לימודים בישראל

תואר שני בביוטכנולוגיה

ביוטכנולוגיה הוא אחד התחומים החדשים, והמלהיבים במיוחד בתחום המדע. תכנית לימודי ביוטכנולוגיה משלבת ידע ממספר תחומים כשהמטרה היא חקר תהליכי חיים שונים במערכות ביולוגיות ו"ניצולם" לתועלת האדם, בין אם במסגרת הרפואה, בין אם לחקלאות ובין אם למוצרים שונים בתעשיות אחרות. לימודי תואר שני בביוטכנולוגיה הם מסלול מרתק המקנה לסטודנטים ידע יקר ערך ותעודה שבעזרתה ניתן להתקבל למשרות מאתגרות בחברות פורצות דרך ובפרט חברות הייטק המתמחות בתחום הביוטכנולוגיה.

מה לומדים במסגרת תואר שני בביוטכנולוגיה?

ביוטכנולוגיה היא אמנם מקצוע העתיד, שבעצם גם בהווה כבר תופס נפח נכבד בשוק, אולם כדאי לדעת שיש לה שורשים עמוקים בהיסטוריה של המין האנושי: כבר בימי קדם השתמש המין האנושי בעקרונות של תהליכים ביולוגיים שונים כדי לאפות לחם, להכין בירה, לעבד עורות ולהחמיץ מזון על מנת לשמר אותו לאורך זמן. ההבדל הוא שבעבר עשינו זאת על סמך ניסוי ותעייה ומסורות שעברו מהורים לילדיהם, ואילו כיום הדבר נעשה על סמך ידע נרחב בשלל תחומים, כשגם הלמידה כמובן מובנית, מעמיקה ורחבת אופקים.

לימודי תואר שני בתחום הביוטכנולוגיה מקנים ידע וכלים חדשניים בביולוגיה, מיקרוביולוגיה (תחום המתמקד בחקר מיקרואורגניזמים וכן וירואידים ונגיפים), מדעי התזונה, פיזיקה, כימיה וכן בענפים ספציפיים כגון השתלת איברים מלאכותיים, פיתוח מוצרים, בטיחות בפיתוח תרופות ועוד.

היכן ניתן ללמוד לתואר שני בתחום?

האוניברסיטאות המציעות לימודי תואר שני בביוטכנולוגיה הן בר אילן, בן גוריון, אוניברסיטת תל אביב והטכניון. גם במכללה האקדמית תל חי ניתן ללמוד לתואר שני מתקדם זה.

תנאי הקבלה, באופן טבעי, משתנים ממוסד לימודים אחד למשנהו אולם ככלל נדרש תואר ראשון בביוטכנולוגיה, בהנדסת ביוטכנולוגיה או בכל תחום אחר הקשור למדעים או להנדסה. בחלק מהמקרים נדרשים לימודי השלמה עוד בטרם התחלת לימודי התואר השני עצמו (שנמשכים שנתיים).

תואר שני בביוטכנולוגיה בטכניון

הפקולטה להנדסת ביוטכנולוגיה ומזון בטכניון מציעה שני מסלולים לתואר שני, האחד עם תזה והשני ללא תזה.

במסלול הראשון נלמדים קורסים בהיקף של 17 נקודות זכות ומתבצעת עבודת מחקר בהיקף של 20 נקודות. במסלול השני היקף הלימודים הוא 40 נ"ז, והם כוללים סמינר מתקדם בהנדסת מזון. הביקוש לשני המסלולים גדול ממספר המקומות המוצעים בהם, ובאופן טבעי ניתנת עדיפות למי שממוצע התואר הראשון שלו גבוה יותר, כשכאמור בחלק מהמקרים נדרשים המועמדים ללימודי השלמה בטרם יצללו אל העולם המרתק של הביוטכנולוגיה.

לימודי ביוטכנולוגיה לתואר שני במכללת תל חי

המכללה האקדמית תל חי מציעה לימודי תואר שני בביוטכנולוגיה בסביבת לימודים מעצימה ובשיתוף פעולה עם מרכז ידע גליל עליון (מיג"ל) שבו מתבצעת עבודת המחקר.

הסטודנטים שבחרו במסלול עם תזה יתחילו לבצע אותה כבר בתחילת הסמסטר הראשון ללימודיהם, ואילו במסלול ללא תזה מתבצעת גם כן עבודת מחקר, אם כי כמובן בהיקף מצומצם יותר, במהלך הסמסטר האחרון ללימודים.

בין הקורסים הנלמדים במסגרת תואר שני בביוטכנולוגיה בתל חי: ריפוי גנטי, רדיקלים חופשיים ועקה חימצונית, היבטים עסקיים בביוטכנולוגיה וסמינר במערכת ההומיאוסטזיס.

לימודי תואר שני בביוטכנולוגיה באוניברסיטת בן גוריון

המחלקה להנדסת ביוטכנולוגיה של אוניברסיטת בן גוריון (השייכת לפקולטה למדעי ההנדסה) מציעה מספר מסלולים אטרקטיביים במיוחד, ובהם מסלול מהיר לתואר ראשון ותואר שני בתחום גם יחד, מסלול ישיר לדוקטורט ו- .M.Sc בהנדסת ביוטכנולוגיה.

הסטודנטים במסלולים השונים מתעמקים בנושאים כגון ביוטכנולוגיה סביבתית, תכנון ננו-מולקולרי, הנדסת רקמות, אקולוגיה מיקרו-ביאלית, אצות וגנום ועוד. בנוסף פועל באוניברסיטה, השוכנת כמובן בבאר שבע, המכון הלאומי לביוטכנולוגיה בנגב – מכון מחקר מתקדם שאחראי על כמה וכמה פריצות דרך מעוררות השראה והמגשים הלכה למעשה את חזונו של דוד בן גוריון על הפרחת הנגב.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן