לימודים בישראל

תואר שני באנתרופולוגיה

אנתרופולוגיה היא תחום השייך ללימודי מדעי החברה והוא עוסק בחקר החברה והחיים במקומות שונים על פני כדור הארץ, בעיקר מתוך גישה השוואתית בין תרבויות שונות. לימודי תואר שני באנתרופולוגיה מוצעים במספר אוניברסיטאות, יחד עם סוציולוגיה – תחום נוסף במדעי החברה שמתמקד בפן החברתי של התנהגותנו ובאופן בו מתנהלות חברות שונות. שילוב לימודי אנתרופולוגיה וסוציולוגיה יחד, מקנה ידע נרחב בכל הקשור לחברה האנושית על פניה המגוונים והמרתקים ומאפשר לבוגרי תוכניות הלימוד לעסוק בתחום כחוקרים או בתפקידים יישומיים שונים.

תואר שני בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת חיפה

החוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה של אוניברסיטת חיפה הוא אחד המובילים בארץ, הן בכל הקשור למחקר והן בכל הקשור לרמת ההוראה בו.

הלימודים לקראת תואר שני עוסקים במבחר נושאים וביניהם אנתרופולוגיה כלכלית, אנתרופולוגיה תרבותית, רשתות חברתיות, אי שוויון וריבוד חברתי, מגדר ועוד. ניתן לבחור בין מסלול ללא תזה לבין מסלול מחקרי עם תזה (שממנו ניתן להמשיך גם אל לימודי דוקטורט), כשמי שליבו נמשך בעיקר אל האנתרופולוגיה יכול לבחור בהתמחות זו (התמחויות אחרות הן סוציולוגיה, סוציולוגיה עיונית לעובדי הוראה, סוציולוגיה ארגונית יישומית ופיתוח ארגוני מערכתי).

במסגרת התוכנית באנתרופולוגיה נבחנות לעומק חברות שונות, מאלה השבטיות ועד אלה הפוסט תעשייתיות, בהיבטים מגוונים מאוד (זהות אתנית, כלכלה, זיכרון קולקטיבי, אנתרופולוגיה של טכנולוגיה ומדעים ועוד). בין השאר עוסקים הלימודים בחברה הישראלית, החברה הפלסטינית בארץ, ביפן ובקמבודיה ובצפון אמריקה. חלק בלתי נפרד מהלימודים הוא עבודת שדה אינטנסיבית בהנחייתו הצמודה של אחד המורים בחוג.

הלימודים במסלול ללא תזה נמשכים שנתיים, ובמסלול עם תזה – עד שלוש. מתקבלים לתוכנית בעלי תואר ראשון עם ממוצע 82 ומעלה, כשבחלק מהמקרים יש צורך בלימודי השלמה.

תואר שני באנתרופולוגיה וסוציולוגיה באוניברסיטת תל אביב

על מנת להתקבל ללימודי התואר השני בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת תל אביב יש להיות בוגרי לימודי מדעי החברה עם ממוצע 83 ומעלה (ניתן גם להתקבל עם תואר ראשון אחר במקרים מסוימים), לספק מכתב המלצה ממורה באחד הקורסים של התואר הראשון וכן להגיש הצהרת כוונות. סטודנטים מצטיינים יוכלו להצטרף למסלול ישיר לתואר מוסמך כבר במהלך שנת הלימודים האחרונה של ה- B.A.

מבין 5 מסלולי הלימוד הרלוונטי ביותר למי שרוצה להתמקד באנתרופולוגיה הוא אנתרופולוגיה חברתית תרבותית, מסלול אותו ניתן ללמוד הן ללא תזה והן עם תזה. הלימודים במסלול זה משלבים בין ידע עיוני אנליטי לבין התנסויות פרקטיות מחקריות, ועוסקים בין השאר בזקנה, שפה, דת וחילוניות, אתניות ולאומיות, חברה וסביבה ובפן הסימבולי של האנתרופולוגיה.

תוכנית הלימודים של אוניברסיטת בן גוריון

אוניברסיטת בן גוריון מציעה לימודי תואר שני באנתרופולוגיה וסוציולוגיה ב- 3 מגמות: סוציולוגיה עיונית, סוציולוגיה ארגונית – ואנתרופולוגיה. הלימודים מתקיימים במתכונת של יום לימודים אחד בשבוע ולסטודנטים מצטיינים במסלול המחקרי (עם תזה) מוצעות מלגות בגובה מחצית שכר הלימוד או אף יותר.

מבחינת הקבלה לתוכנית לימודים זו, מוקנית עדיפות לבוגרי B.A בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה או במדעי ההתנהגות, ותנאי הכרחי הוא ממוצע ציונים של 85 או יותר. גם מי שנמצא בשנת הלימודים האחרונה בחוגים הנ"ל, והממוצע שלו מעל 85 יכול להתקבל ללימודי התואר השני.

לימודי אנתרופולוגיה לתואר שני באוניברסיטה העברית בירושלים

גם באוניברסיטה העברית הציון המינימלי במסגרת התואר הראשון הנדרש על מנת להתקבל ללימודי תואר שני באנתרופולוגיה הוא 85, כשמועמדים שחסר להם רקע אקדמי בתחום נדרשים ללימודי השלמה הנמשכים עד שנה.

לימודי התואר השני עצמו נמשכים שנתיים ומתקיימים הן במתכונת מחקרית והן במסלול ללא תזה. בין הקורסים הנלמדים: "לכל זמן ועת לכל חפץ תחת השמיים – אנתרופולוגיה של האנושי והלא אנושי" ו"מעברים לבגרות במודרניות המאוחרת".

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן