לימודים בישראל

תואר שני בניהול מערכות בריאות

מערכות הבריאות השונות הקיימות בימינו הופכות מפותחות יותר ויותר, הן מבחינה טכנולוגית, הן מבחינה מדעית והן מבחינת הצרכים הייחודיים של האוכלוסיות שהן משרתים. על מנת להבטיח כי כל השירותים החיוניים השונים יינתנו על הצד הטוב ביותר, ובפרט לנוכח מוגבלות המשאבים והאתגרים המורכבים של מערכות אלה, נוצר צורך באנשי מקצוע מעולים שינהלו את המערכות ויובילו אותן אל סטנדרטים גבוהים במיוחד. לשם כך נוצרו מסלולים של לימודים לקראת תואר שני בניהול מערכות בריאות, המיועדים לרופאים כמו גם למי שהשלימו לימודי תואר ראשון בתחומים כגון רוקחות, ריפוי בעיסוק או פיזיותרפיה או דווקא מהצד השני של ניהול מערכות בריאות, תחומים כמו כלכלה, מדעי ההתנהגות וניהול. יודגש כי מסלולים אלה מיועדים לאקדמאים ועל כן אינם רלוונטיים למי שפנו אל האפיק של לימודי רפואה משלימה, לפחות בשלב זה שבו המועצה להשכלה גבוהה עדיין מתנגדת לאקדמיזציה של תחום הרפואה האלטרנטיבית.

» למידע נוסף על: לימודי ניהול

איפה ניתן ללמוד לתואר שני רב חשיבות זה?

תואר שני בניהול מערכות בריאות מוענק על ידי אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בן גוריון, אוניברסיטת חיפה (בשש מגמות שונות: בריאות הקהילה, אפידמיולוגיה, מנהל מערכות בריאות, בריאות סביבתית ותעסוקתית, תזונה בריאות והתנהגות וניהול מערכות בריאות), הקריה האקדמית אונו (במסלול של .M.B.A במנהל עסקים עם התמחות בניהול מערכות בריאות ופארמה) והמכללה האקדמית לישראל ברמת גן (המציעה התמחות ייחודית בגרנטולוגיה, כלומר מדעי הזקנה).

מה כוללים לימודי תואר שני בניהול מערכות בריאות?

התוכניות השונות המוצעות על ידי האוניברסיטאות והמכללות הנ"ל בתחום ניהול מערכות הבריאות כוללות ידע ממגוון תחומים ובהם אפידמיולוגיה, כלכלה, ניהול, חקר ביצועים, מדעי ההתנהגות, קביעת מדיניות ועוד.

הקורסים השונים מקנים הן ידע תיאורטי והן כלים מעשיים על מנת שבוגרי התואר השני רב חשיבות זה יוכלו לנהל מערכות בריאות מתקדמות ולהתוות מדיניות בנושאים העומדים על הפרק כגון חיסונים, ניטור תחלואה, בריאות הילד והאם (והמשפחה כולה), מחלות כגון איידס או שחפת וכן מחלות מין, טיפול במסגרת הקהילה ועוד ועוד.

לימודי תואר שני בניהול מערכות בריאות מבוססים על ההבנה כי בריאות הציבור, הן כפרטים והן כחברה, משלל היבטים, מושפעת ממגוון רחב של גורמים (וביניהם: גורמים סביבתיים, גורמים גנטיים, גורמים מדיניים, גורמים כלכליים, גורמים חברתיים, גורמים ביולוגיים ועוד) ועל סמך ההנחה כי שמירת שלום הציבור והבטחת בריאותו הינן מטרות חשובות, שהרי מדובר בנכסים יקרי ערך לכל חברה.

תנאי הקבלה

על מנת להתקבל ללימודי תואר שני בבריאות הציבור ובניהול מערכות בריאות באוניברסיטת בר אילן יש צורך בממוצע של 85 ומעלה במסגרת לימודי תואר ראשון במוסד המוכר על ידי המל"ג, או בממוצע 80 ומעלה בלימודי רפואה (חשוב לציין כי לימודי רפואה משלימה אינם מעניקים זכאות להתקבל למסלול זה או לכל מסלול אחר המוביל לתואר שני בניהול מערכות בריאות). יודגש כי מדובר בתנאי מינימום, שכן בשנים מסוימות, בעקבות ביקוש רב הרף עשוי להיות גבוה אף יותר.

במכללה האקדמית לישראל ברמת גן נדרש גם כן תואר ראשון בתחומים רלוונטיים (בין אם כלכלה, מנהל עסקים או פסיכולוגיה, ובין אם תזונה, פיזיותרפיה, עבודה סוציאלית או רפואה, וכמובן מנהל שירותי בריאות) בממוצע של מעל 80, וכן ידע מינימלי באנגלית. בנוסף נדרשים המועמדים לעבור ועדת קבלה.

על מנת להתקבל ללימודי התואר השני באוניברסיטת תל אביב יש צורך להציג תואר .B.A עם ממוצע 80 ומעלה וכן לעבור ועדת קבלה. בעלי רקע בתחום או ניסיון רלוונטי ייהנו מעדיפות, וגם לסטודנטים לרפואה יש מסלולי קבלה ייחודיים.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן