לימודים בישראל

תואר שני בפסיכולוגיה קוגניטיבית

כל סטודנט לתואר ראשון בפסיכולוגיה או במדעי ההתנהגות נתקל בשלב די ראשוני במהלך הלימודים במושג פסיכולוגיה קוגניטיבית. נושא זה מוצע בקורס בסיסי ולעיתים ישנה אפשרות להרחיב לגביו גם בקורסים מתקדמים. הקשרים של התחום חוזרים ונשנים כחלק מקורסים מתקדמים. כעת, אוניברסיטאות בודדות החלו להציע גם תואר שני בפסיכולוגיה, עם התמחות בפן הקוגניטיבי.

מהי פסיכולוגיה קוגניטיבית?

מהו הייחוד של תחום זה לעומת תחומים אחרים במדע הנפש? על פי הפסיכולוגיה הקוגניטיבית, ראוי לשים לב לאו דווקא להיבטים הלא מודעים של הפסיכולוגיה האנושית (התת המודע או היצרים והדחפים אותם הדגישו פרויד ותלמידיו). הדגש, כך על פי פסיכולוגים וחוקרים קוגניטיביים, צריך להיות ברובד המודע של הפסיכולוגיה. הרובד המודע כולל תהליכי חשיבה, יכולת למידה מודעת, רכישת השפה, היכולת להפעיל מנגנון לוגי לצורך קבלת החלטות.

לימודי פסיכולוגיה קוגניטיבית לתואר שני

הלימוד האקדמי הנפרד של הפסיכולוגיה הקוגניטיבית בארץ לוקה בחסר. רק מתי מעט פקולטות המציעות לימודי פסיכולוגיה קוגניטיבית לתואר שני עם מיקוד בקוגניציה נפתחו וזאת על אף שמדובר בתחום פורה ובעל חשיבות ותרומה ממשית ומעשית.

נושאי לימוד

נושאי הלימוד עליהם שמים דגש בתואר השני בפסיכולוגיה קוגניטיבית כוללים, בין היתר, נושאים כגון: מנגנוני התפיסה האנושית והיכולת לרתום משאבי קשב וריכוז לביצוע משימה. מערכת העצבים ומנגנונים מוחיים הקשורים להסקת מסקנות, לימוד, יכולת זיהוי של חפצים, פנים, התמצאות במרחב.

בנוסף, לומדים גם על האינטליגנציה האנושית, מבחנים פסיכולוגיים, המשגה, שימוש בדימויים, היכולת להעריך את תפקודו וכישוריו של אדם על פי נורמה מקובלת. נלמדים הגורמים והסיבות המאפשרים לאדם לדחות סיפוקים ולגייס משאבים נפשיים לצורך למידה ושימוש בקוגניציה וכן לומדים על חלקי המוח המקושרים עם פעילות קוגניטיבית לסוגיה.

זאת ועוד, עוסקים בלימוד שינויים קוגניטיביים המתרחשים במהלך החיים וכן תיאוריות ומחקרים חדשים הבאים לשפוך אור על קוגניציה בילדים, בקשישים, תהליכי שיקום והקשר בין מצב מוחי וגופני לתהליכים שכליים מורכבים.

תחומי התמחות

תחום הפסיכולוגיה הקוגניטיבית בישראל מובנה למדי. מי שבוחר תחומי התמחות אחרים בפסיכולוגיה – יכול לשלב בהם קורסים מתקדמים בפסיכולוגיה קוגניטיבית התואמים את המסלול הנבחר. למשל, אלה הבוחרים ללמוד לתואר השני בתחום הקליני של הילד (פסיכולוגיה חינוכית) יוכלו ללמוד קורסים שעוסקים בקוגניציה ותהליכי לימוד בגיל הילדות. סטודנטים שעוסקים בלימוד פסיכולוגיה קלינית לתואר שני יוכלו לשלב במהלך הלימודים קורסים בקוגניציה של הגיל המבוגר. בתואר שני ללימוד פסיכולוגיה התפתחותית נהוג לשלב לא מעט קורסים העוסקים בלמידה המקובלים בגילאים השונים וכן בהפרעות או קשיים קוגניטיביים עימם מתמודדים ילדים ובני נוער.

גם במסלול נוירופסיכולוגיה לומדים על ההכרה האנושית כפי שזו באה לידי ביטוי בפעילות המוח, באזורים הפעילים מבחינה נוירולוגית וכן בכימיה של המוח וכן ביוכימיה ואנדוקרינולוגיה.

תנאי קבלה לתואר שני בפסיכולוגיה קוגניטיבית

תנאי הקבלה לתואר שני בפסיכולוגיה קוגניטיבית כוללים ממוצע גבוה למדי בתואר הראשון של לימודי הפסיכולוגיה, בהתאם לכמות המועמדים שנרשמו למגמה. ברוב המקרים, יידרש ממוצע של 85 עד 90 וגם הצלחה בבחינת מתא"ם – הבחינה המיועדת לנבא הצלחה בתחום ויכולת להגיע להישגים גבוהים.

משך זמן הלימודים

תואר שני בפסיכולוגיה קוגניטיבית אורך כשנתיים. תקופה ארוכה יותר נדרשת למבקשים להירשם למסלול הישיר לדוקטורט.

אפשרויות תעסוקה לבוגרי תואר שני

פסיכולוגים קוגניטיביים יכולים להשתלב במוסדות רפואיים, שיקומיים, ופסיכוגריאטריים. הם יכולים לעסוק באבחון של אנשים הסובלים מלקויות למידה או בעיות התנהגות. הם מהווים יועצים שיכולים ללוות גופי חינוך ממלכתיים או פרטיים.

לאחר הלימודים ניתן גם לעסוק במחקר, להמשיך ללימודי תואר שלישי, ליזום מחקרים יישומיים מטעם גופים פרטיים או מכוני מחקר לאומיים. אפשר להשתלב בתפקידי הוראה, באקדמיה, בניהול גופים גדולים, מחלקות משאבי אנוש ואגפי כוח אדם. הבוגרים יכולים להוביל מכונים לאבחונים קליניים עם דגש קוגניטיבי.

מוסדות לימוד מובילים

את התואר השני בפסיכולוגיה קוגניטיבית ניתן לרכוש במוסדות לימוד נחשבים כגון אוניברסיטת בר אילן ואוניברסיטת תל אביב. בבר אילן קיים מסלול לימודים משולב – קוגניציה רגש ומוח. ניתן לבחור במסלול לתואר שני רגיל או במסלול ישיר לדוקטורט (תואר שלישי). באוניברסיטת תל אביב מגוון מסלולי לימוד לתואר שני בפסיכולוגיה, עם אפשרות להתמקד גם בתחום הקוגניטיבי. למעוניינים להירשם באוניברסיטאות אחרות, ישנם מסלולי פסיכולוגיה עם התמחויות אחרות, שניתן לשלב בהן קורסי בחירה בקוגניציה כתחום משני.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן