לימודים בישראל

תואר שני במשפטים ללא משפטנים

אם בעבר רוב אלה שעלו על המסלול של לימודים אקדמיים התמקדו בנתיב אחד – וכך למשל מי שלמד לתואר ראשון בכלכלה "הסתפק" בכך או המשיך לתואר שני באותו תחום – הרי שכיום על מנת להגיע למשרות מתגמלות באמת נדרש ידע רחב היקף ומגוון עשיר במיוחד של כלים ומיומנויות. רבים מבין בוגרי התארים הראשונים למיניהם לא עוזבים את עולם האקדמיה אלא ממשיכים בו, בין אם לתואר ראשון נוסף ובין אם לתואר שני ולאו דווקא באותה פקולטה בה למדו את התואר הראשון.

תואר שני במשפטים ללא משפטנים הוא הדוגמה הטובה ביותר לכך – שכן בניגוד להשלמת תואר ראשון במשפטים, שמהווה שלב הכרחי בדרך לעיסוק בעריכת דין (בכפוף כמובן למעבר סטאז' ובחינות לשכה), הרי שתואר שני זה אינו מאפשר עבודה כעורך דין ומטרתו היא העשרת ארגז הכלים של העוסקים בתחומים אחרים והפיכתם לאנשי מקצוע רחבי אופקים יותר, איכותיים יותר ועל כן מן הסתם גם מבוקשים יותר.

לימודי משפטים לבעלי תואר ראשון שאינו במשפטים מוצעים על ידי אוניברסיטת בר אילן ועל ידי המסלול האקדמי המכללה למנהל אשר בראשון לציון. חשוב להדגיש כי באוניברסיטאות אחרות המציעות לימודי משפטים לתואר שני, ובהן למשל אוניברסיטת חיפה, האוניברסיטה העברית ואוניברסיטת תל אביב, תנאי קבלה בסיסי והכרחי הוא תואר ראשון במשפטים.

למי מיועד תואר שני במשפטים ללא משפטנים?

האופציה של תואר שני במשפטים ללא משפטנים מתאימה בעיקר למי שעיסוקו הוא בתחום הכלכלה, ראיית החשבון, הניהול וכו', שכן עבור אנשי מקצוע אלה ידע מקיף במשפטים, ובפרט זה הקשור לפן הכלכלי של החוק (דוגמת דיני תאגידים, דיני מיסים וכו'), עשוי לתרום רבות לעבודתם ולהתפתחות הקריירה שלהם.

יחד עם זאת, לנוכח העובדה כי בימינו לחוק ישנו תפקיד נכבד ביותר ויותר תחומים הרי שמדובר במסלול אליו פונים לא רק בוגרי תארים ראשונים במנהל עסקים או כלכלה אלא גם בוגרי הפקולטות למדעי החברה והרוח אשר מאמינים כי דלתות רבות בשוק התעסוקה תיפתחנה בפניהם אם יוסיפו לקורות החיים שלהם תואר שני במשפטים – דבר שאכן קורה ברוב רובם של המקרים.

לימודים באוניברסיטת בר אילן

אוניברסיטת בר אילן מגדירה את מסלול הלימודים לתואר שני במשפטים למי שאינו משפטן ככזה הנמשך שנה אחת, אם כי כדאי לציין שבפועל מדובר בפרק זמן ארוך מעט יותר – 15 חודשים, המורכבים מ-4 סמסטרים רצופים (כולל קיץ).

למעשה מציעה אוניברסיטה זו שני מסלולים – האחד מיועד לבוגרי חשבונאות, כלכלה ומנהל עסקים, והשני לבעלי תואר ראשון במדעי החברה או הרוח. בכל מקרה תנאי הקבלה הוא ציון 80 ומעלה במסגרת התואר הראשון.

במסגרת המסלול הראשון נלמדים קורסים כגון דיני מיסים, דיני עבודה ומו"מ במבט אינטרדיספלינרי, ואת שני הסמינרים המהווים תנאי הכרחי לקבלת התואר ניתן לבחור מתוך רשימה הכוללת בין השאר את האופציות "רכישת חברות", "קניין רוחני" ו"מדיניות רווחה ומשפט".

במסגרת המסלול השני נלמדים קורסים דוגמת דיני חברות, דיני עבודה, קדושת החיים והלכה ומציאות חברתית. בין האופציות לסמינרים: "יחסי ממון בין בני זוג", "משפט ופסיכולוגיה" ו"הרמבם – פילוסופיה חוק ומשפט".

עוד חשוב לציין כי נדרש ממוצע 75 ומעלה על מנת לזכות בתואר בתום הלימודים.

לימודים במכללה למנהל

גם במכללה למנהל הלימודים מתפרשים על פני 4 סמסטרים רצופים, במתכונת של פעמיים בשבוע (יום אחד אחה"צ ויום שישי בוקר).

במסגרת הלימודים לקראת תואר שני במשפטים ללא משפטנים ניתן לבחור בהתמחות במשפט וחברה, ובמסגרתה ללמוד קורסים כגון "יחסי עבודה בעידן של תמורות", "אחריות חברתית תאגידית", "המשפט ככלי לשינוי חברתי" ועוד.

שוב חשוב להדגיש כי לימודים אלה אינם מאפשרים עבודה כעורך דין. לשם כך נדרשים לימודי משפטים במכללת בספיר, במרכז הבינתחומי או בשאר מכללות אקדמיות ואוניברסיטאות, סטאז' ומעבר בחינות לשכה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן