לימודים בישראל

תואר שני בנוירופסיכולוגיה

חקר המוח החל להתפתח באמת רק במשך עשרות השנים האחרונות. השילוב בין מדע הפסיכולוגיה לבין הנוירולוגיה הינו צעיר לימים עוד יותר, אך החיבור בין התחומים מתקדם במהירות. בישראל ניתן לראות יותר ויותר מוסדות לימוד המציעים תואר שני בנוירופסיכולוגיה, וקורסים מתקדמים בתחום זה ניתנים גם בתארים גבוהים נוספים כגון רפואה, פסיכיאטריה, פסיכולוגיה קלינית. לבוגרים ישנן אפשרויות תעסוקה מעניינות ומגוונות במגזר הפרטי והציבורי ואפשרות להשתלב במכוני מחקר.

מה זה נוירופסיכולוגיה?

נוירופסיכולוגיה מהווה שילוב בין מחקר פסיכולוגי קלאסי, פסיכולוגיה קוגניטיבית וחקר הפעילות הפיסיולוגית של המוח האנושי. מדובר למעשה במדע צעיר לימים וחדש, השואב כלים ותובנות מדיסציפלינות שונות לרבות מדעי הרפואה והביולוגיה, פסיכיאטריה ופרמקולוגיה, נוירופיזיולוגיה ומחקרי תודעה וזיכרון, חקר ההתפתחות האנושית. השילוב בין לימודי פסיכולוגיה ונוירולוגיה עוסק רבות בקשר שבין תפקודי מערכת העצבים ומבנה המוח (לרבות א-נורמליות ומצבי מחלה) לבין התנהגות אנושית על שלל רבדיה.

במהלך הלימודים לומדים על השפעות הנוירולוגיה על האופן בו חושבים, פועלים, חשים, זוכרים ומרגישים בני האדם. לומדים על הקשר בין הפיסיולגיה לבין תפקודים מוחיים גבוהים ומצבי מחלה וחוסר איזון כמו גם השפעת הגיל על הפעילות הנוירולוגית ויכולת המוח להתגבר גם עם פגיעות קשות.

לימודי נוירופסיכולוגיה לתואר שני

היצע המסלולים ואפשרויות הלימוד של נוירופסיכולוגיה לתואר מתקדם בישראל מצומצם למדי. זוהי השתקפות להיותו של התחום יחסית צעיר לימים. ניתן לראות, עם זאת, שהתחום הולך ומתרחב ובתוך שנים ספורות צפויה לחול התרחבות של ממש בפקולטות המציעות קורסים מעמיקים בתחום זה וככל הנראה גם פתיחה של מסלולי לימוד ביותר אוניברסיטאות.

נושאי לימוד

בין נושאי הלימוד הנכללים בתואר השני בנוירופסיכולוגיה ניתן למצוא קורסים מקיפים בקוגניציה וזיכרון, היבטים בשיקום נוירופסיכולוגי בילדים, במבוגרים ובקשישים, תהליכים נפשיים המקושרים לשיקום, אבחון באמצעות מבחנים קליניים ובאמצעות שיחה וריאיון, פתולוגיות נירולוגיות ודרכי שיקום באמצעות תרופות, פסיכותרפיה.

בנוסף, לומדים לזהות פגיעה מוחית מולדת ונרכשת, לומדים על גישות התפתחותיות ועל חידושים אחרונים הנובעים מהמחקר ובזכות הצטברות נתונים קליניים. בנוסף, משתתפים הסטודנטים בסמינרים מקצועיים המוצעים מעת לעת על ידי מומחים מהארץ ומחו"ל וכן כותבים עבודת חקר לצורך קבלת התואר.

תחומי התמחות

לימודים אקדמאים גבוהים בנוירופסיכולוגיה יכולים להתקיים במסלולי התמחות שונים. למשל, ישנה אפשרות להתמחות בנוירופסיכולוגיה שיקומית, יש מסלולים של נוירופסיכולוגיה קלינית, נוירופסיכולוגיה קוגניטיבית ונוירו גריאטריה.

 • נוירופסיכולוגיה שיקומית – התמקדות בהיבטים השיקומיים בשל פגיעה עקב תאונה או מחלה וכן גם כל טראומה אחרת.
 • נוירופסיכולוגיה קלינית – מתמקדת בחקר הקוגניציה ומבנה המוח כפי שהללו באים לידי ביטוי גם תפקוד יום יומי.
 • נוירוגריאטריה – זהו תחום ההתמחות העוסק בתפקודי המוח ושינויים מבניים החלים עקב הגיל המבוגר, הפרעות של הזיכרון, דמנציה והיכולת להוביל לשיקום באמצעים שונים.

תנאי קבלה לתואר שני בנוירופסיכולוגיה

למרות מיעוט יחסי של מסלולי הלימוד לנוירופסיכולוגיה ביחס למסלולים מקובלים אחרים (כגון פסיכולוגיה קלינית, פסיכולוגיה ארגונית) הרי שתנאי הקבלה אינם מקלים. יש צורך בממוצע ציונים גבוה למדי בתואר הראשון לפסיכולוגיה, יש גם צורך לעבור בהצלחה בחינת מתא"ם. על פי רוב, תיבחן קבלתם של סטודנטים גם על סמך ריאיון קבלה.

משך זמן הלימודים

על מנת לקבל הכרה כמוסמך (M.A) בנוירופסיכולוגיה יש להשלים את חובות הלימוד של כ-50 עד 60 שעות אקדמאיות מקובלות. פרק הזמן שיש להקדיש ללימודים הינו כשנתיים עד שלוש שנים. יש לקחת בחשבון שבחלק מהמסלולים יש להגיש עבודת מחקר על מנת להיות זכאים לתואר.

עבודה לבוגרי תואר שני

לאחר סיום לימודי התואר השני בנוירופסיכולוגיה ניתן להשתלב בעבודה במוסדות רפואיים שונים, בבתי חולים, בקופות חולים, בקליניקות רב תחומיות. ניתן להקים קליניקה עצמאי ולקבל מטופלים וכן ניתן להעניק שירותים לארגונים שונים, לבתי אבות, למוסדות שיקומיים. ניתן לקחת חלק בביצוע מחקרים נוירופסיכולוגיים וכן להשתלב כמורים ומרצים לפסיכולוגיה, להעביר קורסים אודות היבטים בפסיכיאטריה, שיקום, אבחון.

מוסדות לימוד מובילים

תואר שני בנוירופסיכולוגיה ניתן ללמוד במכללה האקדמית תל אביב יפו – קיימת תוכנית לימודים לנוירופסיכולוגיה שיקומית וכן יש תוכנית להתמחות בנוירופסיכולוגיה שיקומית בקרב ילדים. באוניברסיטה העברית ניתן לקבל הכשרה לתואר שני בתחום זה, עם אפשרות לתזה. מסלול לתואר שני קיים גם באוניברסיטת בן גוריון, תחת השם תוכנית לפסיכולוגיה ניסויית, קוגניציה ומוח. תוכנית זו משלבת בין נושאים בנוירופסיכולוגיה לבין פסיכולוגיה קוגניטיבית ופסיכוביולוגיה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן