לימודים בישראל

תואר שני בפילוסופיה

פילוסופיה מוגדרת כחקירה מעמיקה של מושגי יסוד בקיום האנושי ובהם מציאות, מוסר, היגיון, סיבתיות ואפילו עצם הקיום האנושי הוא שאלה שכדאי לדון בה ולהתחבט בה. קיימים ענפים שונים של הפילוסופיה שמטרתם התעמקות בתחום ספציפי, דוגמת הפילוסופיה של החינוך, הפילוסופיה של המדע והפילוסופיה של ההיסטוריה. לימודי תואר שני בפילוסופיה מהווים חוויה מרתקת, מעשירה ולעיתים אף מסעירה.

כמו בתחומים אחרים, ניתן ללמוד לתואר מוסמך (M.A) בפילוסופיה במסלול תואר שני עם תזה (מסלול מחקרי שממנו ניתן להמשיך אל לימודי דוקטורט) ובמסלול לימודי פילוסופיה לתואר שני ללא תזה (מסלול עיוני). משך הלימודים הוא שנתיים והם מוצעים באוניברסיטת תל אביב, באוניברסיטה העברית בירושלים, באוניברסיטת בר אילן, באוניברסיטת בן גוריון שבבאר שבע ובאוניברסיטת חיפה.

החוג לפילוסופיה באוניברסיטת חיפה

החוג לפילוסופיה של אוניברסיטת חיפה מציע תוכנית לימודים ייחודית בפילוסופיה של המדע ורציונאליות.

על מנת להתקבל למסלול ללא תזה יש להיות בוגרי תואר ראשון בפילוסופיה עם ממוצע 80 ומעלה (וממוצע 76 ומעלה בחוג השני). למסלול המחקרי (עם תזה) הממוצע המינימלי בתואר הראשון בפילוסופיה הוא 85, והציון הנדרש בחוג השני – לפחות 80. בנוסף יש למצוא איש סגל שידריך את עבודת המחקר.

מתכונת הלימודים: בשנה הראשונה הלימודים מתקיימים פעמיים בשבוע, באחד מימי החול אחה"צ וביום שישי. בשנה השנייה – בהתאם לקורסי הבחירה. בדרך כלל הבוחרים במסלול עם התזה יבצעו את המחקר בשנה השלישית, כשבכל מקרה יש להשלים את חובות השמיעה במסגרת התואר השני תוך שנתיים.

מטרת תוכנית ייחודית זו היא לעודד מחשבה ביקורתית ויצירתית גם יחד בכל הקשור לידע מדעי, תוך בחינת סוגיות שונות ושאלות בלתי פתורות במדעי החברה והטבע.

בין הקורסים המוצעים בתוכנית זו: זרמים מרכזיים בפילוסופיה של מדעי החברה, סיבתיות וחוקי טבע, חץ הזמן ופיזיקליזם בפילוסופיה של הנפש.

תואר שני בפילוסופיה באוניברסיטה העברית בירושלים

גם באוניברסיטה העברית בירושלים התנאי להגשת מועמדות ללימודי התואר השני בפילוסופיה הוא ציון 80 ומעלה בתואר הראשון בתחום אם רוצים להתקבל למסלול הלא מחקרי, וציון 85 או יותר למבקשים ללמוד במסלול עם התזה. יש להדגיש כי בפועל ייתכן רף קבלה גבוה אף יותר לנוכח ביקוש רב ביחס למספר המקומות המצומצם בתוכניות השונות.

בנוסף למסלול המחקרי והלא מחקרי מציעה האוניברסיטה העברית גם תוכנית לימודי מוסמך במגמת הוראה.

תואר שני בפילוסופיה באוניברסיטת בן גוריון

המבקשים ללמוד לתואר שני במחלקה לפילוסופיה של אוניברסיטת בן גוריון נדרשים להיות בעלי תואר ראשון עם ממוצע 80 ומעלה. גם מי שאינם בוגרי לימודי תואר ראשון בפילוסופיה יכולים להתקבל – בתנאי שילמדו במשך שנה לימודי השלמה ויסיימו אותם בממוצע 85 ומעלה.

אל המסלול המחקרי ניתן להתקבל רק במהלך שנת הלימודים הראשונה לקראת תואר שני בפילוסופיה ובתנאי שמוצגות יכולות גבוהות בתחום וכן נמצא מנחה עבור הצעת מחקר ספציפית. את עבודת המחקר ניתן לבצע לאחר שעברו שנתיים מיום תחילת הלימודים, בכפוף לאישור המחלקה, אך את חובות השמיעה יש בכל מקרה להשלים במשך שנתיים.

תואר שני בפילוסופיה באוניברסיטת בר אילן

אוניברסיטת בר אילן מציעה 2 תוכניות ייחודית: התמחות בביו-אתיקה, ותוכנית משולבת במשפט ופילוסופיה.

התוכנית הראשונה מתמקדת בסוגיות של ערכים ושל מוסר בכל הנוגע למדעי החיים ובפרט בתחום הרפואה והגנטיקה. במיוחד מיועדת תוכנית זו לאחיות מוסמכות ולעורכי דין שעוסקים בביו-אתיקה, וניתן ללמוד אותה במסלול מחקרי ובמסלול עיוני. חלק מהמועמדים יידרש לעבור לימודי השלמה במדעי החיים.

התוכנית המשולבת מקנה תואר שני בפילוסופיה (במסלול ישיר – ללא צורך בתואר ראשון בתחום זה) וכן תואר ראשון במשפטים. במסלול המחקרי משך הלימודים 5 שנים ובזה העיוני – ארבע שנות לימוד. תנאי הקבלה הם אלה של החוג למשפטים.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן