לימודים בישראל

תואר שני בהוראת המדעים

הוראת תחום המדעים הינה מקצוע מרתק, מתגמל ותורם רבות לא רק למי שעוסק בו אלא גם למדינה כולה, שהרי ללא מדענים מהשורה הראשונה לא היו באים לעולם פרויקטים דוגמת החץ או כיפת הברזל, וגם לא סטארט-אפים דוגמת ווייז או תרופות שחוללו מהפכה כגון הקופקסון והאינטרפרון. מסלולי לימודי חינוך והוראה המובילים אל תואר שני בהוראת המדעים מכשירים מורים איכותיים במיוחד בתחום החשוב.

מה כוללים לימודי תואר שני בהוראת המדעים?

מסלולי הלימודים של תואר שני בחינוך והוראה לתחומי המדעים מקנים שיטות הוראה מתקדמות המתמקדות בתחום המדעים (כמו גם הטכנולוגיה והמתמטיקה, המשיקות והמשלימות את תחום המדעים) – ואת במטרה לסייע למורים לפתח אוריינות מדעית בקרב התלמידים שלהם ולהעניק להם את הכלים הראשוניים ואת הידע הבסיסי בדרך לקריירה עתידית כמדענים.

עוד זוכים הסטודנטים בתוכניות הלימוד לקראת תואר שני בהוראת המדעים לידע תיאורטי עדכני ומקיף במיוחד בתחומים כמו ביולוגיה ופיזיקה (בחלק מהמקרים אפילו ברמה של תואר שני בביולוגיה, למשל).

איפה ניתן ללמוד הוראת המדעים לתואר שני?

האוניברסיטאות המציעות לימודי הוראת המדעים לקראת תואר שני הן בר אילן, בן גוריון ותל אביב. גם במכללה האקדמית לחינוך אורנים ובמכון וייצמן למדע מוצעות תוכניות לימודים שכאלה.

תנאי הקבלה לתואר שני בהוראת המדעים

באוניברסיטת תל אביב מתקבלים בוגרי לימודי תואר ראשון במדעי המחשב, מדעי החיים, כימיה, פיזיקה, הנדסה או מתמטיקה עם ציון 75 או יותר, ובתנאי שיש להם תעודת הוראה בתחום. במקרים חריגים יתקבלו גם מועמדים ללא תעודת הוראה – ואלה ישלימו את הלימודים לקראת תעודה זו במקביל ללימודי התואר השני.

במכללת אורנים מתקבלים בעלי תעודת הוראה לבתי ספר על יסודיים שיש באמתחתם גם ניסיון בכך. במקרים מסוימים יתקבלו גם מועמדים בעלי B.Ed לבתי ספר יסודיים המלמדים בחטיבות ביניים. בכל מקרה בנוסף עוברים המועמדים ראיון אישי וכן נדרש גם תואר בכימיה, פיזיקה, מדעים, ביולוגיה או מתמטיקה עם ציון 75 או יותר, או תואר בהנדסה עם ציון של 80 או יותר.

באוניברסיטת בן גוריון נדרש תואר ראשון במדעי הטבע, הנדסה או מתמטיקה עם ציון 75 ומעלה, תואר B.Tech עם ציון 80 ומעלה, או תואר B.Ed עם התמחות בהוראת מדעים, טכנולוגיה או מתמטיקה עם ציון 85 ומעלה. בעלי תעודת הוראה ו/או זיקה לתחום נהנים מעדיפות.

באוניברסיטת בר אילן נדרש תואר B.Sc במדעי החיים או מדעים מדויקים, או לחילופין B.Ed. בכל מקרה תעודת הוראה וניסיון בהוראה הם תנאים הכרחיים.

במכון וייצמן תנאי הקבלה כוללים B.Sc בכימיה, מתמטיקה, ביולוגיה, פיזיקה, ניסיון בן 3 שנים או יותר בהוראה, שתי המלצות (אחת מהן ממנהל ביה"ס בו מועסק המועמד) וכן מעבר ראיון אישי. כמו כן מתחייבים המועמדים להמשיך ולעסוק בהוראה במשך לפחות 3 שנים לאחר תום לימודי תואר השני.

המאפיינים הייחודיים של תוכניות הלימודים השונות

באופן טבעי לכל אחת מתוכניות הלימוד לקראת תואר שני בהוראת המדעים יש גם מאפיינים ייחודיים בנוסף לשילוב בין הקניית מיומנויות הוראה מתקדמות וספציפיות לתחום המדעים והעשרת הידע בענפי הידע הרלוונטיים (ביולוגיה, מתמטיקה, כימיה, פיזיקה וכו').

בבר אילן ישנן 4 התמחויות: הוראת המדעים, הוראת מדעי הסביבה, מוח וחינוך והוראת המתמטיקה.

באוניברסיטת תל אביב ישנן 5 התמחויות: הוראת המתמטיקה בבתי"ס על יסודיים ובבתי"ס יסודיים, הוראת מדעי המחשב (על יסודי), הוראת מדעים וטכנולוגיה – וכן "טכנולוגיה ולמידה" המיועדת למי שרוצה לעסוק בפיתוח תוכניות למידה חדשניות.

במכון וייצמן ישנן תוכניות ייחודיות למורים לכימיה, מורים לביולוגיה (הרוכשים ידע מתקדם במיוחד כמו במסגרת תואר שני בביולוגיה), מורים למתמטיקה ומורים לפיזיקה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן