לימודים בישראל

תואר שני בפסיכוביולוגיה

ביולוגיה ופסיכולוגיה נחשבו באופן קלאסי לתחומים מדעיים נפרדים. הפסיכולוגיה התייחסה במשך שנים אל הנפש כאל מושג לא לחלוטין ברור, סוג של "קופסא שחורה" המובנת רק באופן חלקי ומקוטע. עם מונחים כגון מודע, תת מודע, סמוך למודע, תת מודע קולקטיבי, יצרים ונוירוזות נוצרו תיאוריות שלא תמיד היו בעלות ביסוס מדעי מספק.

עם התפתחות ההבנה אודות הקשר בין היבטים ביולוגיים פיזיולוגיים לבין ההתנהגות, הזיכרון והמוטיבציה האנושית נסלל הדרך לשילוב בין לימודי פסיכולוגיה לבין לימודי ביולוגיה. לצד תואר ראשון בתחום משולב זה ניתן גם ללמדו במסגרת תואר מתקדם (M.A).

מהי פסיכוביולוגיה?

באופן בסיסי, פסיכביולוגיה היא השילוב בין מדע הנפש למדע הביולוגיה. אך לאמיתו של דבר, הקשר בין הדברים סבוך מאוד ומעורבים בו משתנים רבים. זהו שילוב בין היבטים פיזיקליים, כימיים ואחרים המתרחשים בגוף והשפעתם על זיכרון, רגש, התנהגות.

» למדריך המלא אודות: לימודי פסיכוביולוגיה

לימודי פסיכוביולוגיה לתואר שני

לימודי פסיכוביולוגיה לתואר שני בישראל עדיין אינם מפותחים במידה נרחבת. מרבית הביקוש בקרב בוגרי תואר בפסיכולוגיה מופנה לעבר מסלולים קליניים, טיפוליים, פסיכולוגיה ארגונית. עם זאת, ישנה הכרה באיכותם של מסלולי הלימוד הקיימים בישראל בפסיכוביולוגיה לתואר השני. עקב מיעוט הבוגרים הרי שהם משתלבים בקלות ובמהירות בתחומי המחקר, האקדמיה, במעבדות, בחברות לפיתוח מכשירים ואביזרים רפואיים או תרופות.

נושאי לימוד

נושאי הלימוד לתואר שני בפסיכוביולוגיה כוללים נושאים בכימיה, כימיה אורגנית, כימיה אנליטית. לומדים על היבטים ביולוגים יסודיים כגון התא ותפקודיו, מערכת העצבים, מחלות של מערכת העצבים והשפעת המצב הפיזיולוגי על רגשות והתנהגות. לומדים על נושאים בנוירופסיכולוגיה, אנדוקרינולוגיה, תאוריות אודות למידה, השפעת החברה על הפסיכולוגיה האנושית, ירידת תפקודם של מנגנונים מוחיים במהלך ההזדקנות, פעילות גומלין בין תפקוד המוח לבין הסביבה.

כמו כן, לומדים אודות הורשה ופסיכולוגיה, התפתחויות בהדמיית המוח ומכשירים מתקדמים לשיקום פעילות נירולוגית. בחלק מהמסלולים מושם דגש גם על חקר התנהגותם של בעלי חיים נמוכים והיכולת להסיק מכך מסקנות לגבי התנהגות האדם, תפקודי למידה גבוהים.

מסלולי התמחות נוספים

אלה השוקלים ללמוד תואר שני בפסיכוביולוגיה עשויים לגלות עניין גם במסלולים נוספים הקיימים לתואר שני בפסיכולוגיה. חלק מהמסלולים הללו מאפשר דגש כזה או אחר גם על ההיבט הביולוגי של ההתנהגות. מסלולים אפשריים כוללים למשל:

 • פסיכולוגיה התפתחותית – התמחות בגורמים וסיבות לקשיים ובעיות התנהגות בקרב ילדים.
 • פסיכולוגיה גרנטולוגית – התמחות בהקשרים הפסיכולוגים וההתנהגותיים של גילאי זקנה ושיבה.
 • פסיכולוגיה ארגונית – התמחות בתיאוריות ויישום של מדע הפסיכולוגיה בקרב קבוצות וארגונים לרבות מקומות עבודה.
 • פסיכולוגיה קלינית – התמחות בטיפול ואבחון פסיכולוגי נפשי בשיטות מקובלות ועל בסיס מיון מדעי.

תנאי קבלה לתואר שני בפסיכוביולוגיה

בדרך כלל תישקל מועמדותם של בוגרי תואר ראשון בפסיכולוגיה, כאשר יש אפשרות לבדוק התאמה גם של מועמדים בעלי תואר ראשון בביולוגיה. עשוי להידרש ריאיון קבלה, עדיפות למועמדים מצטיינים, נדרש לפחות ממוצע של 85 בתואר הראשון. עדיפות לבעלי ציון טוב במבחן מתא"ם.

משך זמן הלימודים

תוכנית ללימודי תואר שני בפסיכוביולוגיה אורכת כשנתיים. בוגרי התואר יכולים להמשיך להשתלמויות הן בפסיכולוגיה, הן בביולוגיה ולעיתים גם בתחומים משיקים כגון ביוכימיה.

עבודה לבוגרי תואר שני

בוגרי תואר שני בפסיכוביולוגיה יכולים להשתלב בחברות שעוסקות במחקר רפואי, בחברות שעוסקות בביוכימיה, במכוני מחקר שעוסקים בחקר המוח מחד ובחקר ההתנהגות האנושית מאידך. ניתן לעסוק בליווי של מחקרים קליניים. ישנה אפשרות להשתלב בחברות הייטק וחברות שעוסקות בפיתוח פתרונות לבעיות זיכרון וייצור מכשור רפואי לשיקום פגועי מוח או נכים הסובלים מקשיים רגשיים. אפשר גם לקחת חלק בפיתוח פתרונות רב מערכתיים למחלות של הגיל המבוגר – עם היבט נוירולוגי או ביולוגי אחר. כיוון תעסוקה אחר כולל שילוב בבתי חולים, מוסדות שיקומיים וכן גם קליניקות המטפלות ומאבחנות מצבים פסיכולוגיים, פסיכיאטריים והפרעות התנהגות.

מוסדות לימוד מובילים

רק מוסדות לימוד נבחרים בישראל מציעים אפשרות להתמחות בפסיכוביולוגיה לתואר השני. אפשרות אחת הינה ללמוד באוניברסיטת חיפה, המציעה מסלול לימודים המשלב בין חקר המוח לבין ההתנהגות, עם שילוב חקר פיזיולוגי של בעלי חיים וביוכימיה. מוסד לימוד אפשרי אחר ללימודי התואר השני בפסיכוביולוגיה הינו האוניברסיטה העברית. באוניברסיטה העברית אפשרות ללמוד לתואר שני הכולל כתיבת עבודת חקר מקיפה. גם באוניברסיטת תל אביב ישנה אפשרות לתואר שני בפסיכולוגיה, עם שילוב של קורסים מקיפים במדעי המוח ופיזיולוגיה של ההתנהגות.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן