לימודים בישראל

תואר שני באמנות

מאז ומתמיד שאף המין האנושי להעשיר את חייו בדרכים שונות וביניהן יצירות אומנות. ככל שהתפתחנו כך ניסינו לא רק ליצור אומנות אלא גם להבין אותה, יותר ויותר לעומק, ובהתאם נוצרו גם מסלולי לימוד אקדמיים בתחום. לצד המסלולים לתואר B.A באמנויות השונות ישנן גם כמה וכמה אפשרויות ללימודי תואר שני באומנות המיועדות למי שרוצה להתעמק בתחום רב יופי ומשמעות זה.

קיים מגוון רחב של מסלולי לימודי אומנות לתואר שני, חלקם המתמקדים בחקר האומנות, ישנם כאלה המכשירים מטפלים באמצעות אומנויות שונות וישנם גם לימודים שמיועדים למורים ומחנכים בתחום מרתק זה.

לימודי אומנות לתואר שני

לימודי אומנות לתואר שני מתמקדים במחקר, בדומה לתחומים אחרים. מי שרוצה למשל לחקור נושא מסוים בתחום תולדות האמנות, אמן כלשהו, סגנון אומנותי או תחום מסוים באומנות, והוא גם בעל תואר ראשון – מומלץ לו לבחור באפשרות זו. לימודים אלה הם לימודים מעמיקים, המתבססים על מחקרים ועל חומרים נוספים המסייעים לתלמידים לחקור, ללמוד ולבחון לעומק בצורה נרחבת מאד את נושא המחקר שבו הם בוחרים.

התוכנית הבינתחומית של אוניברסיטת תל אביב

באוניברסיטת תל אביב מוצעת תוכנית בינתחומית שמעניקה לסטודנטים כלים מגוונים ודרכי התבוננות שאינן שגרתיות ביצירות מתחומים רבים ובהם תיאטרון, צילום, מוזיקה וכן לימודי עיצוב שונים.

ניתן לבחור בין לימודים ללא תזה (אלא עם בחינת גמר) לבין מסלול עם תזה (מסלול מחקרי), ודוגמאות לסמינריונים הן "נוכחותם של אמנים מהגרים ושוהים זמניים באמנות של מערב אירופה" ו"תחייה והבטחה – אמנות קבורה בארץ ישראל".

תנאי הקבלה הם תואר בוגר אוניברסיטה (באמנויות או בכל תחום אחר, כל עוד הוא ממוסד מוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה), עם ציון 85 ומעלה. מי שאינו בוגר חוג לאמנויות נדרש ללימודי השלמה.

תואר M.F.A בבצלאל

"בצלאל", האקדמיה לאמנות ולעיצוב, המתמחה בתחום של לימודי עיצוב מציעה תוכנית לימודים לקראת תואר שני באומנות במתכונת של פעמיים בשבוע (יום אחד בירושלים ויום אחד בתל אביב) במשך שנתיים (כשבנוסף לימי הלימוד הקבועים ישנם אירועים מיוחדים).

גם תוכנית הלימודים של בצלאל מדגישה את הפן הרב-תחומי של האומנות בימינו, ומעודדת חיבורים, שילובים וזרימת רעיונות מתוך השקפה כי בבסיס האומנות נמצאת התעוזה והשאיפה להרחיב את הגבולות. בנוסף מושם דגש רב על התנסות מעשית – אחד משני ימי הלימוד השבועיים מוקדש לכך. במסגרת העבודה בסטודיו זוכים הסטודנטים להנחיה אישית ונהנים מדיאלוג מתמיד ומעצים עם חבריהם ללימודים.

תואר שני באומנות באוניברסיטת חיפה

על מנת להתקבל ללימודי התואר השני באומנות באוניברסיטת חיפה יש להיות בעלי תואר ראשון באמנות (ממוסד המוכר על ידי המל"ג) עם ציון של לפחות 80 (וציון 76 ומעלה בחוג השני שנלמד במסגרת התואר הראשון). מי שלמד במוסד ששפת ההוראה בו אינה עברית יידרש לבחינת ידע בעברית.

ניתן לבחור בין מסלול ללא תזה – שיש להשלים בו את הלימודים בו תוך שנתיים – לבין מסלול עם תזה שבו ניתן להגיש את עבודת המחקר בתוך 3 שנים מיום תחילת הלימודים (וכמובן להשלים בפרק זמן זה את שאר החובות של התואר).

במסגרת הלימודים ניתן לבחור בין מספר אשכולות ידע: אמנות ימי הביניים, אמנות מודרנית, אמנות העת העתיקה, תולדות הארכיטקטורה ואמנות הרנסנס.

אופציה נוספת, ייחודית לאוניברסיטת חיפה, היא תואר שני עם התמחות בלימודי אוצרות.

טיפול באמצעות אומנויות

ישנם כאמור מסלולים של תואר שני באמנות שמטרתם הכשרת מטפלים.

בסמינר הקיבוצים מוצע תואר שני בטיפול באמצעות אמנויות עם התמחות באמנות חזותית. בין הקורסים הנלמדים: "פסיכותרפיה של הילד", "פסיכותרפיה של המבוגר", "התיאטרון ככלי להעצמה אישית וחברתית" ו"יונג וטיפול באמנות".

תואר דומה מוצע גם על ידי המכללה האקדמית לחברה ואמנויות שמקום משכנה הוא נתניה (בסמוך לתחנת הרכבת). הלימודים במכללה הם בדגש על יצירתיות, מעורבות קהילתית והעצמת החברה. אופציה נוספת היא לימודי תואר שני בחברה ובאמנויות, ואל המסלולים השונים מתקבלים בעלי תארים ראשונים עם ציון 75 ומעלה שמציגים 3 המלצות (אקדמיות או תעסוקתיות) ולאחר מעבר ראיון קבלה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן