לימודים בישראל

תואר שני בחינוך מתמטי

מתמטיקה היא הבסיס לכל המדעים המדויקים ולתחומים חשובים אחרים דוגמת הייטק, כך שלימודי מתמטיקה ברמה גבוהה במיוחד הם קודם כל אינטרס של המדינה, בדרך לכלכלה חזקה יותר (לא פחות ואולי אף יותר מלימודים מתקדמים אחרים דוגמת תואר שני בסטטיסטיקה, כלכלה או מנהל עסקים). גם למי שאוהב את המתמטיקה ובנוסף נהנה מהנחלת ידע, גישה ואהבה למקצוע לדור הבא ממתין סיפוק רב במיוחד במסגרת עבודה כמורה למתמטיקה, ובהתאם ישנו רצון להתמקצע – והדרך הטובה ביותר לכך היא תואר שני בחינוך מתמטי.

לא מעט אוניברסיטאות ומכללות אקדמיות מציעות לימודי תואר שני בחינוך מתמטי, וביניהן ניתן לציין את אוניברסיטת חיפה, אוניברסיטת תל אביב, סמינר הקיבוצים, מכללת אחווה ואוניברסיטת בר אילן.

ישנם כמובן הבדלים בין תכניות הלימוד השונות של לימודי חינוך והוראה לתואר שני, אולם ככלל זוכים הסטודנטים בהן לידע מתקדם עמוק במיוחד בתחום המתמטיקה ובמקביל משכללים את יכולות ההוראה בזכות כלים עדכניים ומתקדמים. ניתן לבחור בין מסלולים ללא תזה לבין מסלולים הכוללים תזה וברוב המקרים משלימים את לימודי התואר השני בתוך שנתיים.

תנאי קבלה ללימודי תואר שני בחינוך מתמטי

על מנת להתקבל ללימודי תואר שני בחינוך מתמטי באוניברסיטת תל אביב יש להיות בעלי תואר ראשון עם ציון של לפחות 75. מתקבלים גם מועמדים ללא תעודת הוראה, ואם הם מתקבלים הם ישתתפו במקביל לקורסי התואר השני בלימודים הנדרשים על מנת לזכות בתעודה זו.

בסמינר הקיבוצים התואר הראשון הדרוש חייב להיות בחינוך מתמטי או במתמטיקה (ועם ציון 80 ומעלה), וגם תעודת הוראה היא חובה. בנוסף על המועמדים להציג ניסיון בן 3 שנים לפחות בחינוך ולעבור ראיון קבלה. בחלק מהמקרים יש צורך בלימודי השלמה ובמקרים אחרים יינתן פטור מחלק הלימודים (למשל לבעלי תואר שני בסטטיסטיקה).

לאוניברסיטת חיפה מתקבלים בעלי רקע בחינוך ובמתמטיקה גם יחד שהינם בוגרי אוניברסיטה עם ציוני מינימום בהתאם לחוג הנלמד (למשל לפחות 80 אם התואר הראשון הוא בהוראת המדעים, ו- 76 או יותר כשהוא במתמטיקה).

במכללת אחווה מתקבלים מי שבאמתחתם תעודת הוראה לבתי ספר יסודיים, רצוי בתחום המתמטיקה אך לא חובה (מורים בתחומים אחרים יידרשו לעבור תוכנית התמקצעות במתמטיקה ולסיימה עם ציון של לפחות 85). כמו כן נדרש ציון של 80 או יותר במסגרת לימודי התואר הראשון, ותנאי חשוב נוסף הוא ותק בן 3 שנים בהוראה.

אוניברסיטת בר אילן דורשת מהמעוניינים לזכות בתואר שני בתחום הוראת המתמטיקה ציון 80 ומעלה במסגרת תואר B.A במדעי הסביבה או גיאוגרפיה או B.Sc במתמטיקה או מדעים. כמו כן נדרשת תעודת הוראה באחד המקצועות המדעיים (כולל גיאוגרפיה), אם כי במקרים מסוימים יתקבלו מועמדים שלא עומדים בתנאים הנ"ל ובכפוף ללימודי השלמה.

המאפיינים הייחודיים של התוכניות השונות

הלומדים לקראת תואר שני בחינוך מתמטי באוניברסיטת תל אביב יכולים לבחור בין מסלול מחקרי לבין מסלול ללא תזה, כשבין הנושאים הנלמדים במסגרת התואר: למידה באינטרנט, למידה ומוח, הנחלת חשיבה מתמטית באמצעות משחקים, הוראת המתמטיקה למתקשים ולמצטיינים, ועוד. הלימודים מכשירים מורים לבתי ספר על יסודיים וכן חוקרים בתחום, מפתחי תוכניות לימוד, רכזי מקצוע ובכירים במערכת החינוך.

התוכנית של מכללת אחווה מיועדת למורים בבתי ספר יסודיים (ובפרט לנמצאים בתוכנית "אופק חדש") ומתמקדת בהערכה, קידום תלמידים מתקשים וחיזוק מצטיינים – כל זאת בסביבה טכנולוגית מתקדמת.

בסמינר הקיבוצים שמים דגש על הקניית כלים מתקדמים למורים למתמטיקה ובפרט בתחום ההוראה בעזרת מחשב.

באוניברסיטת חיפה ניתן לבחור בין מסלול עם תזה, מסלול ללא תזה ומסלול ישיר לדוקטורט. בין הקורסים: יחסי הגומלין בין המתמטיקה לפיזיקה ותהליכים התפתחותיים וקוגניטיביים בלמידת מתמטיקה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן