לימודים בישראל

תואר שני בביולוגיה

לימודי תואר שני בביולוגיה הם לימודים מעמיקים המכשירים אנשי מקצוע מהשורה הראשונה בתחום שהופך משמעותי יותר ויותר בחיינו. כמו בתחומים אחרים, ניתן ללמוד לתואר מוסמך בביולוגיה במסלול עם תזה, שממנו ניתן להמשיך גם ללימודי דוקטורט, ובמסלול ללא תזה. בכל מקרה פתוחות בפני הבוגרים מגוון אופציות בתום הלימודים – בין אם כאלה המתמקדות במחקר ובין אם משרות מתגמלות במיוחד בחברות הייטק, חברות להנדסה ביו רפואית, חברות ביו טכנולוגיה ועוד.

אוניברסיטאות בולטות המציעות לימודי ביולוגיה לתואר שני הן אוניברסיטת תל אביב, מכון וייצמן למדע, הטכניון, האוניברסיטה העברית בירושלים ואוניברסיטת בן גוריון. באוניברסיטה הפתוחה ניתן ללמוד לתואר מוסמך במחשבה ביולוגית (בתוכנית לימודים המשלבת העמקה בפילוסופיה וביולוגיה גם יחד).

לימודי תואר שני בביולוגיה בטכניון

בית הספר לתארים מתקדמים של הטכניון מציע תוכנית המעניקה תואר מגיסטר למדעים (M.Sc) בביולוגיה, המיועדת לבעלי תואר ראשון במדעי החיים. גם בוגרי חוגים כמו כימיה, הנדסת ביוטכנולוגיה ואחרים יכולים להתקבל מסלול, אולם הם יידרשו ללימודי השלמה.

בכל מקרה על הממוצע בתואר הראשון להיות לפחות 80, ותנאי נוסף הוא מעבר ראיון קבלה וכן מציאת מנחה לביצוע התזה מתוך אנשי הסגל במחלקה.

בין הנושאים הנלמדים במסגרת התואר: ביולוגיה מולקולרית של צמחים ושל בעלי חיים, הנדסה גנטית, וירולוגיה מולקולרית, אקולוגיה מיקרוביאלית, ביוטכנולוגיה וביואינפורמטיקה. ברשימת הקורסים ניתן למצוא קורסים דוגמת מנגנונים בהתפתחות וגדילת צמח, מבוא לאיכטיולוגיה באילת, מיקרוביולוגיה ימית, הפרעות בתקשורת הורמונאלית וכמובן קורסים בסיסים כמו לימודי מדעי המחשב, מבוא לסטטיסטיקה ועוד.

תואר שני בביולוגיה במכון וייצמן למדע

במכון וייצמן ישנן 2 תוכניות לימוד רלוונטיות למעניינים להעמיק את ידיעותיהם בכל הקשור לביולוגיה ולהפוך לחוקרים מובילים בתחום (ואולי אף להמשיך לדוקטורט): תואר שני בביולוגיה ותואר שני בביואינפורמטיקה.

במסגרת המסלול הראשון מבין השניים ניתן לבצע מחקר בנושאים כגון מנגנוני תקשורת בין תאית, נוירוביולוגיה (הקשר בין פעילות המוח לבין התנהגות), מדעי הצמח, בקרה בתהליכים נורמליים ובתהליכים סרטניים, ביוכימיה וביופיזיקה. הקבלה למסלול זה היא על סמך מעבר ועדה המורכבת מאנשי הסגל של הפקולטה.

ועדת הקבלה למסלול בביואינפורמטיקה מורכבת מאנשי סגל בתחומים שונים לנוכח אופיה הרב תחומי. הלימודים במסלול זה משלבים ידע מתקדם מתחומים רבים ובהם הנדסה, מדעי המחשב וכמובן הביולוגיה, ומכון וייצמן נחשב לאחד המובילים בעולם מבחינת המחקר בתחום מעורר השראה וציפיות זה.

לימודי ביולוגיה בפקולטה למדעי החיים באוניברסיטת תל אביב

בפקולטה למדעי החיים של אוניברסיטת תל אביב ניתן ללמוד לתואר שני בביולוגיה במספר מחלקות:

 • ביוכימיה וביולוגיה מולקולרית.
 • חקר התא ואימונולוגיה.
 • ביולוגיה מולקולרית ואקולוגיה של צמחים.
 • מיקרוביולוגיה מולקולרית וביוטכנולוגיה.
 • נוירוביולוגיה (כולל קורסים בתחומים המשיקים ללימודי רפואה).

ישנה גם תוכנית לימוד המשותפת למספר פקולטות בביואינפורמטיקה – תוכנית ייחודית המשלבת לימודי ביולוגיה, לימודי רפואה ולימודים מתחום מדעי המחשב. מסלול מרתק נוסף הוא ביולוגיה תיאורטית ומתמטית.

התוכנית הייחודית של אוניברסיטת בן גוריון

אוניברסיטת בן גוריון מציעה תוכנית לימודים ייחודית בביוטכנולוגיה וביולוגיה ימית. יש לציין כי התוכנית לא מעניקה תואר שני בביולוגיה כי אם תואר שני במדעי החיים אולם באופן טבעי הלימודים בתוכנית זו מכשירים אנשי מקצוע בתחום הביולוגיה, עם כאמור התמחות ספציפית בשני הענפים החדשניים – ביוטכנולוגיה וביולוגיה ימית.

תנאי הקבלה לתוכנית הוא תואר ראשון במדעי החיים עם ממוצע 83 ומעלה. הלימודים נמשכים שנתיים, וחלק מהם מתקיים באילת במסגרת המכון הבינאוניברסיטאי למדעי הים באילת והמרכז הלאומי לחקלאות ימית.

לימודי ביולוגיה לתואר שני באוניברסיטה העברית

האוניברסיטה העברית מאפשרת ללמוד לתואר מוסמך בביולוגיה התפתחותית ותאית. על מנת להתקבל לתוכנית יש להיות בעלי תואר ראשון עם ממוצע 80 ומעלה וכן למצוא מנחה לעבודת המחקר מתוך אנשי הסגל של החוג.

בין הנושאים הנלמדים: מנגנוני ארס, מנגנוני כאב, פיזיולוגיה של רבייה, פאוניסטיקה, אנטומיה השוואתית ועוד, כשהלימודים בוחנים הן את רמת התא, הן את רמת בעל החיים כולו והן את רמת אוכלוסיית בעלי חיים מסוימים.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן