בארץ המאפשר לימודי תואר שני בתחום) לימודי שוק ההון ובנקאות לקראת תואר ראשון נמשכים שלוש שנים. בשנה הראשונה נלמדים קורסים בסיסיים בכלכלה (מיקרו ומאקרו), יסודות המימון, יסודות הניהול וכן סטטיסטיקה ומתמטיקה. בשנה השנייה נלמדים קורסים כמו תורת הפירמה, דיני בנקאות, ניהול תיקי השקעות ומדיניות מוניטרית, ואילו בשנה השלישית ניהול סיכונים ומכשירים פיננסיים, שוקי מט"ח, ניהול נכסים גלובליים ועוד. סטודנטים מצטיינים משתלבים כבר במהלך לימודיהם בעבודה בבנקים הגדולים בארץ.

במרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה לימודי שוק ההון מתקיימים במסגרת ביה"ס למנהל עסקים ומכינים את הסטודנטים לבחינות ההסמכה של הרשות לניירות ערך – בחינות הכרחיות למי שרוצה רישיון לנהל תיקי השקעות או להיות יועץ השקעות. התוכנית מורכב מקורסי ליבה בהיקף 69 נ"ז, לימודי העמקה בתחום בהיקף של 27 נ"ז, לימודי העשרה מתחומים אחרים בהיקף 18 נ"ז ופרויקט גמר (השווה 6 נ"ז).

במכללה למנהל נלמד תחום הבנקאות ושוק ההון במסגרת התואר הראשון בכלכלה וניהול, כשהסטודנטים הלומדים לתואר זה בוחרים 2 מתוך 4 אפשרויות התמחות: מימון, מימון וביטוח, שיווק ומערכות מידע ארגוניות. הבוחרים להתמחות במסלול מימון יכולים לבחור בתת מסלול בשם "מימון ובנקאות" שהלימודים בו מתקיימים בשיתוף פעולה עם בנק מזרחי טפחות (וסטודנטים מצטיינים חווים סמינרים בשיתוף חברת ההשקעות "אקסלנס").

במכללה האקדמית אשקלון מציע בית הספר לכלכלה חוג לכלכלה ובנקאות. לימודי שוק ההון במסגרת חוג זה שמים דגש מיוחד על ידע רב תחומי – בין השאר בחשבונאות, ניהול, משפט ויישומי מחשב – על מנת ליצור בוגרים בעלי יכולות עשירות ומגוונות.

עבודה לבוגרי שוק ההון

שוק ההון – שבו שוכנים הבנקים השונים והבורסה לניירות ערך וכן גופים פיננסיים נוספים כגון חברות ביטוח, קופות גמל וקרנות נאמנות – הוא אחד הנדבכים המרכזיים בכל כלכלה מודרנית: לממשלה הוא מאפשר לגייס הון למטרות שונות, לגופים עסקיים הוא מקנה את היכולת הקריטית לגייס סכומי כסף נכבדים שבלעדיהם לא יוכלו להתפתח ובמקביל גם את האפשרות להשקיע חלק מהרווחים שלהם, וגם לפרטים בחברה שמחפשים אפיקי השקעה משתלמים מציע שוק ההון לא מעט אופציות.

לימודי שוק ההון הם הדרך היעילה והבטוחה להשתלב במקומות עבודה איכותיים בתחום – בנקים, בתי השקעות, חברות אשראי, חברות ביטוח והמחלקות הכלכליות בחברות וארגונים גדולים. בשנים האחרונות נוצר היצע רב של מועמדים המחפשים עבודה בתחום, וכתוצאה מכך, ובשל העובדה שנדרשים לשם כך כישורים אישיים גבוהים ויכולות מגוונות, תואר ראשון בלימודים רלוונטיים הפך לתנאי כמעט הכרחי עבור משרות רבות, ובפרט האיכותיות שבהן.

לימודי המשך לתארים מתקדמים

לימודי תואר שני בתחום שוק ההון, כמו בכל תחום, יהפכו אתכם לאנשי מקצוע מיומנים יותר – ובהתאם גם מבוקשים יותר. יחד עם זאת לתפקידים רבים בתחום די בתואר ראשון, כישורים מרשימים וכמובן אישיות מתאימה.

מוסדות לימודים לתואר ראשון בשוק ההון

כאמור על אף העובדה ששוק הון נתפש, ובצדק, ככזה שמתעמקים בו במסגרות של לימודים גבוהים שאינן אקדמיות הרי שישנן גם אופציות לתואר ראשון בתחום, כשליתר דיוק מבחינת לימודי שוק ההון תואר ראשון אפשרי בשני מקומות: המכללה האקדמית נתניה והאקדמית תל אביב יפו.

 • תואר ראשון בשוק ההון במכללה האקדמית נתניה – המכללה האקדמית נתניה מציעה הן לימודי תואר ראשון והן לימודי תואר שני בבנקאות ושוק ההון. את לימודי התואר הראשון, אשר נמשכים 3 שנים, ניתן לבחור ללמוד במתכונת של לימודי בוקר או במתכונת של לימודי ערב. בין הקורסים הנלמדים: "פסיכולוגיה, השקעות וקבלת החלטות כלכליות", "ניהול האשראי הבנקאי", "מדיניות מוניטרית", "ניהול תיקי השקעות", "הבורסה, הרשות לניירות ערך ובורסות בינלאומיות" ועוד. על מנת להמשיך ללימודי התואר השני בבנקאות ושוק ההון יש צורך בציון 83 ומעלה במסגרת לימודי התואר הראשון. כדאי לדעת שגם מי שהתואר הראשון שלו אינו בתחום זה יכול להתקבל, בכפוף לציון כנ"ל וללימודי השלמה.
 • לימודי שוק ההון במכללה האקדמית תל אביב יפו – חשוב להדגיש כי התואר עצמו הוא בכלכלה וניהול, ואילו שוק ההון מהווה התמחות בלבד, בהיקף של 24 נקודות זכות. בין הקורסים הנלמדים במסגרת זו: ניהול פיננסי; אג"ח, איגוח וניהול סיכונים; שוק ההון בישראל – מבנה, הסדרה והתנהלות; מסחר ומוצרים פיננסיים; ניתוח דוחות כספיים והערכת שווי חברות; ועוד. תנאי קבלה הכרחי למסלול זה הוא ציון של לפחות 80 במבחן הבגרות במתמטיקה אם נלמדו 4 יח', או ציון עובר (55 ומעלה) ב-5 יח'.

הידע הנדרש על מנת לעבוד בבנק או בשוק ההון באופן כללי שייך כמובן לכלכלה, אותו תחום המשלב תיאוריות שונות עם מודלים מדעיים מדויקים, ושהשפעתו על חיינו עצומה – בהתאם לימודי תואר ראשון בכלכלה בכל אחת מהאוניברסיטאות או המכללות המציעות לימודים אלה מקנים כלים חיוניים וידע רב, וכמובן שבפני בוגרי החוגים השונים לכלכלה נפתחות דלתות רבות במגזר הבנקאי ובשוק ההון.

בנוסף לאופציה של לימודי כלכלה כלליים ובחירת קורסים רלוונטיים, ישנם גם מסלולי לימודים לתואר ראשון המתמקדים בשוק ההון ובבנקאות. המכללות המציעות אופציה זו הן המכללה האקדמית נתניה, המרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה, המכללה למנהל והמכללה האקדמית אשקלון.

אמנם לימודי תואר ראשון שהליבה שלהם היא בנקאות ושוק ההון מוצעים כאמור רק במכללה האקדמית נתניה, אך יחד עם זאת ישנם מסלולים אחרים שמקנים ידע רחב היקף ומיומנויות חיוניות בתחום שוק ההון – במסגרת תואר ראשון בכלכלה או במנהל עסקים.

דוגמה אחת היא תואר ראשון בכלכלה במכללה האקדמית ת"א יפו. דוגמה נוספת היא תואר ראשון במנהל עסקים בקריה האקדמית אונו עם התמחות במימון ושוק ההון. התמחות זו מאפשרת בחירה בין מסלול השקעות לבין מסלול פנסיוני ובכל מקרה מכינה את הסטודנטים לקראת בחינות הרשות לניירות ערך (בדרך לקבלת רישיון יועץ השקעות / מנהל תיקי השקעות) ולקראת בחינות משרד האוצר בדרך לקבלת רישיון משווק פנסיוני ויועץ פנסיוני.

גם במסגרת לימודי התואר הראשון במנהל עסקים של המסלול האקדמי המכללה למנהל ניתן לבחור בהתמחות במימון ושוק ההון. במכללה זו מתהדרים בשיתוף פעולה עם בנק לאומי, שבו גם מתבצע הפרקטיקום של הסטודנטים המצטיינים, וכן בדגש רב על נושא טכנולוגיות מידע.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן