לימודים בישראל

תנאי קבלה לתואר ראשון

לימודי תואר ראשון מוצעים כיום על ידי לא מעט אוניברסיטאות ומכללות בארץ ובמסגרת מסלולי לימוד שונים. הלימודים מקנים לסטודנטים הבוחרים בהם כלים חשובים שבהם יוכלו להיעזר בתום תקופת הלימודים, וגם עוזרים לפתח מיומנויות הנדרשות לבעלי תפקידים שונים. תנאי קבלה לתואר ראשון נקבעים על ידי המוסד הלימודי עצמו והם כוללים, לרוב, תעודת בגרות מלאה וציון בבחינה הפסיכומטרית. ישנם מסלולי לימוד בהם תנאי הקבלה נחשבים למחמירים מאד, בעיקר כשמדובר במסלולים מבוקשים ומאתגרים במיוחד.

תנאי קבלה ללימודי תואר ראשון בישראל

תנאי הקבלה ללימודי תואר ראשון בישראל משתנים בין מוסד אקדמי אחד למשנהו ונקבעים על ידי המקום עצמו. במרבית המקרים מדובר בתנאי קבלה הכוללים ציון בבחינה הפסיכומטרית (לרוב למעלה מ-500) ותעודת בגרות מלאה. ישנם מוסדות להשכלה גבוהה הדורשים ממוצע של בחינות בגרות בגובה של 85 ומעלה וישנם כאלה הדורשים פחות. הציונים הנדרשים קשורים למסלול הלימודי הנבחר, בין אם מדובר בציוני בחינות הבגרות או הציון בבחינה הפסיכומטרית.

ככל שמדובר בתחום מבוקש מאד, תחום מעמיק ומאתגר, כך תנאי הקבלה מחמירים הרבה יותר. פעמים רבות הם גם קשורים למידת ההשקעה הנדרשת במהלך תקופת הלימודים ולהיותו תחום לימוד תובעני מאד.

מבחן פסיכומטרי כתנאי קבלה לתואר ראשון

כמעט לכל מסלול ללימודי תואר ראשון, כחלק בלתי נפרד מתנאי הקבלה, יש להציג ציון מבחן פסיכומטרי. זו גם הסיבה בגללה קורסי הכנה למבחן הפסיכומטרי הפכו לפופולריים מאד בקרב צעירים רבים המעוניינים להירשם ללימודים אקדמיים. בחינה פסיכומטרית מהווה תנאי קבלה מקדים לכל מסלול לימודי כמעט, שכן היא עוזרת לבחון את מידת יכולתו של המועמד להשתלב בלימודים אקדמיים תובעניים, הדורשים ממנו לא מעט השקעה ויכולת ברמה גבוהה. בחינה זו מתמקדת בהערכת כישוריו הקוגניטיביים והמנטליים של הנבחן בהשוואה לנבחנים אחרים.

הבחינה הפסיכומטרית בודקת את החשיבה המילולית, את החשיבה המספרית וגם את החשיבה המרחבית וכיום ממוצע הציונים בה עומד על 536. במרבית האוניברסיטאות ומסלולי הלימוד תנאי הקבלה כוללים ציון של לפחות 500 במבחן הפסיכומטרי. ישנם מסלולים מסוימים הדורשים ציון גבוה מכך.

תעודת בגרות כתנאי קבלה לתואר ראשון

תעודת בגרות מלאה מהווה תנאי הכרחי לקבלה ללימודי תואר ראשון בכל מכללה ואוניברסיטה. מסגרות הלימוד השונות עורכות שקלול של כלל ציוני בחינות הבגרות ובודקות האם המועמד השיג את הממוצע הנדרש. בדרך כלל מדובר בממוצע של מינימום 80. עבור חוגים מסוימים יש צורך בממוצע גבוה יותר, כמו 90 ומעלה. ככל שמדובר במסלול או בחוג מבוקש יותר, הציון הממוצע הנדרש הוא גבוה יותר.

כיצד לשפר את הסיכוי להתקבל לתואר ראשון?

מי שאיננו עומד בתנאי הקבלה וגם מי שמעוניין לשפר את סיכוייו להתקבל למסלול לימודי לתואר ראשון יכול לבחור באפשרות של מכינה קדם אקדמית. לימודי מכינה לתואר ראשון מוצעים כיום הן על ידי האוניברסיטאות עצמן והן על ידי מכללות וגם בתי ספר פרטיים שונים, ומציעים אפשרות של השלמת בגרויות במקצועות חסרים או לשפר את ציוני בחינות הבגרות הקיימות, בהתאם לדרישות המסלול הלימודי שבו הם מעוניינים.

ישנם כיום גם קורסי הכנה למבחן הפסיכומטרי, המושכים אליהם המוני צעירים רגע לפני ההרשמה לאוניברסיטה או למכללה. קורסים אלה מציעים למשתתפים כלים חשובים שיעזרו להם להתמודד בהצלחה עם הבחינה עצמה, והם כוללים גם לא מעט תרגול, המסייע בכך לא מעט.

תנאי קבלה לתואר ראשון במוסדות מובילים

כל מסלול לימודי מציב תנאי קבלה שונים, וכך גם לכל אוניברסיטה או מכללה. כל מסגרת כזו מבצעת שקלול של ממוצע ציוני בחינות הבגרות ושל ממוצע ציוני הבחינה הפסיכומטרית, תוך התייחסות לכלל הנרשמים ותוך השוואה בין הציונים. תנאי הקבלה לתואר ראשון באוניברסיטת תל אביב הינם תעודת בגרות מלאה עם 20 יחידות לימוד לפחות, ציון של 55 לפחות בבחינת הבגרות במתמטיקה ברמה של 3 יחידות וציון של 55 לפחות בבחינת הבגרות באנגלית או בצרפתית ברמה של 4 יחידות. מעבר לכך, יש צורך גם בציון בבחינה הפסיכומטרית של לפחות 500. הדבר נכון גם לגבי אוניברסיטת חיפה ולגבי אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע.

חשוב לזכור – לכל חוג ישנן דרישות סף שונות. ישנם חוגים בהם תנאי הקבלה מחמירים יותר, בעוד שבאחרים פחות. חשוב לאסוף פרטים ומידע בנוגע לתנאי הקבלה ולדרישות מסלול הלימודים מראש, לפני ההרשמה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן