לימודים בישראל

תואר שני בפסיכולוגיה חברתית

אחד הענפים המרתקים של התורה החוקרת את התנהגות המין האנושי הוא הפסיכולוגיה החברתית. פסיכולוגיה חברתית עוסקת בקשרי הגומלין בין הפרט לחברה ובהשפעות ההדדיות של הפרט על החברה ושל החברה על הפרט. תואר שני בפסיכולוגיה חברתית הוא מסלול מאתגר שלא קל להתקבל אליו אך בהחלט כדאי להתאמץ לנוכח התמורה הגבוהה.

בעולם האקדמי בישראל וגם בחו"ל, יותר ויותר תחומים מחייבים השכלה רחבה ומעמיקה גם יחד, וביניהם תחום הפסיכולוגיה. לימודי תואר ראשון בפסיכולוגיה אמנם מקנים ידע נרחב ופותחים אפשרויות תעסוקה מגוונות בפני הבוגרים, אך על מנת לקבל הסמכה לעבודה כפסיכולוג, יש להשלים תואר שני בפסיכולוגיה ולהתמחות במגמה ספציפית. לפניכם כל המידע על לימודי פסיכולוגיה לתואר שני עם התמחות בפסיכולוגיה חברתית.

איפה מוצעים לימודי פסיכולוגיה חברתית לתואר שני?

כל האוניברסיטאות בארץ פרט לטכניון ולמכון וייצמן מציעות לימודי תואר שני בתחום זה. חשוב לציין כי גם באוניברסיטה הפתוחה קיים מסלול שכזה, וגם במכללה הבינתחומית הרצליה מוצע התואר השני יקר הערך בפסיכולוגיה חברתית.

תנאי הקבלה

לא קל להתקבל אל לימודי תואר שני בפסיכולוגיה באופן כללי, וכך המצב גם כשמדובר בפסיכולוגיה חברתית. לאוניברסיטה הפתוחה, למשל, מתקבלים סטודנטים שהשלימו לימודי תואר ראשון בפסיכולוגיה עם ממוצע 88 או יותר ובנוסף הם בעלי ציון מתא"ם (מבחן מיוחד הבודק התאמה ללימודי תואר שני בפסיכולוגיה) 100 ומעלה. מי שלמדו לתואר ראשון שאינו פסיכולוגיה נדרשים ללימודי השלמה. בכל מקרה יש לעבור ראיון אישי שמשפיע כמובן גם הוא על סיכויי הקבלה.

באוניברסיטת תל אביב תנאי הקבלה דומים לאלה של האוניברסיטה הפתוחה, ואילו במכללה הבינתחומית הרצליה הרף המינימלי הוא ציון 86 במסגרת התואר הראשון וציון 90 או יותר במתא"ם. לאחר מעבר רף זה מוזמנים המועמדים לראיון אישי שיקבע אם יתקבלו ללימודים או לא.

באוניברסיטת בר אילן דורשים תואר ראשון עם ממוצע של לפחות 85, ולימודי השלמה במידה ותואר זה אינו בפסיכולוגיה, כשבנוסף יש להגיש המלצות אקדמיות. כדאי לדעת שמספר המקומות בכל שנה מצומצם והתחרות על כל מקום – רבה. גם באוניברסיטת חיפה התחרות על כל מקום עזה, ואילו באוניברסיטת אריאל (שם הלימודים הם לתואר שני בפסיכולוגיה ארגונית-חברתית-תעסוקתית) מבקשים תואר ראשון במדעי ההתנהגות או בפסיכולוגיה עם ממוצע 90 לכל הפחות וציון מתא"ם 100 ומעלה.

מה כוללים לימודי תואר שני בפסיכולוגיה חברתית?

באופן טבעי ישנם הבדלים בין תוכניות הלימוד של האוניברסיטאות השונות ודגשים שונים, וכך למשל אוניברסיטה אחת תעסוק בפן הפסיכולוגי של הסכסוך היהודי-ערבי בעוד אחרת תבקש לחקור התפתחות מוסר בקרב פרטים בהתאם להשפעות חברתיות. במקביל ישנו גם מכנה משותף והוא חקר הדרכים בהן מגובשות עמדות חברתיות, כיצד נוצרות נורמות מקובלות, מתי אנחנו נכנעים לסטריאוטיפים וסטיגמות, התנהלות בארגונים ועוד.

בין הנושאים הנלמדים ניתן למצוא את השפעת רוב על מיעוט, ציות לסמכות, גזענות, שינוי הרגלי צריכה של ציבור שלם וישנן כמובן עוד דוגמאות רבות.

המאפיינים הייחודיים של תוכניות הלימוד השונות

לימודי תואר שני בפסיכולוגיה חברתית במכללה הבינתחומית הרצליה מאפשרים בחירה בין 3 התמחויות: קבלת החלטות, קונפליקטים ופיוסים בין קבוצות ויחסים בין אישיים. כמו כן ניתן לבחור בין תואר עם תזה לבין תואר לא מחקרי, ובכל מקרה זוכים הסטודנטים למפגשים מעשירים עם אנשי מקצוע בכירים בנוסף ללימודים המעצימים.

במסגרת לימודי פסיכולוגיה לתואר שני במגמה החברתית באוניברסיטת תל אביב ניתן להתמקד בתחום כגון שיווק, התנהגות בריאותית ועוד, ואילו באוניברסיטה הפתוחה ניתן ללמוד בקורסים דוגמת "היבטים פסיכולוגיים של תקשורת במרחב הדיגיטלי", "אבחון תעסוקתי ומיון עובדים" ו"דמוקרטיה ופמיניזם: מגדר, אזרחות וזכויות אדם".

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן