לימודים בישראל

תואר שני בפסיכולוגיה התפתחותית

פסיכולוגיה התפתחותית מוגדרת בעיקר כתחום מחקר המתמקד בשנים הראשונות שלנו, אלה המשפיעות במידה ניכרת על כל חיינו. לימודי תואר שני בפסיכולוגיה התפתחותית מתמקדים באחד הענפים המרכזיים של התורה ששורשיה עוד בימי אפלטון ואריסטו אולם רק לקראת סוף המאה ה- 19, בימיו של זיגמונד פרויד, החלה להפוך למדע של ממש, ורק לקראת סוף המאה ה- 20 הפכה לאחד התחומים המרכזיים בחיינו.

לימודי הפסיכולוגיה הפכו בשנים האחרונות לאחד המסלולים הפופולאריים, וזאת לנוכח הביקוש ההולך וגדל לפסיכולוגים במסגרות שונות ובשלל תפקידים, אולם מבנה הלימודים הוא כזה שלימודי תואר ראשון בפסיכולוגיה אמנם מקנים ידע רחב היקף וכלים רבים, ופותחים לא מעט דלתות – אבל על מנת להתמחות כפסיכולוגים או לעסוק בתפקידים בכירים בתחום, נדרשת גם השלמת לימודי פסיכולוגיה לתואר שני במסגרת לימודי המשך באקדמיה.

מהי פסיכולוגיה התפתחותית?

פסיכולוגיה התפתחותית עוסקת בשינויים אותם עובר האדם לאורך חייו, ובפרט במהלך הילדות וגיל הבגרות.

הפסיכולוגיה ההתפתחותית בוחנת את התמורות באספקטים השונים של החיים: פיזית, קוגניטיבית, רגשית וחברתית, בוחנת את ההשפעות ההדדיות בין המרכיבים הנ"ל, מאבחנת ליקויים בהתפתחות וכמובן מציעה דרכי פיתרון להתפתחות לא תקינה מכל סוג שהיא, בין אם היא באה לידי ביטוי במצוקות חברתיות, בין אם בבעיות התנהגות ובין אם בקושי רגשי כזה או אחר.

דוגמאות לשאלות בהן עוסקת הפסיכולוגיה ההתפתחותית הן עד כמה משפיעה הגנטיקה על ההתפתחות ומה חלקם של ההקשרים החברתיים בכך, כיצד רוכש הילד שפה, מה צריכים ההורים לעשות כדי שהתינוק, ומאוחר יותר הפעוט, ייפרד מהם באופן מוצלח ויגבש לעצמו זהות משלו, ועוד.

בין התיאוריות המפורסמות בתחום: שמונת השלבים של אריקסון, ההתפתחות הקוגניטיבית של פיאז'ה, הספרציה-אינדיבידואציה של מאהלר וההתקשרות של בולבי.

תנאי קבלה

לימודי פסיכולוגיה התפתחותית לתואר שני מוצעים רק במקום אחד בארץ: אוניברסיטת חיפה. על מנת להתקבל ללימודים יש צורך בממוצע של 90 לפחות במסגרת לימודי תואר ראשון בפסיכולוגיה או מדעי ההתנהגות במוסד מוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה, בציון של 90 ומעלה. על מי שהשלים לימודי תואר ראשון במתכונת דו חוגית מוטל תנאי קבלה נוסף והוא ממוצע של 80 ומעלה בתואר הראשון הנוסף שנלמד לצד הפסיכולוגיה.

בנוסף להישגים האקדמיים הגבוהים הנ"ל, על המועמד לספק 2 המלצות ולעבור ראיון אישי. למסלול של פסיכולוגיה התפתחותית אין צורך במבחן מתא"ם, אולם מי שלמד בחו"ל את התואר הראשון צריך לעבור מבחן GRE.

חשוב להדגיש כי בכל שנה מתקבל מספר מצומצם מאוד של מועמדים ללימודי התואר השני בפסיכולוגיה התפתחותית, כך שהתחרות על כל מקום עזה ומחייבת הצטיינות הן במסגרת לימודי התואר הראשון והן בכלל.

תוכנית לימודי פסיכולוגיה התפתחותית לתואר שני

לימודי תואר שני בפסיכולוגיה התפתחותית מאפשרים בחירה בין שני מסלולים: יישומי ומחקרי. על פי רוב הלימודים נמשכים שנתיים, ומעניקים הכשרה יסודית ומעמיקה בכל הקשור להתפתחות ילדים ובני נוער, תוך שימת דגש על מצבי סיכון ומעורבות המשפחה והקהילה בטיפול בילדים שהתפתחותם אינה תקינה. חלק מהמסלולים מתקיימים במסגרת המרכז לחקר התפתחות הילד והם נמשכים שלוש שנים.

בין הנושאים הנלמדים במסגרת לימודים גבוהים אלה: התפתחות תפישתית, חוויות טראומתיות, פסיכופתולוגיה של הילד והנער, יחסי הורים וילדים, התפתחות העצמי, גדילה מחוץ לבית נורמטיבי, רכישת יכולות למידה, התפתחות רגשית חברתית מוקדמת, הורות והתקשרות, שיטות התערבות התפתחותית ועוד.

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

בוגרי לימודי תואר שני בפסיכולוגיה התפתחותית יכולים לעבור סטאז' (בפיקוח משרד הבריאות) ובחינות הסמכה של המשרד ולעבוד כפסיכולוגים עצמאיים או שכירים במוסדות שונים, ולטפל בילדים ובבני נוער וכמובן גם במשפחותיהם.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן