לימודים בישראל

תואר שני במדעי המדינה

אם אתם מתעניינים בהתרחשויות הפוליטיות בישראל ומחוצה לה, ורוצים להבין יותר, להעמיק יותר, וללמוד כיצד הדברים פועלים באמת, אם אתם מעוניינים להשתלב במגוון המשרות אשר השירות הציבורי מציע לכם, אם אתם מתעניינים בפוליטיקה או בשירות חוץ של המדינה, הרי שתואר שני במדעי המדינה הוא הכיוון אליו כדאי שתפנו. ריכזנו לכם כאן כל מה שיש לדעת על לימודי תואר שני במדעי המדינה.

תנאי הקבלה לתואר שני במדעי המדינה

תשמחו לגלות שאינכם חייבים תואר ראשון במדעי המדינה כדי להתקבל ללימודים לתואר שני. תנאי קבלה ללימודי תואר שני במדעי המדינה משתנים קלות בין מוסד לימודים אחד למשנהו. עם זאת, באופן כללי ניתן לומר כי תנאי הקבלה ללימודים כוללים תואר ראשון בממוצע כללי הנע בין 80 ל 85 (בהתאם למוסד הלימוד) בלימודי התואר הראשון. סטודנטים שלא למדו מדעי המדינה בתואר הראשון יחויבו בקורסי השלמה בממוצע שנקבע על ידי כל מוסד אקדמי בנפרד.

אין צורך בציון פסיכומטרי לקבלה ללימודים לתואר שני, אך ידוע לכם כי יש צורך בציון פסיכומטרי על מנת להתקבל ללימודי תואר ראשון שהם הכרחיים לקבלה ללימודי תואר שני במדעי המדינה .

מסלולי לימוד לתואר שני במדעי המדינה

כמו ברוב המקרים של לימודי תואר שני, ניתן לבחור במסלול מחקרי אשר כולל תזה ובמסלול כללי אשר אינו כולל תזה. לבחירתכם במסלול עם או ללא תזה יש משמעות להמשך הקריירה האקדמית שלכם. מסלול לימודי מדעי המדינה לתואר שני עם תזה יאפשר לכם להמשיך את דרככם ללימודים מתקדמים ולתואר שלישי, בעוד מסלול ללא תזה – לא יעשה זאת. הלימודים אורכים כשנתיים ומרוכזים ביום או יומיים בשבוע. תלמידים במסלול הכולל תזה יכולים להאריך את לימודיהם לשנה שלישית לצורך העבודה על התזה.

נושאי לימוד בתואר שני במדעי המדינה

בין הנושאים הנלמדים ניתן לציין את תחום המחשבה המדינית, ובתוכו דילמות של זהות בחברה רב תרבותית, יחסי מגדר בהגות הפוליטית, בחינת סוגיות הקשורות בדמוקרטיה ופוליטיקה בישראל ועוד. תחום נוסף הוא פוליטיקה ישראלית ופוליטיקה השוואתית : ריבונות, חוק, משטר, תרבות פוליטית, תנועות חברתיות, ביורוקרטיה ועוד. בתחום היחסים הבינלאומיים ואסטרטגיה עוסקים הלימודים בנושאים כגון גישות מערכתיות ללימוד יחסים בין לאומיים, קבלת החלטות, דיפלומטיה ותקשורת, משא ומתן בין לאומי, מערכת יחסי החוץ והביטחון של מדינת ישראל ועוד. בתחום התקשורת הפוליטית נלמדים קורסים כגון שאלות של אתיקה ומחשבה מדינית, קבוצות לחץ, פוליטיקאים, המערכת הלאומית, תנועות לאומיות, מוסדות שלטון בישראל ועוד.

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

בימינו, תקופה בה השכלה אקדמית הינה מצרך יקר ערך במיוחד ומהווה מפתח חיוני למשרות מתגמלות באמת ביותר ויותר תחומים, נדרשת מחשבה מעמיקה ולטווח ארוך לפני שמחליטים לפנות אל מסלול כזה או אחר של לימודים גבוהים. בפרט רצוי מאוד לחשוב לא רק על האפשרויות הגלומות בתואר הראשון אלא גם בתואר שני וכמובן על האפשרויות הגלומות בכל תואר מבחינת השתלבות בשוק התעסוקה ופיתוח קריירה מוצלחת.

אחת האופציות שהפכו בשנים האחרונות לאטרקטיביות במיוחד היא תואר שני במדעי המדינה ומיד בסיומו – קריירה בשירות הציבורי.

אפשרות לחולל שינוי אמיתי

לקריירה בשירות הציבורי – באופן כללי ובפרט לאחר השלמת תואר שני במדעי המדינה – ישנם כמה וכמה יתרונות, שהעיקרי שבהם הוא האפשרות לחולל שינוי אמיתי במישורים רבים ומהותיים במדינה ובחברה.

בפרט הפכה היכולת לחולל שינוי של ממש, מתוך המערכת ותוך הסתמכות על מגוון הכלים שיש בה, למניע רב עוצמה להירשם לתוכניות לימודים בישראל שמאפשרות הגעה למשרות רלוונטיות בעקבות קיץ 2011, זה שבו ציבור רחב יצא לרחובות בדרישה ל"צדק חברתי" וציבור עוד יותר רחב החל להבין כי יחסי הגומלין בין הפרט למדינה מחייבים גם את הממשלה ולא רק את האזרחים.

רבים מבין הפעילים החברתיים הבינו כי הדרך האפקטיבית ביותר להפוך את הקריאה לצדק חברתי למציאות בפועל היא עבודה בשירות הציבורי – ושהדרך לעמדות השפעה בשירות הציבורי היא לימודים מתאימים.

מבחינה זו בלימודי תואר שני במדעי המדינה הוא אופציה אופטימלית, שהרי לימודים אלה מתמקדים, בין השאר, בנושאים כמו מדיניות ציבורית, תקשורת פוליטית (ככלי להפיץ ערכים רצויים ולהניע תהליכים מיוחלים), מנהל ציבורי ועוד. יחד עם זאת חשוב להדגיש כי גם תארים אחרים, בצירוף רצון אמיתי לחולל שינוי לטובת הכלל, יובילו אתכם לקריירה מספקת מאוד בשירות הציבורי.

צוערים לשירות המדינה

לא רק הדור הצעיר שהתעורר ב-2011 מבקש לממש ידע ויכולות בקריירה בשירות הציבורי – גם ממשלות ישראל כבר מבינות כי בשילוב בין השכלה אקדמית רלוונטית ותפישת עולם המאמינה בלקיחת אחריות על המתרחש במרחב הציבורי טמונה הבטחה אמיתית לחיים טובים יותר לכולנו.

למעשה כבר ב-2003 החלו להתגבש תוכניות לאיתור כוח אדם איכותי ומשיכתו אל המגזר הציבורי. כיום מפעילה נציבות שירות המדינה, יחד עם משרד האוצר וכן משרד ראש הממשלה, תוכנית הנקראת "צוערים לשירות ההמדינה" ואשר מממנת את לימודי התואר השני של מועמדים איכותיים במיוחד, מעניקה להם ליווי צמוד ומאפשרת את קליטתם לשירות הציבורי כבר במהלך ההכשרה, תוך מתן שכר נאה ותנאי עבודה מיטיבים.

המתקבלים לתוכנית "צוערים לשירות המדינה" – וחשוב לדעת כי מספר המקומות מצומצם מאוד ומספר המועמדים בכל שנה הולך וגדל – מתחייבים לעבוד בשירות הציבורי במשך 4 שנים מהיום בו הם מסיימים את הכשרתם, ומהווים בסיס איתן ליצירת שינויים מהותיים לטובת הציבור.

מוכנים להתפשר על שכר, רוצים לרכז פרויקטים

סקר שנערך בשנת 2013 (עבור "מעש", ארגון שהוקם בעקבות המחאה החברתית ושהציב לעצמו מטרה לחזק את השירות הציבורי בארץ ולפעול להתחדשותו) גילה כי 2 מכל 3 צעירים החושקים בקריירה בשירות הציבורי מוכנים להתפשר במידה מסוימת על השכר בתמורה ליכולת גבוהה יותר להשפיע מבחינה חברתית וציבורית. בקרב אלה שנמצאו מתאימים לתפקידים בשירות הציבורי אחוז המוכנים להתפשר על רמת השכר היה גבוה אף יותר – 77%.

מבחינת תחומי עיסוק, האפשרויות המבוקשות ביותר היו ריכוז פרויקטים, מחקר, תכנון מדיניות, וייעוץ ואסטרטגיה.

היכן ניתן ללמוד תואר שני במדעי המדינה?

הלימודים לקראת תואר שני במדעי המדינה מוצעים על ידי 4 אוניברסיטאות – זו של תל אביב, זו של חיפה, בן גוריון ובר אילן – וכן במרכז הבינתחומי הרצליה. גם האוניברסיטה הפתוחה מציעה מסלול לימודים שבסופו תואר שני זה ואופציה לקריירה מתגמלת בשירות הציבורי. ברוב המקרים אין חובת לימודי תואר ראשון במדעי המדינה וניתן להתקבל גם עם תואר ראשון בתחום קרוב. כל המחלקות שציינו מציעות לימודים לתואר שני במסלולים עם תזה וללא תזה, ולבוחרים במסלול לימודים עם תזה נפתחת האפשרות להמשיך ללימודי תואר שלישי במדעי המדינה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן