לימודים בישראל

תואר שני בכלכלה התנהגותית

כלכלה התנהגותית היא אחד התחומים היותר מרתקים בכלכלה, בעיקר בזכות השילוב של ידע מעולם הפסיכולוגיה בתוך תיאוריות כלכליות קלאסיות על מנת להבין איך באמת מתנהגים בני אדם, כולל אלה שמגדירים את עצמם כרציונליים ומשוכנעים שהם כאלה, ובהתאם איך באמת מתנהלים השווקים השונים שמשפיעים רבות על חיינו.

בהתאם אך טבעי הוא שסטודנטים רבים יחפשו אחר "תואר שני בכלכלה התנהגותית" – אם כי חשוב להדגיש כי תואר שני המתמקד ספציפית בתחום מרתק זה עדיין אין. יחד עם זאת לנוכח אפשרויות הבחירה במסגרת לימודים אקדמיים מתקדמים ובפרט מציאת נושא לכתיבת התזה, הרי שבהחלט ניתן להתעמק בתחום הכלכלה ההתנהגותית וכך גם לזכות בחוויה מרתקת וגם לעלות על מסלול מבטיח מאוד, בין אם בתחום המחקרי ובין אם בתפקידים בכירים במגזר הציבורי או הפרטי.

שני פרסי נובל

הכלכלה ה"קלאסית", זו שהחלה להתפתח כבר במאה ה-18 ע"י אדם סמית' ובקצב מואץ במאה ה-19 ובתחילת המאה העשרים, ייחסה לבני האדם קבלת החלטות אופטימלית תוך הפעלת שיקולים רציונליים ועל סמך ידע מלא אודות תנאי השוק, כל שוק – ואם לא בטווח הקצר הרי שבוודאי בטווח הארוך.

המודלים הרבים שפותחו בתחום הכלכלה התבססו על מתמטיקה ומשוואות ופחות על האישיות המורכבת של בני האדם, כל בני האדם – עד שבאמצע המאה ה-20 הגיעו חוקרים כמו ג'ון קיינס (כלכלן) והרברט סימון (סוציולוג) שהחלו לערער את אותם יסודות ובפרט לשאול האם בני האדם אכן רציונליים.

בתחילת המאה ה-21 זכתה הכלכלה ההתנהגותית לתשומת לב רחבה במיוחד, כשחוקרים בתחום זכו במספר פרסי נובל: הדוגמאות המוכרות ביותר הן פרופ' דניאל כהנמן (ביחד עם עמוס טברסקי) ב-2002, ופרופ' ישראל אומן 3 שנים מאוחר יותר. נושאים הלקוחים מתורת המשחקים ותורת קבלת ההחלטות הפכו לנחקרים מאוד, וכך גם ההשפעות הביולוגיות והפסיכולוגיות על "האדם הכלכלי". השתכללות אמצעי הדימות (למשל MRI תפקודי) והידע העצום בתחום מיפוי המוח אפשרו אף הם פריצות דרך בתחום בזכות היכולת לבחון מה קורה באזורים שונים במוחנו כשאנחנו מתמודדים עם סוגיות כלכליות שונות ועוד חוקר בתחום שהפך מוכר מאוד, בעיקר בזכות היכולת להנגיש תיאוריות מורכבות ולהציג אותן באופן פשוט ומרתק, הוא פרופ' דן אריאלי.

מה עושה מי שרוצה תואר שני בכלכלה התנהגותית?

כאמור בארץ אין תוכניות לימודים לתואר שני בכלכלה התנהגותית, אולם ניתן להתמקד בתחום במסגרת לימודי כלכלה לתואר שני.

לימודים אלה מוצעים באוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בן גוריון, האוניברסיטה העברית, המסלול האקדמי המכללה למנהל, הבינתחומי הרצליה ואוניברסיטת בר אילן.

מומלץ לפנות לייעוץ לימודים על מנת לקבל תמונת מצב עדכנית הן לגבי סיכויי הקבלה (שכמובן מבוססת על השלמת לימודי תואר ראשון רלוונטי עם ציון גבוה) והן לגבי תכני הלימוד ונושאי המחקר האפשריים – וכך להגיע למוסד הלימוד האופטימלי מבחינתכם.

מה דעתכם על לימודי נוירו-כלכלה בארה"ב?

עוד אופציה העומדת בפני מי שמחפש תואר שני בכלכלה התנהגותית בדרך למחקרים פורצי דרך ואולי אפילו פרס נובל היא לימודי נוירו-כלכלה – תחום חדשני המשלב את הכלכלה עם הפסיכולוגיה ועם מדעי המוח (וגם למדעי המחשב ולמתמטיקה נוכחות משמעותית בלימודים ובמחקר).

כאמור חקר המוח, שבימינו נשען על ציוד מתקדם מאוד המאפשר רמות דיוק מרשימות, הפך בשנים האחרונות לבסיס איתן לחקר התנהגות כלכלית, ובהתאם תמצאו באוניברסיטת ג'ורג' מייסון שבמדינת וירג'יניה מרכז לימודים ומחקר בתחום.

במרכז זה תוכלו ללמוד לתארים מתקדמים ולבחון התנהגויות כלכליות שונות ובפרט את אלה שנראות בעין בלתי מקצועית כמזיקות להם (ואולי באמת פוגמות באיכות חייהם). תנאי הקבלה אינם פשוטים ושכר הלימוד גבוה – אולם למי שרוצה להשקיע בעתידו, ובעצם גם בהווה, כדאי לבחון את האופציה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן