לימודים בישראל

תואר שני בפסיכולוגיה שיקומית

עם סיום לימודי פסיכולוגיה לתואר הראשון, הגיע הזמן לבחור את המסלול הממשי לפיתוח מקצועי – התואר השני. לצד מסלולים קליניים, מסלולים תעסוקתיים (פסיכולוגיה ארגונית או תעסוקתית), והכשרה בהיבטים התפתחותיים, קיים גם מסלול מרתק ומאתגר של פסיכולוגיה שיקומית לתואר שני.

מהי פסיכולוגיה שיקומית?

פסיכולוגיה שיקומית נועדה להעניק טיפול משקם לאוכלוסיות שונות של מטופלים, אנשים המתמודדים עם קשיים מסיבות מגוונות. הסיבה יכולה להיות גופנית – פגיעה שנובעת מתאונה, אובדן ראיה, אובדן תפקוד גופני מכל סוג או נכות. הסיבה יכולה להיות גם פסיכיאטרית – הופעת מחלת נפש, מצב פסיכוטי. צורך בשיקום פסיכולוגי קיים גם בקרב אוכלוסיות מוחלשות, במשפחות הרוסות, אנשים שהידרדרו לסמים. טיפול פסיכולוגי שיקומי עשוי להיות לעיתים קצר מועד אך כאשר יש צורך – הטיפול גם עשוי להתארך ואף ללוות את המטופל לתקופה ארוכה מאוד.

לימודי פסיכולוגיה שיקומית לתואר שני

רק חלק קטן ממוסדות הלימוד מציעים כיום אפשרות לתואר שני בתחום הפסיכולוגיה השיקומית. הביקוש לאנשי מקצוע מומחים בתחום זה עולה על ההיצע, כך שמדובר בהחלט בנישה בעלת משמעות תעסוקתית וגם בעלת חשיבות חברתית.

נושאי לימוד

על מנת לסיים בהצלחה את לימודי התואר השני בפסיכולוגיה שיקומית יש צורך להשלים קורסים מגוונים באבחון, בשיקום ובטיפול. דוגמאות לנושאי הלימודים יכולות להיות דרכי אבחון של מטופלים מבחינה קלינית, המצבים בהם נדרשת התערבותו של המטפל בשיקום על רקע פסיכיאטרי, וסוגיות בשיקום אנשים שאובחנו כבעלי מוגבלויות – פעוטות, ילדים, ומבוגרים.

במהלך הלימודים מרחיבים את הידיעות בנושא טיפולי פסיכותרפיה השונים, עם דגש על טיפול התנהגותי ושימוש בחשיפה מבוקרת. ישנם קורסים שעוסקים בטיפול תרופתי (הגם שתפקידו של הפסיכולוג איננה להמליץ או לכתוב מרשמים), וכן לומדים על שיקום לאחר פגיעה או במהלך התמודדות עם מחלה כרונית או זקנה. בנוסף, שמור מקום גם לעבודה מעשית – תחת פיקוח של פסיכולוגים, מטפלים קליניים ומומחים בשיקום.

תחומי התמחות

פסיכולוגיה שיקומית הינה תחום אחד מתוך מכלול שלם של תחומי התמחות לתואר שני בפסיכולוגיה. דוגמאות לתחומי התמחות נוספים:

 • פסיכולוגיה רפואית – עוסקת בקשר שבין הגוף לבין הנפש ומחברת בין הרפואה לפסיכולוגיה.
 • נוירופסיכולוגיה – שילוב של פסיכולוגיה קלאסית לבין נוירולוגיה – חקר הפיסיולוגיה של המח.
 • פסיכולוגיה קוגניטיבית – מתמקדת באופן בו לומדים, מעבדים מידע, מתמודדים עם אתגרים שכליים.
 • פסיכולוגיה התפתחותית – מתמקדת בשלבי ההתפתחות הנפשית וההתנהגותית מגיל לידה ובגילאי ילדות מוקדמת.
 • פסיכולוגיה תעסוקתית או ארגונית – מתמקדת בהכוונת האדם למסלול של קריירה, מבחני מיון לעבודה, ייעוץ לארגונים וכן לדורשי עבודה.

ניתן לבחור גם בתואר עם מיקוד מחקרי, חברתי ועוד.

תנאי קבלה לתואר שני בפסיכולוגיה שיקומית

על מנת להתקבל לתואר שני בפסיכולוגיה שיקומית נדרשים המועמדים לעמוד בראיון קבלה, יש להציג ממוצע ציונים טוב מאוד בתואר הראשון וכן לעבור מבחן מתא"ם. תוצאות מבחן זה מודדות את כלל הנבחנים לפי סולם אחיד.

משך זמן הלימודים

תקופת הלימודים לקראת תואר שני בפסיכולוגיה שיקומית הינה שנתיים. בתקופה זו יש להשלים בכשישים נקודות זכות הנדרשות לצורך קבל הסמכה לתואר מסוג M.A.

אפשרויות תעסוקה לבוגרי תואר שני

אפשרויות התעסוקה עבור בוגרי התואר השני בפסיכולוגיה שיקומית כוללות עבודה במגוון בתי חולים, מוסדות שיקום ממשלתיים, בתי חולים גריאטריים, מוסדות טיפול לילדים. ניתן לעבוד בהוסטלים המעניקים טיפול וסיוע לפגועי נפש ולאנשים מאובחנים בתפקוד נמוך או מוגבל. אפשר לסייע לבני נוער במצוקה במסגרות וולונטריות ובארגונים פרטיים.

ניתן כמובן גם לפתוח קליניקה לצורך טיפול, סיוע ושיקום למטופלים פרטיים וכן לעסוק בייעוץ פסיכולוגי לאוכלוסיות שונות, לאנשי צבא הסובלים מהלם קרב, ולאסירים לקראת שחרור או בתהליך שיקום. לסטודנטים מצטיינים, ישנה אפשרות להשתלב באקדמיה, להפוך למרצים, לעבוד במחקר פסיכולוגי שיקומי.

מוסדות לימוד מובילים

לא בכל אוניברסיטה או מכללה בישראל קיים מסלול לתואר שני בפסיכולוגיה שיקומית. מוסדות לימוד אפשריים וטובים בהחלט הינם אוניברסיטת אריאל, המכללה האקדמית תל אביב יפו וכן אוניברסיטת בר אילן.

באוניברסיטת אריאל מסלול לימודים שכולל קורסים עיוניים לצד הכשרה מעשית. את ההכשרה המעשית ניתן לקיים במוסדות שיקומיים ובבתי חולים ברחבי הארץ, לרבות מוסדות כמו בית לווינשטיין ובית החולים תל השומר. במכללה האקדמאית תל אביב יפו קיים מסלול לימודים לקראת תואר שני בפסיכולוגיה – נוירו פסיכולוגיה שיקומית. יש אפשרות להתמקד במסלול שיקומי למבוגרים או במסלול שיקומי לטיפול בילדים. באוניברסיטת בר אילן, ניתן ללמוד במגמה קלינית שיקומית במסגרת המחלקה ללימודי פסיכולוגיה, בשילוב התנסות קלינית.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן