לימודים בישראל

תואר שני בפסיכולוגיה תעסוקתית

לימודי פסיכולוגיה תעסוקתית לתואר שני (שיש המכנים אותה "פסיכולוגיה ארגונית") מקנים לסטודנטים מגוון רחב של כלים בתחום היחסים בין העובד לארגון ובנוגע ליחסים בין פרטים שונים בתוך קבוצה (כמובן תוך התמקדות באלה הרלוונטיים למקומות עבודה). חשוב להדגיש כי מבחינת לימודים בישראל ההתמחויות השונות בפסיכולוגיה מתבצעות אך ורק במסגרת לימודי תואר שני בפסיכולוגיה, הנמשכים שנתיים ומשלבים לימודי פסיכולוגיה תיאורטיים עם פרקטיקום. יחד עם זאת, כבר במהלך הלימודים לקראת תואר ראשון ניתן להשתתף בקורסי בחירה רלוונטיים מתוך מחשבה על התמחות בתחום הארגוני-תעסוקתי.

באופן כללי על מנת להפוך לפסיכולוג מוסמך יש ללמוד לתואר מוסמך, וכך כפי שפסיכולוג חינוכי נדרש להשקיע בלימודי פסיכולוגיה חינוכית לתואר שני, גם תואר שני בפסיכולוגיה תעסוקתית הוא שלב הכרחי בדרך לקריירה מאתגרת ומתגמלת כפסיכולוג תעסוקתי-ארגוני.

מהי פסיכולוגיה תעסוקתית?

התבססותה של הפסיכולוגיה כאחד מתחומי הידע החשובים ורבי הערך הפכה אותה לנוכחת בעוד ועוד תחומים בחיינו, ובעצם אך טבעי הוא שאם תיאוריות פסיכולוגיות וכלים בתחום יכולים לסייע לאדם להתמודד בהצלחה עם מצוקות שונות כמו גם להביא לידי ביטוי מקסימלי את חוזקותיו, גם בשוק העבודה ניתן "לנצל" את הפסיכולוגיה כדי להבטיח אינטראקציות מיטביות בין מעסיקים למועסקים וניצול מקסימלי של המשאב האנושי.

בהתאם לכך, נוצר התחום של פסיכולוגיה תעסוקתית. שלושת מרכיביו העיקריים הם ייעוץ תעסוקתי (סיוע לכל אדם לאתר את הנתיב ההתפתחותי המתאים לו ביותר), מיון והערכה (כיצד להבטיח שכל תפקיד ימולא ע"י האדם המתאים לו ביותר) וייעוץ ארגוני (פתרון קונפליקטים, הבטחת רווחת העובדים, השבחת מנהלים ועוד). בנוסף עוסקים הפסיכולוגים התעסוקתיים בנושאים כמו וורקוהוליזם, תקשורת בין אישית, תעסוקה של קבוצות סצפיפיות (כגון הורים יחידנים או נכים), קבלת החלטות, שחיקה בתעסוקה ועוד. לנוכח חשיבות התעסוקה בחיי כולנו וההתפתחות המואצת של הארגונים, הרי ששירותיו של פסיכולוג מוסמך הפכו מבוקשים מאוד בשנים האחרונות.

תנאי הקבלה

לא קל להתקבל ללימודי התואר השני בפסיכולוגיה באופן כללי, ובפרט ישנו רף קבלה גבוה למדי ללימודי תואר שני בפסיכולוגיה תעסוקתית.

התנאי הבסיסי הוא כמובן השלמת תואר ראשון בפסיכולוגיה (או במדעי ההתנהגות), ורצוי עם ממוצע גבוה. תנאי שני הוא ציון גבוה במתא"ם – מבחן קבלה ייעודי ללימודים מתקדמים בפסיכולוגיה שמקיים המרכז הארצי לבחינת והערכה.

כמו כן יש להגיש המלצות. מועמדים שנתוניהם הראשונים נמצאים מתאימים מזומנים לראיון, ולאחר שלב זה מתקבלות ההחלטות.

אפשרויות תעסוקה לבוגרים

רוב בוגרי לימודי פסיכולוגיה תעסוקתית עוסקים בתום לימודיהם בעבודה פרקטית – הן כשכירים בעסקים פרטיים או במוסדות ציבוריים והן כעצמאיים המעניקים שירותי ייעוץ לגופים אלה.

המודעות הרבה לחשיבותו של כוח האדם בכל חברה מובילה כאמור לביקוש רב לשירותיהם של פסיכולוגים תעסוקתיים, שתמיד ממלאים תפקידים מרתקים, מאתגרים ומתגמלים. חשוב להדגיש כי על מנת שבוגר תואר שני בפסיכולוגיה תעסוקתית יוכל אכן להכריז על עצמו כפסיכולוג תעסוקתי עליו לסיים קודם התמחות מעשית בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

מוסדות לימוד לתואר שני בפסיכולוגיה תעסוקתית

שתי האופציות העיקריות של לימודים גבוהים בתחום הפסיכולוגיה התעסוקתית הן אוניברסיטת אריאל והמכללה האקדמית תל אביב יפו. מסלולים אפשריים אחרים עבור מי שרוצה להתמקד בנושא התעסוקה והייעוץ הארגוני הם תואר שני בהתנהגות ופיתוח ארגונים במרכז הבינתחומי הרצליה ותואר שני בפסיכולוגיה חברתית-ארגונית באוניברסיטת בר אילן. להלן פירוט אודות מוסדות הלימוד:

 • תואר שני בפסיכולוגיה תעסוקתית באוניברסיטת אריאל – תוכנית לתואר שני בפסיכולוגיה ארגונית-חברתית-תעסוקתית במסגרת לימודי ה- M.A. – בהיקף של 60 נקודות זכות. בין הקורסים של שנה א': סוגיות בשינוי ופיתוח ארגוני, אתיקה, הפרט בארגון והתפתחות תעסוקתית וייעוץ קריירה. בין הקורסים של שנה ב': מערכות מיון בארגון – מיקרו ומאקרו, המוטיבציה לעבודה, פיתוח מנהיגות וניהול במאה ה-21 ופסיכופתולוגיה בעבודה. את הפרקטיקום מבצעים הסטודנטים במגוון רחב של ארגונים ומוסדות, ובהם: מדור המיון של המשטרה, שירות התעסוקה, מכון פילת והמרכז להכשרה ושיקום מקצועי ליד בית לוינשטיין – כל אלה בתחום התעסוקתי; ויד שרה, אינטל (פיתוח ארגוני), אמדוקס (פיתוח ארגוני), אורט ישראל, צה"ל ועוד – בתחום הארגוני.
 • תואר שני בפסיכולוגיה תעסוקתית במכללה האקדמית תל אביב יפו – לימודים הנמשכים שנתיים ומורכבים מקורסים בהיקף 60 נקודות זכות + עבודת גמר. בין הקורסים של שנה א': גישות ושיטות לתכנון וייעוץ קריירה, פסיכופתולוגיה, מבוא לפסיכולוגיה ארגונית וסמינר הטיות בתהליכי מיון והערכה. בין הקורסים של שנה ב': נכות הסתגלות ושיקום תעסוקתי, ייעוץ וטיפול בשיטה הקוגניטיבית התנהגותית וסוגיות בפסיכולוגיה תעסוקתית – חקר ויישום.
 • תואר שני בפסיכולוגיה תעסוקתית במרכז הבינתחומי בהרצליה – מסלול "תואר שני בהתנהגות ופיתוח ארגונים" – תוכנית משותפת לבית הספר לפסיכולוגיה ולבית הספר למנהל עסקים שחלק מתכניה חופפים או משיקים לאלה של הפסיכולוגיה התעסוקתית. ניתן להתקבל ללימודים אלה גם עם תואר ראשון בתחומים אחרים ולאו דווקא בפסיכולוגיה או מדעי ההתנהגות, אם כי בחלק מהמקרים יידרשו המועמדים להשלים קורסים שונים לפני תחילת הלימודים לתואר שני.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן