לימודים בישראל

תואר שני בפסיכולוגיה רפואית

פסיכולוגיה, על אף היותה כלי טיפולי ממדרגה ראשונה, היא חלק ממדעי החברה ולכאורה מדובר בתחום נפרד לחלוטין מהרפואה. פסיכולוגיה רפואית היא ענף של הפסיכולוגיה המחבר אותה אל הרפואה, ועוסק בקשרים ההדוקים בין גוף לנפש וביחסי הגומלין המורכבים בין מאפיינים התנהגותיים וחברתיים לבין מאפיינים פיזיים.

בוגרי תואר שני בפסיכולוגיה רפואית שעברו התמחות בתחום עובדים בעיקר במרפאות שונות ובמסגרות אישפוזיות. במיוחד הם נדרשים כדי לסייע לחולים במחלות כרוניות או חשוכות מרפא בהתמודדות עם מצבם המורכב, עם החרדות והדיכאון שמתווספים במקרים רבים על המחלה הפיזית ועם הסטרס שבאופן טבעי מתלווה לכך. הענף המוכר ביותר של לימודי פסיכולוגיה רפואית הוא הפסיכואונקולוגיה, תורה שמטרתה להקל על חולי הסרטן (שלצערנו הולכים ומתרבים בשנים האחרונות) ובני משפחותיהם במהלך ההתמודדות המורכבת עם המחלה.

תנאי הקבלה

באופן כללי, לימודי תואר שני בפסיכולוגיה מציבים רף קבלה גבוה מאוד, כפי שמתבקש מתחום כה רגיש שבוגריו צוללים אל עומק נפשו של האדם. רף הקבלה כולל לימודי תואר ראשון בפסיכולוגיה או תחום דומה, עם ממוצע ציונים גבוה וכן מעבר בחינת מתא"ם (מבחן הממיין את המועמדים לקראת לימודי פסיכולוגיה לתואר שני), המלצות וראיון אישי.

תנאי הקבלה למסלול הייחודי של פסיכולוגיה רפואית משתנים משנה לשנה, ולאישיותו של המועמד ישנו משקל נכבד במיוחד.

מה כוללים לימודי תואר שני בפסיכולוגיה רפואית?

לימודי פסיכולוגיה רפואית לתואר השני נמשכים שנתיים, היקפם 60 נ"ז והם מורכבים מקורסי חובה, סמינרים ופרקטיקום (התנסות מעשית) במשך יומיים בשבוע. כן נדרשת הגשת עבודת גמר.

התחומים העיקריים הנלמדים הם פסיכופתולוגיה, פסיכודיאגנוסטיקה ופסיכותרפיה, וכן היכרות עם גישות, תיאוריות ומודלים שונים. בנוסף נלמדים קורסים בסיסיים באנטומיה ובפיזיולוגיה, קורסים מתקדמים בפסיכופרמקולוגיה, בסוציולוגיה של הרפואה וכן סוגיות אתיות. לצד הפן התיאורטי ישנו כאמור גם חלק פרקטי נרחב המכשיר את הסטודנטים להיות אנשי מקצוע מובילים בתחום זה, ובפרט חושף אותם לדינמיקות המורכבות של יחסי חולים ומטפלים, השפעת גורמים פסיכולוגיים על תהליכי הבראה והתמודדות עם מחלה כרונית.

היכן מוצעים לימודי פסיכולוגיה רפואית לתואר שני?

בישראל ניתן ללמוד פסיכולוגיה רפואית במכללה האקדמית תל אביב יפו, במסגרת לימודי תואר שני. חשוב להדגיש כי על אף שמדובר במכללה, הרי ששכר הלימוד זהה לזה המשולם באוניברסיטאות בארץ.

לימודים במכללה האקדמית תל אביב יפו

המכללה האקדמית תל אביב יפו שוכנת ביפו, לא רחוק מאצטדיון בלומפילד ומשדרות ירושלים. היא הוקמה בשנת 1994, ביוזמה משותפת של אוניברסיטת תל אביב, עיריית תל אביב והמועצה להשכלה גבוהה. למרות שמכללות נתפשות לעיתים כפחות איכותיות מאוניברסיטאות כדאי לדעת שבשנת 2009, למשל, הציון הפסיכומטרי הממוצע של תלמידי מכללה זו היה השני בגובהו בארץ.

בית הספר למדעי ההתנהגות של המכללה מוסמך על ידי המל"ג להעניק תארים שניים בפסיכולוגיה קלינית, פסיכולוגיה תעסוקתית, פסיכולוגיה שיקומית וכאמור פסיכולוגיה רפואית.

המכללה האקדמית תל אביב יפו עורכת מעת לעת ימים פתוחים המאפשרים למתעניינים בלימודים בתחום לקבל מידע מקיף ובלתי אמצעי על האפשרויות במסגרתה. על מנת לקבל מידע מפורט יותר המותאם ספציפית אליכם מוזמנים למלא פרטיכם בטופס באתר, ונציגי המכללה האקדמית תל אביב יפו יחזרו אליכם עם תשובות לכל השאלות.

הקשר בין פסיכולוגיה רפואית ורפואה משלימה

לימודים בתחום הפסיכולוגיה הרפואית וכן לימודי רפואה משלימה כוללים הרבה מן המשותף, שכן מדובר בשני תחומים המתמקדים בהשפעות ההדדיות של הגוף על הנפש ושל הרגשי על הפיזי, וכן מקנים כלים רבים המאפשרים לחולים במחלות כרוניות להתמודד עם מצבם בהצלחה.

מצד שני, חשוב להדגיש כי ישנם גם לא מעט הבדלים: לימודי רפואה משלימה בישראל אינם לימודים אקדמיים, בעוד לימודי פסיכולוגיה רפואית מקנים כאמור תואר שני.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן