לימודים בישראל

תואר שני באוניברסיטה הפתוחה

נכון ל- 2014 מציעה האוניברסיטה הפתוחה, המהווה את האוניברסיטה התשיעית בישראל (והגדולה ביותר מבחינת מספר הסטודנטים) 8 מסלולים ללימודי תואר שני, כשתנאי הקבלה משתנים ממסלול למסלול וכך גם משך הלימודים. שכר הלימוד אותו יש לשלם עבור תואר שני באוניברסיטה הפתוחה משתנה גם הוא ממסלול למסלול, כשהסטודנטים משלמים על כל קורס בנפרד (אולם חובה להשלים תשלום על לפחות 12 יחידות לימוד על מנת לקבל את התואר השני).

תנאי קבלה לתואר שני באוניברסיטה הפתוחה

על מנת להתקבל ללימודי תואר שני באוניברסיטה הפתוחה יש להיות בעלי תואר ראשון כלשהו עם ציון של לפחות 80. בעלי ממוצע נמוך יותר יכולים לפנות אל ועדת הקבלה שמאשרת מקרים חריגים, ובכל מקרה תיתכן דרישה ללימודי השלמה בטרם התחלת לימודי התואר השני עצמם.

במסלול לפסיכולוגיה חברתית ציון התואר הראשון (בפסיכולוגיה או מדעי ההתנהגות) חייב להיות לפחות 88, וכן נדרש ציון מתא"ם 100 ומעלה.

השלמת התואר השני בפתוחה

ברוב המסלולים יש להשלים את החובות האקדמיים תוך 7 שנים מיום תחילת הלימודים (לא כולל לימודי השלמה). יוצאי דופן הם מסלולי מנהל העסקים והפסיכולוגיה החברתית שאותם חובה לצלוח תוך 5 שנים וכן מסלול מדעי המחשב (6 שנים).

מסלול לתואר שני במנהל עסקים

אחד התחומים היותר פופולריים במסגרת לימודים אקדמיים הוא מנהל עסקים, וגם המסלול המוביל לתואר שני בתחום זה באוניברסיטה הפתוחה מבוקש למדי.

בחלק מהמקרים נדרשים המועמדים ללימודי השלמה, בעיקר בכלכלה ובסטטיסטיקה. לימודי מנהל עסקים הם ללא תזה, ובהיקף של 45 נ"ז המורכבות מקורסי חובה (שיווק, ניהול והתנהגות ארגונית, דיני תאגידים למנהלים ועוד), קורסי בחירה המחולקים לאשכולות (חשבונאות, ניהול, מימון בינלאומי, כלכלת עסקים ותעשייה, שיווק ופרסום, משפט אתיקה ומיסים, שיטות כמותיות ומערכות מידע, ניהול התפעול ומדעי ההתנהגות) וסמינרים. יש להשלים את מכסת הקורסים הנדרשת תוך 5 שנים.

בנוסף נדרשת השתתפות בשני סמינריונים דוגמת שווקים אלקטרוניים, השפעות הגלובליזציה או כלכלת כוח אדם.

תנאי הקבלה למסלול של תואר שני בפתוחה במנהל עסקים הם תואר ראשון עם ממוצע של 80 ומעלה, כשבמקרים חריגים מוסמכת ועדת הקבלה של תוכנית ספציפית זו לאשר גם מועמדות של מי שהשלימו תואר עם ממוצע נמוך יותר. ניסיון מוכח בתפקיד ניהולי, בתנאי שזה התבצע לאורך 3 שנים או יותר, הוא יתרון משמעותי.

מסלול לתואר שני במחשבה ביולוגית

מבחינת האוניברסיטה הפתוחה תואר שני זה משלב בין הביולוגיה כאחד ממדעי החיים המובילים בימינו לבין הפילוסופיה שמאפשרת בחינה מעמיקה של השלכות הידע הביולוגי על החיים במגוון תחומים.

התלמידים בתוכנית זו לומדים 10 קורסים, משתתפים בשני סמינרים וכותבים עבודה מסכמת או תזה.

תוכנית לימודים ייחודית המשלבת ידע ממדעי החיים עם גישות מהפילוסופיה. הסטודנטים זוכים לבחון את המהות הבסיסית של הביולוגיה ואת ההשלכות רחבות ההיקף של מדעי החיים על תחומי ידע רבים, עלינו כבני האדם ועל החברה האנושית.

תוכנית הלימודים כוללת 10 קורסים, ימי עיון, סדנאות, 2 עבודות סמינריוניות ומי שבוחר במסלול עם תזה מגיש גם עבודת גמר.

מסלול לימודי דמוקרטיה בין תחומיים לתואר שני

מסלול ייחודי אחר של תואר שני בפתוחה הוא לימודי דמוקרטיה בין תחומיים.

מסלול זה מאפשר בחירה בין 2 מגמות: ממשל ומדיניות ציבורית ודמוקרטיה וגלובליזציה. בכל מקרה מדובר בלימודים מרתקים, הבוחנים את הדמוקרטיה מזוויות שונות (היסטורית, כלכלית, סוציולוגית, משפטית ועוד) ועל סמך תפישה רחבה מאוד – ומתאימים במיוחד לבעלי תעודת הוראה (בחינוך העל יסודי) ולמנהלים במערכות ציבוריות.

מועמדים מצטיינים יוכלו לבחור במסלול עם תזה.

מסלול לתואר שני בפתוחה בפסיכולוגיה חברתית

הבוחרים בלימודים המרתקים לקראת תואר שני בפתוחה בפסיכולוגיה חברתית יכולים לבחור בין 2 מסלולים – עם תזה או בלעדיה. תנאי הקבלה הם השלמת לימודי התואר הראשון בפסיכולוגיה או במדעי ההתנהגות בממוצע של 88 ומעלה וציון מתא"ם 100 ומעלה. גם מועמדותם של סטודנטים הנמצאים בשנת לימודים האחרונה תישקל, כשבכל מקרה יש לצרף המלצות ולעבור ראיון אישי.

המסלול שכולל תזה מורכב מקורסי חובה בהיקף 28 נ"ז ועוד קורסי בחירה בהיקף 18 נ"ז, ואילו במסלול השני היקף קורסי החובה הוא 25 נ"ז והיקף קורסי הבחירה – 24 נ"ז.

בין הקורסים: קוגניציה ואיום, היבטים פסיכולוגיים של תקשורת במרחב הדיגיטלי, הבדלים בין אישיים: ערכים, תכונות, נטיות ועמדות פוליטיות, אבחון תעסוקתי ומיון עובדים, ועוד.

מסלול לימודי חינוך: תואר שני בטכנולוגיה ומערכות למידה

מבחינת האוניברסיטה הפתוחה תואר שני זה מיועד לממלאי תפקידים שונים במערכת החינוך ולכל מי שעוסק בהדרכה או בהפעלתן של מערכות למידה (למשל בצבא, בגופים עסקיים ובמסגרת קהילתיות).

מועמדים מצטיינים יכולים לבחור במסלול עם תזה.

דוגמאות לקורסים: "סוגיות בפסיכולוגיה של משתמשי רשת האינטרנט", "מורים בעולם של שינוי – מגמות ואתגרים", "מחיפוש מידע לבניית ידע" ו"טכנולוגיות לשירות אנשים עם צרכים מיוחדים".

מסלול לתואר שני במדעי המחשב

הקורסים במסלול זה נחלקים לאשכול תיאורטי (למשל "אלגוריתמים אקראיים") ואשכול יישומי (למשל "ניתוח ועיצוב מונחה עצמים"). בנוסף ישנם קורסים מתקדמים דוגמת "חישוביות ביולוגית" ו"מבוא לקריפטוגרפיה". במסלול ללא תזה חובה לבצע גם פרויקט וכן לכתוב עבודת גמר. כדאי לדעת שחלק מהקורסים ניתנים ללמידה מרחוק.

מסלול לימודי תרבות לתואר שני

ניתן לבחור בין מסלול עם תזה לבין מסלול ללא תזה.

לימודי השלמה אפשריים הם הקורסים "להבין סרטים" ו"מבוא לתקשורת המונים", קורסי חובה הם "רב תרבותיות בישראל", "גישות אנתרופולוגיות וסוציולוגיות בחקר התרבות" ועוד, ובמסגרת לימודי הבחירה ניתן להשתתף בקורסים כגון "תרבות פופולרית", "סוגיות בתאוריה של המרחב", "ניצולי השואה בקולנוע הישראלי" ו"סמלים חזותיים ציוניים בתרבות הישראלית".

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן