לימודים בישראל

תואר שני בשנה

המצב בשוק התעסוקה בישראל הוא שתואר ראשון הוא כבר כמעט סטנדרט, כשלמשרות איכותיות בוודאי ובוודאי נדרש תואר אקדמי, וכשזה מצב הדברים אך טבעי הוא שיותר ויותר בעלי תואר ראשון המעוניינים ביתרון תחרותי על פני מתחריהם, וכמובן בעוד ידע, יכולות ומיומנויות פונים – בין אם מיד בתום לימודי התואר הראשון ובין אם לאחר הפסקה קצרה או ארוכה – אל לימודי תואר שני.

מצד שני, אם במסגרת הלימודים לקראת התואר הראשון בדרך כלל הסטודנטים אינם נחפזים אלא אפילו להיפך, לוקחים את הזמן, ולפעמים אף פורסים את הלימודים על פני 4 ו- 5 שנים, הרי שאת התואר השני סטודנטים רבים מנסים להשלים תוך זמן קצר ככל האפשר ובפרט רווחת בשנים האחרונות האופציה של תואר שני בשנה.

למה כדאי להשלים תואר שני בשנה?

לקונספט של תואר שני בשנה שלל יתרונות, ובראשם, כמובן, העובדה שכבר תוך מספר חודשים (לעיתים המסלול כולל 2 סמסטרים בלבד ובמקרים אחרים מצטרף אליהם סמסטר קיץ) נהנה הסטודנט מתואר שני על כל המשתמע מכך, ובפרט מדלתות רבות הרבה יותר הנפתחות בפניו בשוק התעסוקה.

יתרון נוסף הוא שדווקא הדחיסות והדחיפות מקלות על השלמת התואר השני. חלק גדול מהלומדים לתואר M.A כבר קצת עייפים מלימודים אחרי 12 שנות לימוד בבית ספר ועוד 3, 4 או 5 שנים שהוקדשו ללימודים במסגרת התואר הראשון – ועלולים למרוח את לימודי התואר השני ולדחות עוד ועוד את ההתחייבויות השונות במסגרתו, ולא חסרות דוגמאות למי שהתחיל לימודי תואר שני וכלל לא הצליח לסיים אותם עקב הנטייה למרוח אותם. כשישנה מסגרת זמן ברורה ומובהקת המחויבות גדולה יותר והסיכוי לצלוח את הלימודים התובעניים מטבעם גדול הרבה יותר.

תואר שני תוך שנה אחת – החסרונות

לצד היתרונות המשמעותיים של השלמת תואר שני בשנה ישנם כמובן גם חסרונות.

ראשית מדובר במסלולי לימודים שאינם כוללים תזה, כך שאם חשוב לכם ללמוד במסלול הכולל תזה (מחקר המתבצע תחת הנחיית איש סגל ותיק) תיאלצו לוותר על האפשרות להפוך לבעלי תואר שני תוך שנה אחת.

חיסרון נוסף הוא העלות של התואר, שלפחות בחלק מהאוניברסיטאות ובחלק ממסלולי הלימוד הינה גבוהה יותר ביחס לתואר שני "רגיל", כלומר כזה המושלם תוך שנתיים (או יותר בחלק מהמקרים).

עוד כדאי לקחת בחשבון שבמסלולים מסוימים של לימודי תואר שני תוך שנה אחת דרישות הקבלה גבוהות יותר מאלה של המסלולים ה"רגילים". יחד עם זאת למי שעומד בתנאי הקבלה, יכול לשלם קצת יותר במידת הצורך ומוכן לוותר על תזה, זו אופציה שבהחלט מומלץ לקחת בחשבון.

תואר שני ב– 2-3 סמסטרים – כל האפשרויות

ישנן לא מעט אפשרויות ללמוד לתואר שני תוך שנה אחת (כשכאמור בחלק מהמקרים נדרשים 2 סמסטרים ובחלק מהמקרים מבלים הסטודנטים גם בקיץ בין כתלי האוניברסיטה או המכללה, בחלק מהימים כמובן). בעיקר מקובלת האופציה של השלמת התואר השני תוך שנה אחת כשמדובר על לימודי מנהל עסקים אולם גם בתחומים אחרים הדבר אפשרי.

באוניברסיטת חיפה, לדוגמה, ניתן ללמוד לתואר שני במגמה לסוציולוגיה עיונית ולהשלים את התואר תוך 3 סמסטרים – אם כי המסלול מיועד לעובדי הוראה בעלי תואר ראשון בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה בלבד.

אופציה נוספת היא לימודי מנהל עסקים באוניברסיטת בר אילן, במסלול ייעודי למנהלים ולבכירים הנקרא Executive MBA.

עוד דוגמאות לתארים שניים שניתן להשלים תוך שנה: לימודי שלום וניהול סכסוכים באוניברסיטת חיפה, משפט ציבורי או משפט מסחרי באוניברסיטת תל אביב וכן ניהול מצבי חירום ואסון באותה אוניברסיטה, ועוד.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן