לימודים בישראל

תואר שני בניתוח התנהגות

ניתוח התנהגות, וליתר דיוק "ניתוח התנהגות יישומי", הוא אחת מהגישות הטיפוליות החדשניות והאפקטיביות, ובפרט עבור ילדים הנמצאים על הרצף האוטיסטי, בעלי בעיות קשב וריכוז והסובלים מלקויות נוירולוגיות כאלה ואחרות. הגישה, המוכרת גם בשם ABA (ראשי תיבות של המונח Applied Behavior Analysis) מבוססת על הביהביוריזם – אחת התיאוריות המרכזיות בתחום הפסיכולוגיה ואשר מזוהה בעיקר עם פרדריק סקינר – ועל מנת שתהיה אפקטיבית כדאי להתחיל לנקוט בה כבר בגיל צעיר מאוד (שנתיים עד חמש) ולפחות בראשית הדרך לטפל בעזרתה בצורה אינטנסיבית (20 עד 40 שעות שבועיות).

העיקר של גישת ABA פשוט: לתגובה של הסביבה להתנהגות של אדם, כל התנהגות של כל אדם, ישנה השפעה רבה מאוד על ההתנהגות ועל כן חיזוקים חיוביים להתנהגויות רצויות יגדילו את הסיכוי כי הן יחזרו על עצמן, ואילו חיזוקים שליליים יקטינו את תדירותן ועוצמתן של התנהגויות שאינן רצויות.

בכל הקשור ללימודי תואר שני ניתוח התנהגות אינו אחד התחומים שניתן להתמחות בהם – אולם ישנם שלל מסלולים של לימודי תעודה המכשירים מטפלים בשיטת ABA. בפרט מומלצות התוכניות אשר מותאמות למבחני ההסמכה של BACB (האגודה הבינ"ל למנתחי התנהגות).

למה לבעלי תואר שני ניתוח התנהגות הוא תחום התמחות כדאי?

הסיבה העיקרית שבגלל בעלי עבור תואר שני ניתוח התנהגות הוא תחום שכדאי להתמחות בו היא הביקוש ההולך ומתרחב למטפלים מוסמכים בשיטת ABA, כך שמדובר בכלי שכדאי מאוד להוסיפו לארגז הכלים, גם אם הוא כבר עשיר ומגוון.

עוד כדאי לדעת כי לימודי ההסמכה בגישה זו מוכרים לשם קידום ותגמול במסגרת תוכנית "אופק חדש" של משרד החינוך.

האם התוכניות מוצעות גם לבעלי תואר ראשון?

בהחלט. תנאי הקבלה לתוכניות ההסמכה בניתוח התנהגות (ABA) בכל מוסדות הלימוד המציעים אותן הם השלמת לימודי תואר ראשון או שני, וכן מעבר ראיון קבלה.

באופן כללי קהל היעד של לימודים אלה הם אנשי חינוך, עובדים סוציאליים, מטפלים (כולל למשל קלינאי תקשורת, מטפלים באמצעות אמנות ומרפאים בעיסוק), פסיכולוגים, אנשי מקצוע בתחום מדעי ההתנהגות – אולם במקרים מסוימים מתקבלים אליהם גם בוגרי תארים מתחומים אחרים המבקשים להתמקצע בגישת ABA, וזאת כאמור בכפוף למעבר ראיון קבלה.

איפה מוצעים לימודי הסמכה בניתוח התנהגות יישומי?

לימודי הסמכה בתחום של ניתוח התנהגות יישומי מוצעים ע"י המכללה האקדמית בית ברל; סמינר הקיבוצים; המכללה האקדמית לחינוך אורנים; היחידה ללימודי תעודה של המכללה האקדמית כנרת; המכללה האקדמית בוינגייט; והמרכז האוניברסיטאי לפיתוח אנשי חינוך – מרכז לימודים מתקדם הפועל במסגרת ביה"ס לחינוך של אוניברסיטת תל אביב.

המאפיינים הייחודיים של התוכניות השונות

התוכנית הנלמדת באוניברסיטת ת"א היא בהיקף של 300 שעות לימוד אקדמיות הנפרשות על פני שנתיים, וניתן לבחור במסגרתה בין 2 התמחויות: ניתוח וטיפול התנהגותי בילדים הלוקים באוטיזם ובקשיים אורגניים מורכבים, וייעוץ והדרכת הורים וצוותי חינוך בגישת ABA. בכל מקרה הלימודים כוללים גם פרקטיקום מעשי בהיקף של 750 שעות (עפ"י דרישת ה-BACB). בראש התוכנית עומד פרופ' עמוס רולידר.

פרופ' רולידר אחראי גם על התוכנית של בית ברל, שבה ניתן לבחור בין 500 ל-750 שעות פרקטיקום, ושבין קורסי הליבה בה ניתן לציין את "הערכה פונקציונלית ואסטרטגיות התערבות" ובין קורסי ההתמחות – "תוכניות התערבות מערכתיות לטיפול בתופעות של הצקה, בריונות ואלימות בסביבות חינוכיות".

בסמינר אורנים היקף הלימודים הוא 400 שעות אקדמיות, כשמתוכן 120 מוקדשות לפרקטיקום.

בסמינר הקיבוצים: 480 שעות לימוד עיוניות ועוד 120 שעות לפרקטיקום.

איזו תעודה מקנים הלימודים?

כאמור הסמכת מטפלים בגישת ABA אינה מתבצעת במתכונת של לימודים אקדמיים ובהתאם עבור אלה שרוצים תואר שני ניתוח התנהגות יישומי אינו אופציה ללימודים.

בכל מקרה בוגרי תוכניות הלימוד השונות מקבלים תעודה המעידה על השתתפות בתוכנית. מעבר מבחני ההסמכה אותם עורכת הלשכה הבינ"ל למנתחי התנהגות (BACB) מקנה גם רישיון לעסוק במקצוע זה בפועל.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן