לימודים בישראל

תואר שני בקולנוע

הקולנוע הוא אחת מהאמנויות המשפיעות ביותר בימינו, ובהתאם גם הלימודים האקדמיים בתחום זה מציעים התעמקות תאורטית וכלים מעשיים מגוונים, וזאת במסגרת תואר שני בקולנוע. חשוב לציין כי נכון לשנת 2014 התואר עצמו עדיין ממתין לאישור המועצה להשכלה גבוהה (אם כי הידע והכלים המוענקים במסגרתו הם כמובן יקרי ערך בכל מקרה).

לימודי קולנוע לתואר שני באוניברסיטת תל אביב

על מנת להתקבל אל לימודי קולנוע לתואר שני באוניברסיטת תל אביב יש להיות בעלי תואר ראשון עם ציון 85 ומעלה, כשבנוסף גם הציון בעבודות הסמינריוניות חייב להיות 85 ומעלה. יחד עם זאת, עקב אופי הלימודים מתקבל למסלול זה מספר מצומצם במיוחד של מועמדים ועמידה בתנאים הנ"ל אינה מבטיחה קבלה. כמו כן מתקבלים לעיתים ללימודי התואר השני בקולנוע גם מועמדים שלא עמדו בתנאים הנ"ל, וזאת על סמך מצוינות אישית ובכפוף לשיקולי ועדת הקבלה של החוג. בחלק מהמקרים נדרשים לימודי השלמה (כולל למי שהתואר הראשון שלו הוא בקולנוע ובטלוויזיה).

תלמידי התוכנית מתמחים בתחומים השונים הקשורים לקולנוע: בימוי, תסריטאות, הפקה, עריכה וצילום, ולצד הלימודים התאורטיים מבצעים מספר פרויקטים (קצרים). על מנת לקבל תואר שני בקולנוע מגישים הסטודנטים לצד פרויקט הגמר גם עבודה מחקרית עיונית המלווה אותו.

התואר השני בקולנוע של אוניברסיטת תל אביב הוא M.F.A ואינו מאפשר להמשיך אל לימודי דוקטורט.

תואר שני בקולנוע, בהפקה ובתיאוריה במכללת ספיר

מכללת ספיר השוכנת בסמוך לשדרות מקיימת תוכנית חדשה – תואר שני בקולנוע בהפקה ובתיאוריה – שבראשה עומד יהודה ג'אד נאמן, מאנשי הקולנוע הוותיקים והמוערכים בארץ ומי שהיווה במשך שנים רבות את אחד מעמודי התווך של החוג לקולנוע של אוניברסיטת תל אביב ובין האחראים להפיכתו לכה איכותי.

הציון המינימלי של התואר הראשון, הנדרש לצורך קבלה ללימודי התואר השני, הוא 85 ובנוסף יש לעבור ראיון אישי. חסרי רקע מתאים נדרשים לעבור שנת "קדם תואר" ולעבור את כל הקורסים במסגרתה עם ציון של לפחות 85. המבקשים להתקבל למסלול המעשי נדרשים גם להגיש 2 סרטים קצרים, אחד תיעודי ואחד עלילתי, בסוף שנת הקדם תואר.

לימודי קולנוע לקראת תואר שני במכללת ספיר מתקיימים בשני מסלולים, עיוני (M.A) ומעשי (M.F.A). שני המסלולים מורכבים מ- 4 קורסי מבוא (ובהם "היסטוריה של קולנוע" ו"מגעים בין תרבויות – קולנוע וספרות"), 4 סמינרים עיוניים (דוגמת "החלום בקולנוע" או "קולנוע ישראלי עכשווי"), 2 סדנאות מתוך מגוון רחב ("מדינה בטיפול", "זכויות אדם וקולנוע", ועוד), ו-2 מונוגרפיות וז'אנרים (אפשרויות הבחירה הן היצ'קוק, קישלובסקי, טריפו ואורי זוהר).

במסלול העיוני יש בנוסף להגיש עבודת גמר מסכמת, בהיקף של בין 10,000 ל- 15,000 מילים, בנושא מקורי ותוך התבססות על ניתוח מעמיק. במסלול המעשי של תואר שני בקולנוע במכללת ספיר מגישים הסטודנטים סרט (תיעודי, עלילתי או ניסיוני) באורך של 30 עד 50 דקות, או לחילופין תחקיר + תסריט בן 70 עמודים, ובכל מקרה גם עבודה מחקרית בת 4,000 מילה המלווה את אחד מהיבטי היצירה.

תואר שני בתרבות הקולנוע באוניברסיטת חיפה

הפקולטה למדעי הרוח של אוניברסיטת חיפה מציעה תואר שני בתרבות הקולנוע – תוכנית בין תחומית ייחודית המתמקדת בקשרי הגומלין הענפים בין הקולנוע לבין תחומים אחרים דוגמת היסטוריה, תיאטרון, פילוסופיה, חברה, פוליטיקה ועוד.

לתוכנית הרב תחומית של אוניברסיטת חיפה מתקבלים בוגרי לימודי תקשורת חזותית או קולנוע, וכן בעלי B.Ed עם התמחות בתחומים הנ"ל, עם ציון 76 ומעלה בכל אחד מהחוגים של התואר הראשון. מועמדים מתחומים אחרים נדרשים ללימודי השלמה, ובכל מקרה יש לעבור ראיון אישי.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן