לימודים בישראל

תואר שני בפיזיקה

פיסיקה היא אחד הענפים הבולטים של מדעי הטבע ובמסגרתה מתבצע חקר החוקים היסודיים ביותר של הטבע (ולמעשה מקור המילה פיסיקה הוא במילה היוונית "פיזיס", כלומר טבע) – כך שאך טבעי הוא שמי רוצה להבין באמת איך עובד העולם יפנה ללימודי תואר שני בפיזיקה.

נושאי הלימוד במסגרת תואר מרתק זה מגוונים מאוד וכוללים בין השאר את מדעי החלל, את תורת הכאוס, את תחום המוליכות, את תחום הגרעין, את האופטיקה הקוונטית, הננו-טכנולוגיה, הפולימרים, הביו-פיסיקה, הפיסיקה של מערכות מרובות חלקיקים ועוד נושאים שמי שמתעמק בהם יוכל להשתתף במחקרים פורצי דרך ואולי להגיע לתגליות שישנו את חיי כולנו.

תוכניות לימודי פיזיקה לקראת תואר שני זה מוצעות באוניברסיטה העברית בירושלים, באוניברסיטת בר אילן, באוניברסיטת בן גוריון, באוניברסיטת תל אביב ובטכניון.

תואר שני בפיזיקה באוניברסיטת בר אילן

לימודי תואר שני בפיסיקה באוניברסיטת בר אילן אפשריים רק במסלול מחקרי (עם תזה), ונמשכים שנתיים. לצד לימודי הפיסיקה המתקדמים על הסטודנטים בתוכנית לעבור בחינת פטור אחת באנגלית ועוד אחת בקורסי יסוד ביהדות.

תוכנית הלימודים כוללת 3 קורסי חובה, סמינר שגם הוא חובה ועוד קורסי בחירה בהיקף של 13 נקודות זכות. בין הקורסים המוצעים לבחירת הסטודנטים בתוכנית: אופטיקה מודרנית ולייזרים, ביו-פיסיקה וננו-פוטוניקה ומבוא לספקטרסקופיית פעולה.

תואר שני בפיזיקה באוניברסיטת בן גוריון

המחלקה לפיסיקה באוניברסיטת בן גוריון מציעה 2 אפשרויות של לימודי תואר שני: בפיסיקה ובמדעי האלקטרואופטיקה (תואר הנלמד בשיתוף המחלקה להנדסת חשמל).

אל התוכניות מתקבלים בוגרי לימודי תואר ראשון עם ציון 80 ומעלה.

בין הנושאים בהם ניתן להתמחות במסגרת לימודי התואר השני: יחסות כללית ואסטרופיסיקה (חורים שחורים, שבירת סימטריה, גלקסיות וכוכבים), חלקיקים אלמנטריים ותורת השדות, פיסיקה של מצב מעובה, אופטיקה קוונטית ולייזרים, פיסיקה של מערכות מורכבות, פיסיקה רפואית (בשיתוף חוקרים ורופאים מביה"ח "סורוקה").

במסגרת התוכנית במדעי האלקטרואופטיקה ישנה העמקה בנושאים מהתחום של לימודי מדעי המחשב (תקשורת אופטית, תקשורת מחשבים, עיבוד תמונות ועוד), ובוגרי התוכנית יכולים להשתלב בחברות היי טק.

לימודי תואר שני בפיזיקה בטכניון

תוכנית הלימודים לתואר M.Sc בפיסיקה בטכניון היא בת שנתיים, כשזו הראשונה מורכבת בעיקרה מקורסי חובה וקורסי בחירה (אינטראקציה בין פוטונים ואטומים, אי ליניאריות וכאוס, נושאים מתקדמים בפיסיקת כוכבים ועוד), ואילו בשנה השנייה מתמקדים הסטודנטים בביצוע מחקר. סטודנטים מצטיינים יכולים להתקבל למסלול ישיר לדוקטורט.

פיסיקה יישומית לתואר שני באוניברסיטה העברית

האוניברסיטה העברית בירושלים מציעה לצד תוכנית המוסמך ה"רגילה" בפיזיקה גם לימודים לתואר שני במסגרת המחלקה לפיסיקה יישומית.

מחלקה זו שייכת לבית הספר להנדסה ולימודי מדעי המחשב, והתוכנית שהיא מציעה נשענת על 3 מרכיבים: לימודי פיסיקה מעמיקים במיוחד, התמחות במיקרואלקטרוניקה ואופטואלקטרוניקה, ומחקר באחד מתחומי המדע והטכנולוגיה.

בוגרי תוכנית ייחודית זו משתלבים בחברות הייטק ולמעשה במקרים רבים מהווים את חוד החנית של תעשייה זו בתחומי מדע החומרים, המיקרואלקטרוניקה והאופטואלקטרוניקה. אופציה נוספת הפתוחה בפני בעלי תואר שני זה היא המשך הדרך האקדמית והגעה לתואר דוקטור.

התוכנית מיועדת לבעלי תואר ראשון בפיזיקה, בעלי תואר ראשון בהנדסת חשמל (בכפוף ללימודי השלמה), בוגרי תוכנית משולבת במדעים מדויקים ובוגרי מסלול תלפיות.

תואר שני בפיסיקה ואסטרונומיה באוניברסיטת תל אביב

אוניברסיטת תל אביב מציעה לימודים לתואר שני בפיסיקה ואסטרונומיה. תנאי הקבלה הם תואר ראשון בפיסיקה או ב"חוג קרוב" עם ציון 85 ומעלה. בעלי ציון 80 עד 84 יכולים להשתלב בתוכנית על סמך ראיון קבלה.

תוכנית הלימודים מתמקדת בתחומי הפיזיקה של החומר המעובה, הפיזיקה היישומית, החישוביות העצבית, האסטרונומיה והאסטרופיזיקה, פיזיקה של החלקיקים ואנרגיות גבוהות וחומרים וננו טכנולוגיות.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן