לימודים בישראל

תואר שני בהנדסה ביו רפואית בטכניון

הנדסה ביו רפואית – כלומר השילוב רב הפוטנציאל בין טכנולוגיה לרפואה – הוא אחד התחומים שמתפתחים בקצב מואץ במיוחד בימינו, ועל פי כל ההערכות והתחזיות בעתיד הוא יהפוך לעוד יותר מרכזי וכמובן מתגמל את העוסקים בו. בהתאם לכך, לימודי הנדסה אקדמיים בתחום הופכים למבוקשים מאוד, ובפרט מדובר על האופציה של תואר שני בהנדסה ביו רפואית בטכניון.

ניסיון של עשרות שנים

אמנם תחום ההנדסה הביו רפואית נתפש ככזה שהחל להתפתח רק בעשורים האחרונים, אולם בטכניון נלמד הנושא במסגרות שונות כבר בשנות הארבעים של המאה הקודמת. ב-1969 הוקמה הפקולטה להנדסה ביו רפואית, שכמובן איגדה את הלימודים בתחום – תחילה במסגרת תואר שני בלבד והחל מ-1999 גם למי שמחפש תואר ראשון מרתק.

כיום מציעה הפקולטה תוכנית לימודי הנדסה לתואר ראשון עם 3 התמחויות שונות, ושני מסלולים של תואר שני – מסלול עם תזה שבוגריו זוכים בתואר M.Sc ומסלול ללא תזה שבוגריו זוכים לתואר M.E.

תנאי הקבלה ללימודי תואר שני בהנדסה ביו רפואית בטכניון

הקבלה ללימודי התואר השני היא על סמך ציון התואר הראשון, קורות החיים, ההמלצות שמציג כל מועמד, ראיון אישי אותו הוא עובר וכן נושא המחקר אותו הוא מציע (ובכפוף למציאת מנחה עבור אותו נושא).

לאור הרמה הגבוהה במיוחד של הלימודים לתואר זה חלק גדול מהמתקבלים נדרשים ללימודי השלמה. כך למשל מי שלמד לתואר ראשון בפקולטה הנדסית והציון שלו בתואר היה בין 80 ל-84 מתקבל למעשה במעמד של "על תנאי" ובמשך השנה הראשונה מחויב ללמוד 5 קורסים מהתוכנית ולעבור אותם עם ציון 75 כל אחד ובממוצע 80.

בוגרי פקולטות מדעיות בתוכניות 4 שנתיות נדרשים להשלים מקצועות הנדסיים בהיקף של 20 נקודות. בוגרי פקולטות מדעיות שלמדו תוכניות תלת שנתיות מחויבים בלימודי השלמה בהיקף של 30 נקודות.

עוד כדאי לדעת שניתן לעבור מהמסלול ללא התזה למסלול עם התזה, וזאת בכפוף לאישור של הוועדה ללימודי המוסמכים.

מומלץ לנצל את האופציה של ייעוץ לימודים חינם על מנת לוודא מהן האפשרויות שלכם בהתחשב בנתונים הספציפיים שלכם.

תחומי המחקר

באופן כללי תחום ההנדסה הביו רפואית, שכאמור נהנה מהתפתחות מואצת בשנים האחרונות ועתיד לצמוח עוד הרבה יותר, עוסק בנושאים כגון איברים מלאכותיים והשתלתם, השתלת עזרים מלאכותיים, צנתורים וציוד מתקדם אחר לאבחון, הנדסה שיקומית, הנדסת רקמות ועוד.

במסגרת לימודי תואר שני בהנדסה ביו רפואית בטכניון נושאי המחקר מתחלקים ל-5 תחומים עיקריים: ביו חומרים ורגנרציה רפואית, אותות ומערכות ביולוגיים והדמיה רפואית, ביומכניקה ואורתופדיה, המערכת הקרדיו-וסקולרית ורפואה מולקולרית.

במסגרת לימודי רפואה מולקולרית המחקר מתמקד בגנומיקה ופרוטיאומיקה ברמת התא הבודד, המנועים המולקולריים של עולם החי, ביומכניקה של תאי סרטן וננו-חלקיקים להדמיה תאית, ועוד.

במסגרת ביו חומרים ורגנרציה רפואית ניתן להתמקד בנושאים כגון הנדסת רקמות, ביו חומרים ושתלים ביו קומפטביליים, התמיינות ושימוש בתאי גזע, איברים מלאכותיים לתמיכה במטבוליזם וטיפול בדם, הפרדה וטיהור של מוצרים ביוטכנולוגיים, ועוד.

במסגרת האותות הביולוגיים וההדמיה הרפואית: עיבוד אותות ותמונות רפואיים וביולוגיים, טיפולים מונחי הדמיה, שיטות מיקרוסקופיה מתקדמות, אלקטרוקרדיוגרפיה ופוטנציאלים מעוררים, מערכות בקרה פיזיולוגיות ובקרה מולקולרית ותוך תאית, ועוד.

במסגרת תחום הביומכניקה והאורתופדיה שטחי מחקר אפשריים הם ביומכניקה של הלב והשריר, מיקרו זרימה וביו-ראולוגיה, דינמיקה של שלד סחוס ושרירים, ועוד.

תחום נוסף שבו עוסקים לימודי תואר שני בהנדסה ביו רפואית טכניון הוא כאמור המערכת הקרדיו וסקולרית, ובמסגרתו ניתן לחקור נושאים כגון שחרור מבוקר של תרופות במחזור הדם, זרימה כלילית ואלקטרופיזיולוגיה והפרעות קצב והולכה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן