לימודים בישראל

תואר שני בלימודי משפחה

משפחה היא אחד המרכיבים הבסיסיים בחיים, והתפקיד שלה בחיים של רובנו ככולנו הוא מכריע – כך שאין פלא כי גם באקדמיה מתייחסים אליה בהתאם, ובפרט קיימת האופציה של תואר שני בלימודי משפחה.

השינויים בקונספט המשפחה לאורך השנים

הקונספט של משפחה מאפשר למין האנושי (ולא רק לו, אגב) להבטיח את המשך קיומו מבחינה ביולוגית ותרבותית, שכן כדי לגדל ילדים בצורה המיטבית נדרשו בעבר שני בני אדם שיחלקו ביניהם את המשימות השונות הכרוכות בגידול הילדים תוך כדי שאר מטלות היומיום. גם בימינו, על אף מספרן ההולך וגדל של המשפחות החד הוריות (בעיקר אמהות יחידניות אולם גם אבות יחידניים) מתערערת תפישה זו ובהתאם גם משתנה מושג המשפחה. גם מספרן ההולך וגדל של משפחות חד מיניות קורא תיגר על התפישה הקלאסית של המשפחה, ובאופן כללי ישנן יותר ויותר דילמות מורכבות וסוגיות שונות ומשונות הקשורות לחיי המשפחה המודרנית (למשל, התערערות מעמדו של אבי המשפחה, הפיחות בסמכות ההורית, השינויים ביחס לזקני המשפחה ועוד ועוד).

בנוסף, השתנה מעמדה של המשפחה הגרעינית בתוך המשפחה המורחבת כמו גם זה של המשפחה המורחבת – אם תרצו, החמולה – בתוך הקהילה. השינויים דרמטיים וכוללים היבטים רבים ובהם כלכליים, פסיכולוגיים, סוציולוגיים ועוד ועוד.

תואר שני בלימודי משפחה מקנה לבוגריו ידע עדכני בכל התחומים הנ"ל וכלים שימושיים להתמודדות עם סוגיות שונות בחיי המשפחה.

איפה ניתן ללמוד תואר שני בלימודי משפחה?

נכון לראשית 2014, לימודי תואר שני המתמקדים בתחום המשפחה מתקיימים אך ורק במכללה למנהל, שמקום משכנה הוא ראשון לציון (ברחוב אלי ויזל שבדרום העיר. הקמפוס, אגב, מוגדר כקמפוס ירוק וקברניטי המכללה ממליצים על הגעה בתחבורה ציבורית, אופניים או שיתוף נסיעות).

המסלול הייחודי המוביל אל תואר שני בלימודי משפחה מוצע על ידי בית הספר למדעי ההתנהגות של המכללה.

תנאי הקבלה

לימודי תואר שני במכללה למנהל, במסלול של לימודי המשפחה, מיועדים לבעלי תואר ראשון המוכר על ידי המל"ג בתחומים רלוונטיים (לימודי פסיכולוגיה, מדעי החברה או הרוח, עבודה סוציאלית, כלכלה, תזונה, משפטים ועוד), וזאת בתנאי שממוצע ציוניהם היה לפחות 75.

קהל יעד אחר של התוכנית הייחודית היא פסיכולוגים חינוכיים או קליניים וכן עובדים סוציאליים ומשפטנים שבאמתחתם כבר יש תואר שני אולם הם רוצים להעשיר את ידיעותיהם ולזכות בתואר שני נוסף.

בכל מקרה המועמדים נדרשים לעבור ריאיון אישי וניתנת עדיפות לבעלי ניסיון תעסוקתי רלוונטי.

כמה זמן נמשכים הלימודים?

הלימודים לקראת תואר שני במשפחה נמשכים 4 סמסטרים. ניתן לפרוס אותם על פני עד 4 שנים ובמקרים מיוחדים ולאחר אישור מוועדת ההוראה של המכללה למנהל 5 שנים, כשכמובן ניתן להשלים את התואר כבר תוך שנתיים ולצאת לדרך עם תואר מרשים, ידע יקר ערך ואפשרויות רבות בשוק התעסוקה.

היקף הלימודים הוא 39 שעות סמסטריאליות, ובנוסף נדרשים המועמדים המתקבלים לתוכנית ללימודי השלמה שונים, שאינם נמנים כמובן על 39 השעות הסמסטריאליות. ביניהם: לימודי פסיכולוגיה, סוציולוגיה, מבוא לכלכלה וסטטיסטיקה – כך שכל תלמידי התוכנית יתחילו מאותה נקודה ועם כל הידע הדרוש על מנת ללמוד את התוכנית עצמה.

מה לומדים במסגרת התוכנית?

הלימודים לתואר השני בתחום המשפחה כוללים קורסי חובה ולימודי בחירה וכן סדנאות שונות, סמינריון ופרקטיקום המורכב מרקע תיאורטי, סדנה קבוצתית הכוללת התנסויות וסימולציות וייעוץ למשפחה (תוך קבלת הדרכה צמודה).

בין הקורסים שנכללים בתוכנית: מעגלים בחיי המשפחה, כלכלת משפחה, משפחה הורים וילדים במשפט הישראלי, אמא יש רק אחת? אמהות בראייה רב תחומית, הטיפול בזקן במשפחה הרב דורית ועוד ועוד.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן