לימודים בישראל

תואר שני בפסיכולוגיה קלינית

לימודי פסיכולוגיה קלינית הם הלימודים היוקרתיים ביותר והמבוקשים ביותר במסגרת מסלולי לימודי פסיכולוגיה לתואר שני. בוגרי מסלול זה הופכים – לאחר סטאז' ומבחן הסמכה – לפסיכולוגים קליניים, מקצוע המשלב שכר גבוה, תדמית מכובדת וסיפוק רב.

תואר שני בפסיכולוגיה קלינית הוא גולת הכותרת של הלימודים בתחום המרתק העוסק בחקר הנפש וההתנהגות האנושית, ויעד נחשק עבור רוב רובם של הסטודנטים הפוסעים אל בנייני המחלקות לפסיכולוגיה באוניברסיטאות ובמכללות האקדמיות. בוגרי תואר זה הם אלה שהופכים לפסיכולוגים במובן הקלאסי של המילה, וזאת לאחר התמחות בת מספר שנים ומעבר בחינת מומחיות.

מה כוללים הלימודים?

לימודי פסיכולוגיה קלינית לתואר שני הם חוויה מרתקת ותובענית, הנמשכת שנתיים ומשלבת לימודים תיאורטיים והתנסות מעשית.

בין הקורסים: פסיכופתולוגיה – הפרעות שראשיתן בילדות, החלום ומימדיו, רגישות תרבותית באבחון ובטיפול, התערבות טיפולית במשבר, הפסיכולוגיה של האושר, פסיכופתולוגיה למתקדמים: הפרעות אכילה, טיפול משפחתי, התערבויות קהילתיות, טיפול קוגניטיבי התנהגותי ועוד ועוד.

הלימודים כוללים כאמור התנסות מעשית, הנקראת פרקטיקום. בדרך כלל מוקדשים יומיים בשבוע לאורך כל שתי שנות הלימודים לפרקטיקום, המתבצע במרפאות לבריאות הנפש ובבתי חולים פסיכיאטריים, ומאפשר לסטודנטים להבין באמת מה כוללת עבודתו של הפסיכולוג הקליני, הן בטיפול בילדים והן בטיפול במבוגרים.

חלק מתוכניות הלימודים הן בדגש מחקרי מדעי, כלומר נועדו להכשיר חוקרים בתחום שלא מפסיק להתפתח ולהשתכלל. ישנם כאמור גם מסלולים המתמקדים בפסיכולוגיה הקלינית של הילד.

תנאי קבלה

על מנת להתקבל ללימודי פסיכולוגיה קלינית צריך קודם כל, באופן טבעי, להיות בוגרי לימודי תואר ראשון בפסיכולוגיה – אבל זהו רק תנאי בסיסי, והדרך עד הקבלה למסלול היוקרתי והדורש מצוינות גבוהה ארוכה.

תהליך המיון מתבסס גם על ציון המתא"ם – מבחן מיוחד הבוחן התאמה ללימודים מתקדמים בפסיכולוגיה. מבחן זה מורכב משני חלקים – כ-40 שאלות הבוחנות את יכולתו של המועמד להשתמש בכלים סטטיסטיים שונים כדי לבצע מחקרים בתחום הפסיכולוגיה ובאופן כללי בשיטות מחקר רלוונטיות לתחום, ועוד כ-50 שאלות שבוחנות את היכולת של כל מועמד להפיק ידע על סמך קריאתו של טקסט באנגלית. המבחן נמשך כ-5.5 שעות (עם הפסקה בת 30 דקות בין שני החלקים) וטווח הציונים בו הוא בין 50 ל-150.

דרישות נוספות: על מנת לבחון את האישיות של המועמדים לפסיכולוגיה קלינית ולא רק את יכולותיהם, הם נדרשים לספק שני מכתבי המלצה וכן לעבור ראיון אישי. באוניברסיטת תל אביב ישנם גם ימי הערכה מיוחדים הכוללים מטלות שונות ומשחקי תפקידים.

כאמור רף הקבלה מאוד גבוה: באוניברסיטת תל אביב למשל ציון התואר הראשון המינימלי הוא 90 ובמתא"ם המינימום הוא 105. באוניברסיטה העברית הציונים המינימליים הם 87 בתואר הראשון ו-125 במתא"ם, ואילו במכללה האקדמית רופין ציוני המינימום הם 88 בתואר הראשון ו-100 במתא"ם כשבפועל ממוצעי הציונים של המתקבלים בשנה החולפת היו 94 ו-119, בהתאמה.

עוד כדאי לדעת כי במרכז הבינתחומי הרצליה נשקלת גם מועמדותם של בוגרי לימודי תואר ראשון בתחום אחר (לא פסיכולוגיה ולא מדעי ההתנהגות). מי שמתקבל יידרש באופן טבעי לעבור לימודי השלמה.

חשוב להדגיש שלכל מוסדות הלימוד בישראל מתקבלים מדי שנה רק סטודנטים ספורים למגמה הקלינית (מתוך מספר רב של מועמדים), כך שמי שחלום חייו הוא להיות פסיכולוג קליני חייב להיות מחויב לכך מהרגע הראשון של התואר הראשון. התחרות על כל מקום פנוי עזה ורף הקבלה גבוה מאוד ולמעשה זהו אחד מהמסלולים של לימודים אקדמיים שהכי קשה להתקבל אליהם.

היכן מוצעים לימודי תואר שני בפסיכולוגיה קלינית?

המעוניינים ללמוד פסיכולוגיה קלינית יכולים לעשות זאת, אם יעמדו בדרישות הקבלה כמובן, באוניברסיטת תל אביב, באוניברסיטת בר אילן, באוניברסיטת בן גוריון, באוניברסיטה העברית וכן במכללה האקדמית תל אביב יפו, במרכז הבינתחומי בהרצליה ובמכללה האקדמית רופין.

חלק ממוסדות הלימוד מציעים במסגרת לימודי תואר שני התמחות מיוחדת בפסיכולוגיה קלינית של ילדים, וכולם מציעים ייעוץ לימודים פרטני המאפשר למתעניינים לקבל תמונה מלאה לגבי סיכויי קבלתם, מסלול הלימודים והאפשרויות לאחר השלמת התואר.

דוגמאות לתוכניות לימודים במוסדות נבחרים:

 • תואר שני בפסיכולוגיה קלינית באוניברסיטת תל אביב – המגמה נקראת קלינית מחקרית, והיא מאחדת את לימודי הפסיכולוגיה הקלינית של המבוגר עם לימודי הפסיכולוגיה הקלינית של הילד. במסגרת זאת מתבצע לימוד אינטנסיבי של מגוון הפרעות נפשיות המאפיינות שלבים שונים במעגל החיים, של כלים מתקדמים לאבחון ולהערכה וכמובן של התיאוריות המרכזיות לטיפול פסיכולוגי קליני. בנוסף מושם דגש רב על הכשרה מחקרית.
 • תואר שני בפסיכולוגיה קלינית באוניברסיטה העברית – לימודי תואר זה באוניברסיטה הוותיקה והמוערכת מתמקדים בשני ענפים מרכזיים – טיפול התנהגותי קוגניטיבי ופסיכותרפיה פסיכודינמית. סטודנטים מצטיינים יוכלו ללמוד במסלול ישיר לדוקטורט.
 • תואר שני בפסיכולוגיה קלינית במרכז הבינתחומי הרצליה – במכללה זו יש לבחור בין לימודי פסיכולוגיה קלינית של המבוגר לבין זו של הילד. ניתן גם לבחור בין מסלול עם תזה לבין מסלול ללא תזה, וזאת לקראת סוף השנה הראשונה. תוכנית הלימודים מעודדת חשיבה פלורליסטית וחשיפה למבחר תיאוריות ושיטות טיפוליות במטרה ליצור אינטגרציה אפקטיבית במיוחד.
 • תואר שני בפסיכולוגיה קלינית במכללה האקדמית תל אביב יפו – במכללה המזוהה עם מצוינות אקדמית מוצעת תוכנית מקיפה שכולל את הפסיכולוגיה הקלינית של המבוגר והילד גם יחד, וכן פסיכולוגיה קלינית התפתחותית. בנוסף נלמדים קורסים בתחום הפסיכופרמקולוגיה.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן