לימודים בישראל

תואר שני בביבליותרפיה

לימודי תואר שני בביבליותרפיה מכשירים אנשי מקצוע בקטגוריה של טיפול באמנויות, ומשויכים לתחום של לימודי רפואה משלימה. ההצלחות הרבות של הטיפולים בשיטות המוגדרות כאלטרנטיביות (למרות שכבר זלגו אל המיינסטרים זה מכבר), והיתרונות הרבים של טיפולים באמנות על סוגיהם השונים, גורמים לביקוש ער למסלול לימודי ביבליותרפיה – וכיום ניתן ללמוד תואר שני מרתק זה במספר מוסדות לימוד ובהם סמינר הקיבוצים, אוניברסיטת חיפה והמכללה האקדמית לחינוך ע"ש דוד ילין שמקום משכנה ירושלים.

מהי ביבליותרפיה?

הביבליותרפיה נוסדה בחלק השני של המאה העשרים והחלה לצבור תאוצה בתחילת המאה ה- 21. זוהי שיטה טיפולית המשתמשת בטקסטים שונים על מנת לעקוף מחסומים ולהגיע אל תת המודע של המטופל ואל התכנים המטרידים אותו באמת. הטקסטים יכולים להיות מכל תחום כמעט – שירה, קטע ספרותי, סרט קולנוע, מחזה וכו' – כשהעיקרון הוא שבטקסט ישנו נראטיב המעורר את העולם הפנימי של המטופל ומתחבר למושגים, לחוויות ולדימויים שבתוכו.

נהוג לחלק את הטיפול באמצעות טקסטים (כלומר הביבליותרפיה) ל- 3 חלקים:

 • שלב ההזדהות – שלב שבו באופן בלתי מודע המטופלים עוברים תהליך נפשי בלתי מודע, וזאת בעזרת הטקסט ושאלות שמציג המטפל בהקשר של טקסט זה.
 • שלב ההדהוד – בשלב זה המטפל מעודד את המטופלים להשתמש בתובנות הנובעות מהטקסט על חייו שלו.
 • שלב הניתוק – שלב חשוב המנטרל השפעות שליליות אפשריות של הטקסט ומותיר את המטופלים עם התובנות לגבי חייהם שלהם.

חשוב לציין כי טיפול זה מתאים לכל אחד, גם אם אין לו נטיות ספרותיות או אמנותיות.

מסלול ביבליותרפיה לתואר שני בסמינר הקיבוצים

עבור המעוניינים להתמחות בתחום של ביבליותרפיה תואר שני אפשרי אחד הוא זה המוצע על ידי סמינר הקיבוצים (שאחד מתחומי התמחותו הוא לימודי רפואה משלימה).

הלימודים במסלול זה הם במסגרת תואר שני בטיפול באמנויות, המאפשר בחירה בין 3 מסלולים: פסיכודרמה, תנועה וכאמור ביבליותרפיה.

תנאי הקבלה ללימודי תואר שני בטיפול באמנויות הם תואר ראשון ממוסד המוכר על ידי המל"ג עם ציון גמר של לפחות 85. בוגרי תואר בתחום שאינו טיפולי נדרשים ללימודי השלמה (קורסים שונים בפסיכולוגיה) ובוגרי תואר שאינו בתחום האמנות נדרשים אף הם ללימודי השלמה רלוונטיים, ובכל מקרה יש לעבור גם ועדת קבלה.

הלימודים נמשכים שנתיים, כשמחצית הקורסים משותפים לכל ההתמחויות והמחצית השנייה מוקדשת לביבליותרפיה.

תואר שני בביבליותרפיה באוניברסיטת חיפה

למי שרוצה להתמחות בתחום של ביביליותרפיה תואר שני אפשרי אחר הוא זה שמציע החוג לייעוץ והתפתחות האדם של הפקולטה לחינוך באוניברסיטת חיפה.

מסלול זה מיועד לבוגרי B.A בתחום טיפולי ו/או בספרות, כשבמידה וישנו רק תואר אחד נדרשים לימודי השלמה. דרישות נוספות הן ציון של 85 או יותר בכל אחד מהחוגים של התואר הראשון, ציון 75 ומעלה בבחינת כניסה בשפה האנגלית, 3 המלצות (מתוכן אחת אקדמית), קורות חיים המוגשים כטקסט סיפורי וכן כתיבה של סיפור קצר או שיר. חלק מהמועמדים יזומנו לראיונות (אחד אישי ואחד קבוצתי).

הלימודים עצמם נמשכים 3 שנים כשהשנה השלישית מוקדשת להתמחות בביבליותרפיה – כולל עבודה מעשית (בשנה הראשונה משתתפים הסטודנטים בצפייה מודרכת בטיפולים רלוונטיים ובשנייה – טיפולים במסגרת חינוכית בהנחייתו של ביבליותרפיסט מוסמך).

לימודים במכללה האקדמית לחינוך ע"ש ילין

אופציה נוספת של לימודי ביבליותרפיה תואר שני היא המכללה האקדמית לחינוך ע"ש דוד ילין.

למסלול זה מתקבלים אקדמאים שהשלימו את התואר הראשון עם ממוצע של לפחות 85 ושלמדו לפחות 300 שעות ספרות (תוך כדי לימודי התואר השני יש ללמוד בנוסף לתוכנית הלימודים הרגילה עוד 300 שעות ספרות). בנוסף ישנה ועדת קבלה.

הלימודים עצמם נמשכים 3 שנים (2.5 ימים בשנה א', 2 ימים מלאים ועוד 2 חצאי ימים בשנה ב' ויום לימודים אחד + סטאז' בשנה ג'), ומתקיימים בקבוצות קטנות המאפשרות יחס אישי במיוחד לכל סטודנט.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן