לימודים בישראל

תואר שני במדעי ההתנהגות

לימודי מדעי ההתנהגות הם מסלול שהתפתח מאוד בשנים האחרונות ושכולל לימודי סוציולוגיה, אנתרופולוגיה ופסיכולוגיה – שביחד יוצרים פסיפס מרתק ותיאור מלא של התנהגות המין האנושי על גווניה השונים. לנוכח ההבנה ההולכת ומתעצמת לגבי חשיבות התחום הנ"ל, ישנו ביקוש הולך וגובר ללימודים אלה ובפרט ללימודי תואר שני בתחום.

חשוב לציין כי המונח "תואר שני במדעי ההתנהגות" הוא כללי, וישנו מבחר רחב למדי של מסלולי לימוד שנועדו להכשיר בוגרים בעלי ידע נרחב וכלים שימושיים בתחום מדעי ההתנהגות. בין הדוגמאות: תארים שניים בייעוץ ופיתוח ארגוני או בלימודי משפחה במכללה למנהל, התוכנית הבין תחומית למדעי המוח והקוגניציה באוניברסיטת בן גוריון שבבאר שבע, תארים שניים בפסיכולוגיה קוגניטיבית והנדסת גורמי אנוש או בפסיכולוגיה ארגונית בטכניון, פסיכולוגיה ארגונית במכללה האקדמית נתניה, לימודי פסיכולוגיה קוגניטיבית באוניברסיטת תל אביב (לקראת התואר השני כמובן), מגמות שונות במסגרת התואר השני של החוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה ועוד.

מה לומדים במסגרת תואר שני במדעי ההתנהגות?

תואר שני במדעי ההתנהגות הוא כאמור קונספט בעל מגוון אפשרויות, ובהתאם גם תוכנית הלימוד הספציפית משתנה בין מסלול לימודים אחד למשנהו ובין מוסד לימודים בישראל אחד לשני.

יחד עם זאת, הבסיס של תוכנית לימודי מדעי ההתנהגות לתואר שני הינו דומה, וכולל בין השאר נושאים בתחומי הפסיכולוגיה החברתית, הקרימינולוגיה, חקר ארגונים מורכבים, סוציולוגיה עכשווית, מבנים חברתיים בישראל ועוד.

המגוון הרחב מאפשר לכל מי שמעוניין בתואר שני במדעי ההתנהגות לא רק לבחור אוניברסיטה או מכללה המתאימים להעדפותיו מבחינת מקום הלימודים, ולא רק לבחור מסלול המתמקד בתחומים הקרובים לליבו – אלא גם לבחור בין מסלול מחקרי לבין מסלול עיוני, כלומר בין תואר שני ללא תזה לבין תואר שכזה עם תזה.

תנאי הקבלה לתואר שני במדעי ההתנהגות

תנאי הקבלה ללימודים בישראל לקראת התואר השני מורכבים ברוב המקרים מתואר ראשון בתחום רלוונטי (ומאחר שמדעי ההתנהגות הם ענף רחב יריעה, הרי שישנם שלל תארים ראשונים שאיתם ניתן להמשיך הלאה אל התואר השני במדעים אלה), ציון מינימום במסגרת התואר הראשון (במכללה למנהל, למשל, הציון המינימלי הוא 75, ואילו במסלולים השונים המוצעים בטכניון נדרש ציון ממוצע של לפחות 80), מעבר ועדת קבלה העורכת ראיונות אישיים למועמדים במטרה לתהות על קנקנם ועל סיבת בחירתם דווקא בתואר השני הספציפי הזה, ובמקרים מסוימים גם מכתבי המלצה או ניסיון תעסוקתי רלוונטי.

לקבלת מידע מפורט אודות תנאי הקבלה לתוכניות השונות המציעות תואר שני במדעי ההתנהגות ניתן לפנות ליועצי הלימודים של האוניברסיטאות והמכללות השונות.

מסלולי לימודים לדוגמה

כאמור ישנם שלל מסלולים המובילים אל התואר השני במדעי ההתנהגות וישנם לא מעט הבדלים ביניהם.

לימודי פסיכולוגיה ארגונית בטכניון, לדוגמה, הם בהיקף של 32 ש"ל וכוללים קורסים דוגמת ארגונים מורכבים, הנעה ופריון בעבודה, אימון ורכישת כישורים ועוד. במסלול השני המוצע בטכניון, זה של פסיכולוגיה קוגניטיבית והנדסת גורמי אנוש היקף הלימודים דומה והסטודנטים משתתפים בקורסים כגון מודלים כמותיים במדעי ההתנהגות, הנדסת גורמי אנוש וחשיבה וקבלת החלטות.

גם במכללה למנהל כאמור ישנם שני תארים שניים במסגרת בית הספר למדעי ההתנהגות, האחד בלימודי משפחה (המתמקד בסוגיות כמו מודלים חדשים של משפחות, משברים בחיי המשפחה, כלכלת משפחה ועוד) והשני בייעוץ ופיתוח ארגוני (שבו ניתן להתמחות בהנחיית קבוצות, פיתוח אסטרטגי ארגוני, ייעוץ פנים ארגוני, אימון ניהולי, ייעוץ ארגוני בשילוב אמנויות וכלים יצירתיים ועוד).

בבית הספר למדעי ההתנהגות של המכללה האקדמית נתניה לומדים הסטודנטים לקראת תואר שני בהתנהגות ארגונית, וזוכים לכלים בתחומי הכלכלה, האסטרטגיה, המימון, השיווק, מערכות המידע וכמובן הפסיכולוגיה של הארגון והסוציולוגיה שלו.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן