לימודים בישראל

תואר שני בפסיכולוגיה חינוכית

ההתמקצעות ההולכת וגוברת של מערכת החינוך, ותשומת הלב הרבה הניתנת גם לפן הרגשי של השתלבות הילדים במסגרת השונות, גורמות לכך שהביקוש לשירותיהם של פסיכולוגים חינוכיים עולה בהתמדה – ובהתאם עולה גם הביקוש למסלולים השונים של לימודי תואר שני בפסיכולוגיה חינוכית. בדומה לכל ההתמחויות בפסיכולוגיה גם פסיכולוגיה חינוכית מוצעת כתחום התמחות במסגרת תואר שני בפסיכולוגיה, ובאופן טבעי הם מיועדים לבוגרי לימודי תואר ראשון בפסיכולוגיה. לפניכם כל המידע אודות לימודי פסיכולוגיה לתואר שני בדרך לרכישת מקצוע של פסיכולוג חינוכי.

מהי פסיכולוגיה חינוכית?

הפסיכולוגיה החינוכית היא אחד הענפים החשובים והרגישים של תורת הפסיכולוגיה. פסיכולוגים חינוכיים מתמקדים – בין אם בעיסוק בפועל ובין אם במחקר תיאורטי – במגוון רחב של נושאים ובהם השפעת המסגרות החינוכיות על הפרט, יעילותן של פעילויות חינוכיות שונות, המנעד הרגשי של הילד בבית הספר (לא רק מבחינת הלימודים והשפעתם, אלא גם בהיבט החברתי), אבחון מידת ההתאמה של כל פרט לכל מסגרת אופציונלית, הדרכת הורים, ייעוץ לאנשי צוות בית הספר או הגן, התמודדות עם מצבים משבריים כלליים (למשל מלחמה) ועוד.

פסיכולוגיה חינוכית היא בעיקר תחום עיסוק שמטרתו יצירת תהליכים חינוכיים אופטימליים וסביבות למידה מעצימות, הן מבחינת הפרט והן מבחינת המסגרת החינוכית (ובמיוחד בתי הספר).

תנאי קבלה

רף תנאי הקבלה לתואר שני בפסיכולוגיה חינוכית נחשב גבוה למדי, כמתבקש לנוכח הרמה הגבוהה מאוד של הלימודים והאחריות הרבה המוטלת על כתפיהם של הפסיכולוגים החינוכיים בתפקידים השונים.

על מנת להתקבל ללימודי פסיכולוגיה חינוכית במרכזי לימוד שונים בארץ יש להשלים תואר ראשון בממוצע ציונים גבוה יחסית, לעמוד בציון מתא"ם מינימאלי (בהתאם למוסד שנבחר) ובנוסף נדרשת הצגת המלצות ועמידה בראיון אישי.

אפשרויות התעסוקה

רוב הבוגרים של מסלול לימודי התואר השני בפסיכולוגיה חינוכית עובדים כפסיכולוגים חינוכיים בגנים ובבתי הספר. הם מועסקים על ידי הרשויות המקומיות ובמקביל נמצאים תחת חסותו של משרד החינוך (שבמסגרתו פועל אגף שפ"י – שירות פסיכולוגי ייעוצי). אופציה נוספת היא השפ"חים (שירות פסיכולוגי חינוכי) של הרשויות המקומיות השונות.

כדאי לדעת שבשנת 2007 התריע מבקר המדינה מפני מחסור חמור בפסיכולוגים חינוכיים. אמנם מאז צומצם הפער בין הרצוי למצוי, אולם גם כך הביקוש עולה על ההיצע, כך שמצבם של בוגרי לימודי הפסיכולוגיה החינוכית בשוק התעסוקה טוב.

עוד חשוב להדגיש כי בתום לימודי התואר השני עדיין לא מוגדרים הבוגרים כפסיכולוגים חינוכיים – לשם כך יש לעבור גם התמחות.

היכן מוצעים לימודי פסיכולוגיה חינוכית לתואר שני?

לימודי תואר שני בפסיכולוגיה חינוכית מוצעים במספר מקומות בישראל:

 • תואר שני בפסיכולוגיה חינוכית באוניברסיטה העברית – תואר שני בפסיכולוגיה חינוכית מטעם האוניברסיטה העברית, שהינה אחת המובילות בארץ, מקנה לבוגריו לא רק יכולות גבוהות וידע רחב היקף אלא גם תעודה שפותחת דלתות רבות, בעיקר בזכות הייחודיות של התוכנית אשר משלבת את הפסיכולוגיה החינוכית עם הפסיכולוגיה הקלינית של הילד. רף הקבלה הוא ציון 85 ומעלה במסגרת לימודי התואר הראשון, ממוצע 87 או יותר בקורסי הפסיכולוגיה, וציון 125 ומעלה במתא"ם. כמו כן נדרשות המלצות. הלימודים נערכים בשיתוף פעולה עם בית הספר לחינוך, ומבוססים על הגישה הרב מערכתית המייחסת חשיבות רבה גם ליחסים בין הילד לבני משפחתו ובאופן כללי לאופן בו מתנהלים חייו. באוניברסיטה העברית נדרשות 57 נ"ז, והם כוללים שני פרקטיקומים, האחד חינוכי (בבית ספר) והשני קליני (במסגרת מרפאות שונות) – בשנה הראשונה מוקדשים לכך יום או יומיים, ובשנה השנייה יומיים או שלושה. יצוין כי במסלול זה האוניברסיטה העברית מציעה תוכנית ייחודית למגזר החרדי.
 • תואר שני בפסיכולוגיה חינוכית במרכז האקדמי פרס – תוכנית הלימודים של המרכז האקדמי פרס מאפשרת בחירה בין שתי התמקדויות: "לקויות למידה" – שבה מתעמקים בנושא זה, השפעותיו על התלמיד ובני משפחתו ודרכים להתמודדות עם הקושי ולהעצמת החוסן הרגשי; ו"טרום וראשית בית ספר" – שבה מתעמקים בשלבים הקריטיים של המעבר אל הגן וממנו אל בית הספר. בין הקורסים הנלמדים: הערכת בית הספר והקהילה כסביבה רגשית חינוכית, טיפול התנהגותי קוגניטיבי בילדים ובני נוער (CBT), קריאה וקשיי קריאה, התמודדות עם מצבי משבר ופסיכולוגיה חיובית. רף הקבלה מיועד לבוגרי תואר ראשון עם ממוצע של 90 ומעלה בלימודי הפסיכולוגיה ו- 80 ומעלה בחוג השני. ציון המתא"ם המינימלי הוא 95.
 • תואר שני בפסיכולוגיה חינוכית במכללת תל חי – מסלול לימודים המאפשר לבחור בין מסלול עם תזה לבין מסלול שיש בו עבודת גמר. יודגש כי בדומה למסלולים המובילים אל תואר שני בפסיכולוגיה חברתית, ארגונית, קלינית וכו' בכל המכללות והאוניברסיטאות, גם על מנת להתקבל למסלול זה יש לעבור מבחן מתא"ם – מבחן מיוחד הבוחן התאמה ללימודי פסיכולוגיה לתואר שני.
 • תואר שני בפסיכולוגיה חינוכית באוניברסיטת בן גוריון – הלימודים מתקיימים בשיתוף פעולה עם המחלקה לחינוך, וניתן לבחור בין שתי חטיבות: חטיבה מחקרית שמתאימה במיוחד למי שרוצה להמשיך לדוקטורט, וחטיבה יישומית טיפולית, שמאפשרת הפיכה לפסיכולוגים חינוכיים לכל דבר (לאחר 4 שנות התמחות, כמו בוגרי כל תואר שני בפסיכולוגיה חינוכית בכל מקום אחר).
 • תואר שני בפסיכולוגיה חינוכית במכללה האקדמית עמק יזרעאל – תוכנית הלימודים לתואר מוסמך בפסיכולוגיה חינוכית של המכללה האקדמית עמק יזרעאל שמה דגש על הקניית מגוון טכניקות טיפול (הן עבור ילדים בגילאים השונים והן עבור ההורים שמהווים חלק בלתי נפרד מכל תהליך טיפול חינוכי), על הקניית כלי האבחון וההערכה המתקדמים ביותר (לאבחון קשיי קשב וריכוז, לקויות למידה כאלה ואחרות, מצוקות רגשיות, יכולות קוגניטיביות ועוד) ועל יצירת בסיס לשיתוף פעולה מיטבי עם מערכות החינוך הרלוונטיות. הלימודים נמשכים שנתיים במסלול עם עבודת הגמר ושלוש במסלול שיש בו גם תזה, וכוללים גם פרקטיקום שמתבצע במסגרת השירותים הפסיכולוגים החינוכיים השונים של מחוז הצפון במשך יום או יומיים מדי שבוע, וזאת בנוסף לשלושת ימי הלימודים השבועיים העיוניים.

בנוסף לאפשרויות הנ"ל של לימודים בישראל ניתן ללמוד לתואר שני בפסיכולוגיה חינוכית גם בחו"ל.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן