לימודים בישראל

תואר שני ברפואה

תואר שני ברפואה הוא מסלול לימודים שנועד להכשיר חוקרים בתחומים שונים, ובהתאם אחת מהדרישות מהסטודנטים באוניברסיטאות השונות היא כתיבת תזה (עבודת מחקר). ברוב רובם של המקרים הלימודים לתואר זה נמשכים שנתיים, אם כי ישנם גם סטודנטים הנדרשים ללימודי השלמה בטרם יתמקצעו בתחום הרפואה (דבר שבאופן טבעי מאריך את משך הלימודים) ולחילופין ישנם גם רופאים המבקשים לעבור לתחום המחקר והם עשויים לסיים את החובות האקדמיים הנדרשים לשם קבלת התואר בשנה בלבד.

יש להדגיש כי לימודי רפואה אלה אינם מכשירים רופאים אלא כאמור חוקרים, הן במסגרת העולם האקדמי והן בבתי חולים או בחברות מתקדמות לפיתוח תרופות פורצות דרך, טכנולוגיה רפואית חדשנית וכו'.

מהם תחומי הלימודים האפשריים בלימודי תואר שני ברפואה?

לנוכח האופי הייחודי של תואר שני ברפואה ישנן אפשרויות רבות במסגרת לימודים אלה, ולמעשה תחום המחקר בו מבקש הסטודנט להתמקד מכתיב את הנושאים הנלמדים.

בין התחומים הרווחים אפשר לציין את הביולוגיה של התא, האימונולוגיה, הפרמקולוגיה, בריאות הציבור, האפידמיולוגיה, הביוכימיה הקלינית, האנטומיה והביו-סטטיסטיקה. ישנם גם קורסים המתמקדים במערכות ספציפיות בגוף (מערכת הנשימה, מערכת הרבייה וכו'), אחרים העוסקים בהתפתחות תאים סרטניים ובאופן כללי כאמור מדובר במנעד רחב של אפשרויות.

תנאי הקבלה ללימודי תואר שני ברפואה

בפקולטה לרפואה בגליל, הפועלת תחת חסותה של אוניברסיטת בר אילן, תנאי הקבלה הם ציון 80 ומעלה במסגרת לימודי התואר הראשון, ומעבר מקצועות ליבה דוגמת ביוכימיה, ביולוגיה מולקולרית, מבוא למיקרוביולוגיה, גנטיקה ועוד. בנוסף נדרשים המועמדים לעבור מספר מבחני מיון וכן מרכז הערכה. למועמדים המובילים מבחינת נתוניהם תינתנה מלגות.

בית הספר לתארים מתקדמים של הטכניון מקבל אל שורותיו בעלי תואר ראשון בתחומי מדעי החיים, שסיימו תואר זה עם ציון 85 ומעלה ושמצאו מנחה לעבודת המחקר שלהם (איש סגל של הפקולטה כמובן).

באוניברסיטת תל אביב המסלול נקרא "מדעי הרפואה תואר שני" ומתקבלים אליו בעלי תארים ראשונים מתחומי המדעים המדויקים, החקלאות, התזונה, הסיעוד, הפיזיותרפיה, הריפוי בעיסוק, מדעי החיים, הביולוגיה ומדעי הטבע עם ציון סופי 80 ומעלה, וכן בוגרי לימודי רפואה (כולל רפואת שיניים או לימודי וטרינריה).

לימודי תואר שני ברפואה בבר אילן

תוכנית הלימודים של בר אילן היא בת 4 שנים ובניגוד לתוכניות האחרות מטרתה היא הכשרת רופאים (בעלי ידע אינטגרטיבי וערכים ראויים).

בנוסף לקורסים העיוניים – הנחלקים ל- 75% הוראה פרונטלית ו- 25% למידה עצמית – ישנה למידה מעשית לצד חולים אמבולטוריים ומאושפזים וכן באמצעות סימולציות.

כמו כן זוכים הסטודנטים בתוכנית זו לחונכות אישית מצד רופא (או בבית חולים או במסגרת הקהילה) ויחד איתו הם מלווים פציינטים ולומדים בדרך הטובה ביותר מהם יחסי רופא מטופל, נושאים שונים הקשורים לאתיקה מקצועית וכן סוגיות לגבי קידום בריאות במסגרת הקהילה.

תוכנית הלימודים של הטכניון

בית הספר לתארים מתקדמים של הטכניון מציעה תוכנית לימודים הכוללת למידה פרונטלית, קריאה מודרכת (בהנחייתו של אחד מאנשי הסגל של הפקולטה לרפואה), סמינרים ועבודת מחקר בתחומים כגון אנדוקרינולוגיה, ביופיזיקה, חקר הסרטן, גנטיקה, מיקרוביולוגיה, נוירוביולוגיה, ביולוגיה מולקולרית ועוד.

היקף הלימודים נקבע בהתאם לתואר הראשון של המועמד (בוגרי מסלולים תלת שנתיים במדעי החיים נדרשים באופן טבעי ליותר קורסים מבוגרי המסלולים הארבע שנתיים במדעי החיים).

מדעי הרפואה באוניברסיטת תל אביב

באוניברסיטת תל אביב תואר שני ברפואה נקרא כאמור "מוסמך במדעי הרפואה" ובין השאר ניתן להתמחות בתחומים כגון ביו-אינפורמטיקה, ננו-טכנולוגיה, אפידמיולוגיה ורפואה מונעת, גנטיקה מולקולרית של האדם, ביולוגיה תאית והתפתחותית, מדעי העצב ועוד.

checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

לקבלת ייעוץ מהיר ובחינם: 072-2705671
או השאירו פרטים וקבלו ייעוץ
והכוונה למגוון מוסדות לימוד!checkמאשר קבלת הטבות, מבצעים ועדכונים בהתאם לתקנון האתר

חיפוש לימודים
 • מכללת סמי שמעון
 • בית הספר הארצי להנדסאים
 • המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט
 • אוניברסיטת אריאל
 • המרכז האקדמי פרס
 • מכללת ג'ון ברייס הדרכה
 • המרכז האקדמי למשפט ולעסקים
 • מכללת תל חי
 • מכללת בית ברל
 • מכללת כנרת
 • סמינר הקיבוצים
 • מכללת רמת גן