לימודים בישראל

תואר שני בפסיכולוגיה ארגונית

השתכללות שוק העבודה והחשיבות ההולכת וגוברת של המשאב העיקרי של חברות וארגונים רבים, העובדים, הביאו לפריחתו של אחד הענפים הייחודים בפסיכולוגיה: פסיכולוגיה ארגונית. לימודי תואר שני בפסיכולוגיה ארגונית (שלעתים נקראת גם פסיכולוגיה תעסוקתית ופה ושם גם ניתן להיתקל בביטוי פסיכולוגיה תעשייתית) מתמקדים בהשפעות הדדיות של פרטים בתוך קבוצה (בקונטקסט של מקומות עבודה), בסוגיות של מנהיגות וניהול, הנעה, קידום עובדים ופיתוח ארגוני, יצירת זהות ארגונית, התמודדות עם שינויים ומשברים, מיון והשמת כוח אדם, שמירה על בריאות הנפש של העובדים ועוד.

לימודי פסיכולוגיה ארגונית לתואר שני

על מנת להפוך לפסיכולוג ארגוני יש צורך להשלים לימודי תואר שני בפסיכולוגיה ארגונית (בדיוק כפי שפסיכולוג חינוכי מחויב בלימודי פסיכולוגיה חינוכית לתואר שני, ובעצם כל פסיכולוג הופך לכזה רק לאחר לימודי המוסמך).

לימודי פסיכולוגיה ארגונית לתואר שני מוצעים באוניברסיטת בר אילן ואוניברסיטת אריאל. תואר שני עם התמחות בפסיכולוגיה ארגונית ניתן ללמוד במכללה האקדמית תל אביב יפו, וגם במרכז הבינתחומי בהרצליה תמצאו תוכנית לימודים רלוונטית – תואר שני בהתנהגות ופיתוח ארגונים (תוכנית משותפת לביה"ס למנהל עסקים ולביה"ס לפסיכולוגיה). אופציה נוספת של לימודי פסיכולוגיה לתואר שני בתחום זה היא הטכניון, שמציע מספר מסלולי לימוד בתחום במסגרת הפקולטה להנדסת תעשייה וניהול: פסיכולוגיה ארגונית, פסיכולוגיה קוגניטיבית והנדסת גורמי אנוש וכן שיווק התנהגותי.

מהם תנאי הקבלה?

תנאי הקבלה ללימודי פסיכולוגיה ארגונית, כמו עבור כל מסלול לימודים לקראת תואר שני בפסיכולוגיה, אינם קלים ומציבים רף גבוה בפני המבקשים להתמחות בתחום חדשני ומרתק זה.

הדרישה הבסיסית היא השלמת תואר ראשון בפסיכולוגיה (במוסד לימודים המוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה). בנוסף נדרש ממוצע מינימום במסגרת התואר הראשון הנ"ל, מעבר מבחן מתא"ם (מבחן מיון לקראת תואר שני בפסיכולוגיה הנערך על ידי המרכז הארצי לבחינות ולהערכה) בציון מינימלי, הצגת המלצות המעידות לא רק על הישגים בלימודים אקדמיים אלא גם על אישיות המתאימה לעיסוק הצולל אל נפש הארגון אך גם אל נפש האדם, ומעבר ראיון אישי שגם הוא בוחן בקפידה את אישיותו של כל אחד מהמבקשים להתמחות בלימודי פסיכולוגיה ארגונית.

ציוני המינימום במסגרת התואר הראשון ומבחן המתא"ם משתנים מאוניברסיטה לאוניברסיטה ולעיתים עשויים להשתנות גם משנה לשנה, ובכל מקרה ניתן משקל רב לראיון האישי ולהמלצות.

במה אפשר לעבוד?

ארגונים ועסקים גדולים הולכים ומשתכללים כל הזמן ובפרט בכל הקשור למיצוי ההון האנושי – איתור המועמדים המתאימים ביותר לכל תפקיד, מניעת שחיקה בעבודה, יצירת תהליכי הכשרה ולמידה מעצימים ועוד ועוד. על מנת לעשות זאת בדרך האפקטיבית ביותר, זו המבוססת על ידע מתקדם וכלים עדכניים, פונים הארגונים אל אנשי מקצוע בתחום ובפרט אל פסיכולוגים ארגוניים (שלעתים נקראים גם פסיכולוגים תעסוקתיים) שההשכלה שרכשו מאפשרת להם להשביח את הארגונים באמצעות השבחת העובדים בהם. פסיכולוגים ארגוניים משתלבים בחברות ובארגונים, בעיקר בגדולים שבהם.

אופציית תעסוקה נוספת הפתוחה בפני מי שבחר להתמחות בענף זה היא מחקר.

מוסדות לימוד לתואר שני בפסיכולוגיה ארגונית

לפניכם מדגם מסלולי לימודים במוסדות נבחרים:

 • תואר שני בפסיכולוגיה ארגונית באוניברסיטת בר אילן – מסלול המתקיים במסגרת המגמה הנקראת "חברתית ארגונית", וניתן לבחור בין מסלול רגיל לתואר שני לבין מסלול משולב לתואר שלישי (Ph.d). בכל מקרה הלימודים שמים דגש על חיבור ידע תיאורטי ליישום מעשי. מאחר שהמגמה היא חברתית-ארגונית הרי שנלמדים קורסים משני התחומים המשיקים זה לזה, ובין קורסי הבחירה: "היבטים פסיכולוגיים בארגונים בעולם גלובלי", "משא ומתן", "מנהיגות בארגונים" ו"תורת הראיון".
 • תואר שני בפסיכולוגיה ארגונית באוניברסיטת אריאל – תוכנית הלימודים לתואר שני בפסיכולוגיה ארגונית תעסוקתית באריאל מורכבת מ-3 רבדים: ייעוץ ארגוני (שכולל נושאים כגון פיתוח מנהלים, הנעת עובדים, הובלת שינויים, עבודת צוות ועוד), אבחון ומיון (כולל הסתגלות הפרט אל הארגון) וטיפול וייעוץ תעסוקתי (פיתוח קריירה והתפתחות אישית, פסיכופתולוגיה בעבודה ועוד). היקף הלימודים הוא 60 נ"ז והם נפרשים על פני שנתיים. בנוסף לקורסים השונים ישנם גם סמינריונים וכן פרקטיקום (התנסות מעשית בתחום) המתבצע במקומות כגון מכון אדם מילא, מדור המיון במשטרה, אינטל, אמדוקס, המרכז להערכה של קצונה בכירה בצה"ל ושירות התעסוקה.
 • תואר שני בפסיכולוגיה ארגונית במכללה האקדמית תל אביב יפו – לימודי התואר השני מחולקים ל-3 רבדים עיקריים: אבחון ומיון בתחום משאבי האנוש, הכוונה בכל הקשור לבחירת מקצוע ותכנון קריירה. בין הקורסים הנלמדים במסלול זה ניתן לציין את "הלכה ומעשה במיון התעסוקתי" ובין הסמינרים את "הטיות בתהליכי מיון והערכה".
 • תואר שני בפסיכולוגיה ארגונית במרכז הבינתחומי – המכללה המפורסמת השוכנת בהרצליה מציעה תואר שני בהתנהגות ופיתוח ארגונים, המשלב בין לימודי פסיכולוגיה מתקדמים לבין לימודי מנהל עסקים מתקדמים. המסלול פתוח לכל בעלי התואר הראשון בכל התחומים, כשבחלק מהמקרים יידרשו הסטודנטים באופן טבעי ללימודי השלמה. ניסיון ניהולי או מנהיגותי מהווה יתרון משמעותי. ניתן לבחור בין מסלול עם עבודת גמר (בהיקף 62 נ"ז) ומסלול מחקרי עם תזה (בהיקף 56 נ"ז), ושניהם נמשכים שנתיים. בין הקורסים הנלמדים: פסיכולוגיה חיובית בארגונים, מבוא לשינוי ופיתוח ארגוני, העברת מסרים אפקטיבית בעולם העסקים, הערכת והטמעת התערבויות ארגוניות, מבוא לשינוי ופיתוח ארגוני, סוציולוגיה ארגונית, היבטים משפטיים של תאגידים, ואתיקה מקצועית בעבודה בארגונים. בנוסף ישנם מפגשים עם מנהלים ויועצים וכן פרקטיקום.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן